ЯК ВИБРАТИ КНИГУ ДО ДУШІ: 10 ПОРАД

7-30-2020

Всім знайома ситуація: хочеться щось почитати, а в книжковому магазині очі розбігаються від широти вибору. Як вибрати мотивуючі книги про біг? Як не попастися на вудку реклами, а взяти дійсно гідний твір?

Вас чекають 10 перевірених порад.

1. Нобелівські лауреати Нобелівську премію просто так не дають. Тому, якщо автор – лауреат Нобелівської премії з літератури – сміливо беріть книгу. Вас зачарує різноманітність тем і жанрів творів, написаних лауреатами. Особливо заслуговують на увагу титуловані письменники останніх років – їхні книги актуальні та сучасні. Читаючи лауреатів різних років, ви почнете помічати, як розвивається література. Наприклад, в кінці 20 століття цінувалися книги, написані про іншу, можливу реальність, такі як «сліпота» португальця Жозе Сарамаго (нобелівський лауреат 1998 року). А в 21 столітті лауреатами стають автора, які пишуть книги на основі реальних подій, як Світлана Алексієвич з документальною прозою – «Чорнобильська молитва» або «у війни не жіноче обличчя» (Світлана – лауреат 2015 року). Ще Підказка: Якщо ви цікавитеся культурою якої-небудь країни – пошукайте, чи є в її літературі письменники, які отримали премію. Якщо так, то їх книги – знахідка, адже ви побачите всю панораму життя країни.

2. Екранізації книг Книгу, яку ви думаєте почитати, екранізували? Це прекрасний знак. Адже творці фільму порахували, що саме цей сюжет припаде до смаку глядачеві. Фільми знімають тільки по цікавим книгам-історіям з яскравими персонажами і гідними ідеями. Особливо уважно стежити за екранізаціями варто людям, які люблять побільше дій і поменше роздумів в книзі. Фільм тримається на пригодах, постійному русі. Тому нудну книгу, в якій персонажі тільки сидять і філософствують, не екранізувати ніяк. Якщо вам важливий сюжет-завжди звертайте увагу на фільми по книгах.

3. Експерименти з жанрами ви цінитель детективів? Тоді спробуйте почитати поезію. Або навпаки. Ставте найсміливіші експерименти, вибирайте жанри, протилежні вашим смакам. Беріть те, що ніколи не збиралися читати. Якщо з перших сторінок книга “не йде” – не поспішайте її відкладати. Це сила звички. Прочитайте хоча б третину-і ви звикнете до книги, оціните новизну і відкриєте багато нового. Можливо, саме цей жанр надовго стане улюбленим. Але все ж, раджу знайомитися з різними жанрами, читаючи електронні книги. Тоді якщо нове не сподобається-вдома не будуть збирати пил непотрібні томи макулатури.

4. Тематика Тема-головне при виборі книги. Тут важливо не попастися на вудку реклами. Про кожну книгу в анотації пишуть так, як ніби вона найцікавіша з усіх існуючих книг. Але якщо тема твору вам нецікава – не варто купувати навіть дуже «хвалену» книгу. На обкладинці може бути написано щось на зразок»найбільша книга всіх часів і народів за версією журналу Time”. Може, так воно і є, але на вас така реклама впливати не повинна. Завжди тримайте в розумі-якщо ви не цікавитеся, припустимо, історією, то книга «падіння Римської імперії» – не для вас. Завжди звертайте увагу на антології та збірки. Простий приклад « “Антологія поезії срібного століття”. Таких зібрань авторів дуже багато. Їх збирають за різними критеріями: жанр, епоха, Країна, тема… антології хороші тим, що, незважаючи на що-небудь спільне, кожен письменник – індивідуальний. Всі Тексти різні. А значить, в збірці знайдуться твори на будь-який смак і вразять найвибагливішого читача.

5. Книжкові конкурси та фестивалі не варто беззастережно довіряти конкурсам, з ними все непросто. Справа в тому, що в наш час будь-який бажаючий може провести літературний конкурс. Тобто дати в Інтернеті свою електронну пошту і оголосити: автора з країн СНД-надсилайте свої твори! “Міжнародний” конкурс готовий. Потім ця людина читає надіслане, а автору, який найбільше сподобався, може надіслати грамоту, створену в графічному редакторі. Ось і “підтвердження” перемоги в конкурсі. Маючи кошти, надрукувати книгу не проблема. “Переможець” друкує свій “шедевр«, на обкладинці якого красується»Лауреат Міжнародного літературного конкурсу”. А читач, бачачи такий напис, думає, що в журі конкурсу були імениті літературознавці, які засідали тижнями, вибираючи кращий твір… і купує відверто неякісну книгу. Також не варто довіряти титулу»учасник літературних фестивалів”. Навіть якщо фестивалі престижні. Майже на всіх фестивалях є “відкритий мікрофон”. Тобто дається сцена, на якій може виступити кожен бажаючий. Для цього не обов’язково бути письменником. Ви можете прийти-і прочитати зі сцени все, що захочете. Тому, титул учасника не говорить про якість книги, адже заслуга автора тут в одному-він не полінувався потрапити на фестиваль. Гучний титул “організатор фестивалів” теж ні про що не говорить, тому що хороший організатор – не означає хороший письменник. Якщо з фестивалями все однозначно, то в конкурсах є й інша сторона. Можливо, ви знаєте про справжній літературний конкурс з авторитетним журі, переможці якого-і правда гідні автора? Тоді не забувайте стежити за новинами такого конкурсу. Якщо конкурс давно зарекомендував себе-значить, і далі буде “тримати марку”. Бачите, що письменник переміг у цьому конкурсі – купуйте книгу, вона не розчарує.

6. Спонсорство та фонди на обкладинці написано, що книга видана за підтримки благодійного фонду. Це означає, що книга є частиною соціального проекту. Такі твори піднімають злободенні проблеми. Це може бути захист прав інвалідів, питання навколишнього середовища, проблеми дітей-сиріт та багато іншого. Навіть якщо книга Художня – в ній буде багато реальності, життя буде показано без рожевих окулярів. Чи брати таку книгу? Знову ж таки-залежить від тематики. Поцікавтеся, чим займається фонд, який проспонсорував книгу. Якщо діяльність Фонду збіглася з вашими інтересами і думками – твір сподобається. Якщо ж книга вийшла за підтримки міської ради, значить, у творі будуть зображуватися події, що відбуваються в конкретному місті. Так відбувається популяризація міста серед читачів, розповідається про його проблеми, що потребують вирішення. Подібні книги не завжди високої якості, але можуть сподобатися жителям цього міста – адже історія написана про них.

7. Класика письменник вважається класиком, але вам не подобаються його книги? Не поспішайте “ставити хрест” на ньому. Можливо, автор писав в інших жанрах? Спробуйте почитати інші його твори. Наприклад, я знаю дівчину, якій не подобався жоден розповідь Кафки, але всі його романи вона прочитала з великим задоволенням і кардинально змінила думку про автора. Але якщо й інший жанр не зацікавив – сміливо відкладайте книгу. Це просто» не ваш ” письменник.

8. Літературна мода чи варто купувати книгу, про яку, здається, говорить весь світ? Найчастіше мода – не показник. За розкруткою книги можуть стояти хороші піар-менеджери, але ніяк не якість написаного. Зазвичай термін» слави ” новинки – всього два тижні. Через два тижні, якщо книга звичайна – про неї всі забувають і більше не згадують. Але бувають винятки. Хороший твір люди не втомлюються обговорювати. Тому, якщо книга стала модною, то найкраща порада-почекати. Час підкаже, варто її читати чи ні. У зв’язку з модою у багатьох читачів виникає комплекс: “всі захоплюються книгою, а мені вона не подобається. Напевно, зі мною щось не так… ” не піддавайтеся комплексу! З вами все нормально. По-перше, половина цих “всіх «захоплюються за компанію, а ще частина» цінителів” навіть не читали книгу. По-друге, ситуація говорить про одне: ви-індивідуальність і маєте власні літературні смаки. І таких багато: є люди, які не цікавляться «Гаррі Поттером» або «Володарем кілець», є читачі, які зовсім не сприймають Пушкіна або Лермонтова.

9. Видавництва найчастіше читач не цікавиться, книгу якого видавництва купив. А даремно. Завжди звертайте увагу на видавця, роблячи висновки: сподобалася книга чи ні. Видавництва бувають різні-одні друкують гори макулатури, не вичитуючи текст майбутньої книги, а інші ставляться до своєї справи з усією відповідальністю, вивіряють кожен крок. У таких видавців все ідеально: починаючи від якісних перекладів – закінчуючи красивою обкладинкою. Якщо вам дуже сподобалася книга-купіть ще одну цього ж видавництва. Рано чи пізно кожен читач знаходить своє улюблене видавництво, якому можна довіряти, сміливо купуючи будь-яку новинку. До речі, щодо обкладинки. Навіть найкрасивіша обкладинка не передає і малої частини книги. Обкладинка-це Оформлення, не більше. По ній ніколи не варто судити твір. Тим більше, багато починаючі видавництва економлять на обкладинці, обмежуючись мінімалізмом. При цьому ретельно вибирають Тексти. Тому, обкладинка тільки з ім’ям автора і назвою книги, сіра обкладинка без картинки, нецікаве оформлення не повинні вас відлякувати. Видавництво буде розвиватися-і з часом в ньому з’являться і художники, і дизайнери. А поки що насолоджуйтеся просто хорошим текстом.

10. Інтерес ви вибрали відмінну книгу, почали читати, але через якийсь час з подивом помітили, що вона вам більше не цікава? Таке буває, і це зрозуміло. Виявляється, інтерес легко може згаснути навіть до найцікавішої книги. І ось чому: вчені порахували, що ентузіазму для якоїсь справи людині вистачає рівно на 72 години. Те ж саме стосується і інтересу. Минуло три доби-ентузіазм читати книгу випаровується.

Як його зберегти? Дуже просто: не робити перерв у читанні більше, ніж на два дні. Це не означає, що треба витрачати багато часу на книгу. Щоб підтримати інтерес, вистачить прочитати одну сторінку в обідню перерву або перед сном. Так ви освіжите в пам’яті сюжет, і книга продовжить цікавити.