Ми живемо в світі ярликів і штампів, і часто вони заважають нам рухатися вперед. Суспільство завжди було більш поблажливим до чоловіків, а от жінкам довелося поборотися за своє місце під сонцем або на чолі компанії. Яскравий приклад такої жінки Морін Шике, автор книги “Без ярликів. Жіночий погляд на лідерство і успіх”. Вона розповіла як прийшла до посади глобального CEO Chanel, ніж жіноче лідерство відрізняється від чоловічого, і як не дати ярликам перешкодити вашій реалізації.

В огляді книги ми хочемо розпрощатися з такими кліше:

 • освіта літературознавця абсолютно марна;
 • без диплома MBA ви не зможете керувати великою компанією;
 • жінка не може мати успішну кар’єру і сім’ю одночасно;

Якщо ви загуглите ім’я Морін Шике, то побачите лише інформацію про те, що в січні 2016 року вона залишила посаду глобального CEO Chanel. Книгу “Без ярликів” вона написала відразу після цієї події. Морін ніколи не була публічною персоною, але на сторінках книги вона щиро і захоплююче розповідає про роботу в компаніях l’oréal Paris і The Gap, про відкриття Old Navy і управлінні Banana Republic. І звичайно, про посади керівника американського напрямку Chanel і першого глобального CEO Chanel. Дивовижний досвід, чи не так?

Чому ж жінка, яка працювала в оточенні модних брендів, пише книгу “Beyond the Label”? Це не просто гра слів, а естетичний маніфест нового покоління жінок.

Хто вирішив, що ви не можете бути цілеспрямованою і разом з тим гнучкої, схильної до самоаналізу і одночасно чутливою до подій, дружиною, матір’ю і топ-менеджером? В якому зводі правил говориться, що, непохитно стоячи на власну вразливість і приймаючи свою жіночність, ви не станете сильніше?

Як література зробить з вас крутого керівника

Любов до прекрасного у Морін Шике почалася з поїздки у Францію. У 16 років вона провела місяць в Провансі, і закохалася в цю країну. І доля нагородила її першою роботою в l’oréal Paris.

Але до цього був Єльський університет і факультет літературознавства. Саме утворення Морін вдячна за вміння нестандартно думати, бачити красу у вадах і проектувати образ не на одного, а декількох реципієнтів. Автор книги впевнена, що користуючись шаблонними заготовками і банальними моделями, ми забуваємо, що все геніальне з’явилося не завдяки, а всупереч.

Під враженням есе Ролана Барта «Смерть автора» (філологи напружилися) і творчості деконструкционистов, Морін Шике описала цікаву концепцію лідерства. Вона порівнює керівника з письменником, який несе свою ідею колективу. Початковий задум шефа “гине” під час інтерпретації співробітником. Траєкторія автор текст читач працює також. І переродження (читайте “спотворення”) ідеї ніяк не уникнути. Тому подбайте про те, щоб бути максимально впевненим у своїх висловлюваннях.

Хороший керівник повинен мати почуття «я» — хто ми такі і що для нас важливо, — але він повинен також уміти пом’якшити чи відпустити це «я», щоб інші могли апроприировать той задум, який він пропонує компанії.

Глядачі схоже взаємодіють з кіно і театром, з картинами і скульптурами. І, звичайно ж, з модою. Адже будь-яке мистецтво це всього лише набір знаків. Література і кіно навчили Морін Шике бачити глибше форматів і стандартних образів. Будь-який покупець обернеться на той продукт, який йому ще ніхто не пропонував. Завдання маркетологів і підприємців змішувати імпровізацію, емоції та потреби споживачів. І саме такий підхід став одним ключем до успіху Морін.

Жінка-лідер у світі чоловіків

Сучасних жінок, які роблять кар’єру, “скляна стеля” тисне не так сильно, як попередні покоління. Але від ярликів дискримінації в офісах ми не позбулися на 100%. Морін Шике розповідає як часто хвилювалася з приводу сукні, макіяжу, посмішки або манер. Де грань між жіночністю і вульгарністю? Приймати компліменти чи ігнорувати? Невже я сама провокую погляди чоловіків на роботі? І як зробити центром уваги мої професійні досягнення, а не зовнішність? Впевнені, ці питання задавала собі кожна жінка на вашій роботі.

Мені доводилося балансувати на тонкій грані (багато жінок роблять це й зараз): залишатися відкритою і доброзичливою, помічати флірт і, можливо, навіть відповідати на нього, щоб не справляти враження зарозумілою і ворожою особи, але незмінно демонструвати серйозність і зосередженість. Як ніби це так просто.

Так як же стати жінкою-лідером у світі, де більшість правил придумали чоловіки? Ось 7 порад від колишнього глобального CEO Chanel Морін Шике.

 • Вчіться. Вчіться більше
 • Морін нічого не розуміла ні в збуті, ні в маркетингу, ні в бізнесі. Але цілеспрямованість, прагнення до знань і завзятість замінили їй диплом MBA. У книзі є цікава історія, як Морін вчилася управляти людьми на… конях.

 • Будьте гнучкими
 • Новий колектив, сучасні технології, віяння моди, обставини в особистому житті вмійте швидко адаптуватися до змін.

 • Слухайте інших
 • Перший рік в Chanel Морін Шике тільки те й справи, що слухала, “заклеївши рот пластиром”. Керівництво бренду було впевнено, що для початку їй слід вивчати нюанси люксового бізнесу і корпоративну культуру компанії. Мовчки.

 • Перестаньте робити тільки те, чого від вас чекають
 • Інакше ви надовго застрягнете на одному місці.

 • Визнавайте свої помилки
 • Навіть якщо ви крутий бос, ви не можете бути нескінченно праві і ніколи не рахуватися з думкою оточуючих.

 • Будьте терплячі
 • Три роки Морін знадобилося, щоб зайняти крісло глобального CEO Chanel. Вона перевезла сім’ю із США до Франції, цілий рік навчалася там, потім знову повернулася в США, де 2 роки очолювала американське відділення компанії.

 • Шукайте підтримку в улюблених людей
 • Я часто плакала, але якщо вже починала, зупинитися важко. І в цей момент я зробила те, що і будь-загартований, досвідчений, компетентний молодий виконавець на моєму місці. Я зателефонувала мамі.

  Поєднуємо посади CEO, дружини і мами

  Кожна жінка рано чи пізно стане перед вибором: сім’я чи робота? Кому приділяти більше часу? Пропустити ранок дитини або важливу нараду? Але одна справа навчитися балансувати між офісом і дитячим садом, і зовсім інша очолювати компанію. Морін Шике не приховує, що її головною опорою і підтримкою завжди був чоловік Антуан. Вони зустрілися в їдальні l’oréal, незабаром разом пішли з компанії, і стали батьками двох дочок.

  Це була навіть не любов — це була найчистіша форма поваги. Вже тоді я відчувала, що між нами існує рідкісна зв’язок, яка дозволяла задовольняти свої амбіції і підтримувати один одного у їх досягненні, якими б вони не були.

  Саме Антуан волів віддалену роботу, щоб бути поруч з дітьми, готувати вечері, і відвідувати батьківські збори. Морін лише один раз зменшила робочий темп коли її друга вагітність була під загрозою зриву. Ми не хочемо сказати, що без чоловіка ви ніколи не впораєтеся з рутиною, або не досягнете успіху. Але факт очевидний: якщо в батлі кар’єра vs сім’я перемогла перша, вам не обійтися без помічників. До речі, Морін Шике і Антуан розлучилися, проживши разом 28 років.

  Про відносини з дочками, Полін і Каміллою, Морін Шике, написала відверто. З-за божевільного графіка і відряджень вона проводила дуже мало часу з дітьми, і часто плакала з-за цього в готельних номерах. Одного разу за вечерею вона почула образливі слова від Полін, після яких усвідомила як дівчаткам не вистачало її:

  Але тебе ж ніколи не було поруч… тобто взагалі ніколи… Що ж, доведеться потрудитися, щоб я тебе почула!

  За іронією долі, жінка невдовзі отримала премію “Мати року”.

  Історія Морін Шике схожа на казку, нехай з не дуже щасливим кінцем. Ця жінка надихає і змушує рухатися вперед. Але пам’ятайте, найважливіше — знайти місце, де ви будете собою. І не важливо, яка країна за вікном.

  А що робити тим, хто ніяк не може знайти те саме місце? Ризикуйте, робіть маленькі кроки на зустріч мрії, довіряйте інтуїції, складайте план по ходу справи, і дозволяйте потоку нести вас. А книга “Без ярликів. Жіночий погляд на лідерство і успіх” надихне вас на реалізацію мрії.

  Морін Шике

  Замовити книгу