Важливість сну для нашого фізичного і душевного здоров’я настільки очевидно, що говорити про це навіть якось ніяково. Здається, що всі знають про це. Але чому тоді стільки втомлених і не выспавшихся людей ми бачимо щодня? 8-годинний сон життєво необхідний, але крім того необхідно створити оптимальні умови, щоб підвищити якість сну. Деякі з правил здорового сну нам знайомі, про інші ми навіть не здогадувалися. Автор книги «Здоровий сон», Шон Стівенсон написав докладний і дуже корисне посібник для тих, хто втомився бути втомленим і хоче нарешті виспатися.

Сон – секретний інгредієнт нашого життя

У сучасному світі більшість з нас страждає від хронічного недосипання. І це серйозна проблема. Знижується не тільки працездатність. Дефіцит сну негативно позначається на імунітеті, впливає на розвиток діабету, втрату пам’яті, депресію, онкологічні захворювання та ін Здається, це досить переконливий аргумент, щоб в десять вечора відправитися спати, а не сидіти в інтернеті.

На жаль, у суспільстві, яке більше стурбований гонитвою за прибутком, бажанням досягти поставлених цілей за всяку ціну, і як результат, роботою понаднормово, говорити про необхідність здорового сну мінімум 8 годин, не дуже популярно. Люди звертають увагу на якість свого відпочинку часто занадто пізно. Коли починає страждати саме їх працездатність. Виходить замкнуте коло. Ми працюємо понад норми, втомлюємося, не висипаємося, наша продуктивність падає, і ми змушені витрачати на роботу ще більше часу в збиток відпочинку. Саме тому Шон Стівенсон дає покрокові рекомендації щодо поліпшення якості сну.

Ви заслуговуєте бути здоровим, щасливим і здатні повною мірою реалізувати себе. Здоровий сон — найважливіша складова цих благ.

Стаття в тему: Успішність по-українськи: перевіряємо книгу «На піку»

Усвідомлення цінності сну

Провідний експерт з дослідження сну, доктор медичних наук Вільям Демент сказав: «Ви не здорові, якщо не здоровий ваш сон». Краще і не скажеш. Шон Стівенсон розробив 21 стратегію поліпшення якості сну, розвінчав багато міфи, пов’язані зі сном, а також запропонував двотижневий практикум для всіх бажаючих. Для початку визначимося з термінами: що ж таке сон?

Стан неспання можна назвати катаболічних (руйнуючим), а стан сну — анаболічним (відновлювальних). Сон — підвищений анаболічну стан, підсилює ріст і омолодження імунної, кісткової і м’язової систем. По суті, він відновлює нас і зберігає молодість

Забавне спостереження: перебуваючи в стані сну, людина стає дуже вразливий до зовнішніх факторів. Уявіть собі первісної людини. Уві сні він легко міг стати здобиччю хижаків або ворогів племені. Виходячи з цього, можна припустити, що, еволюціонуючи, ми повинні були б відмовитися від сну. Але це не так! Саме сон сприяв виживанню людства і досягнення достатньо високих інтелектуальних висот. Чому? До тому що наш мозок – складний і потужний інструмент, здатний міркувати, аналізувати і прогнозувати ситуації. Але йому періодично потрібен відпочинок. Чому?

Під час сну глимфатическая система мозку – система видалення відходів, у 10 разів більш активна, ніж в години неспання. Клітини мозку при цьому зменшуються в розмірах приблизно на 60%, щоб зробити видалення відходів ще більш ефективним.

Тому перед будь-якою важливою справою, зустріччю, заходом, заплануйте собі кілька додаткових годин сну. Ваш мозок відпочине і омолодиться за цей час, ви будете бадьорим і ясно мислить.

Полюбіть відпочинок. Насолоджуйтеся тими годинами, що відведені на сон. Отримуйте задоволення від гарного і комфортного постільної білизни, прохолодною спальні, приємною темряви. Забудьте вислів «Сон для слабаків!». Це не більш ніж шкідливий міф. Сон для сильних і здорових людей. Без сну ми, і правда, перетворюємося в слабаків.

Чим може зашкодити одна чашка кави?

Люди дуже люблять каву. Цей гіркуватий напій з божественним ароматом дійсно відмінний стимулятор нервової системи. Після чашки або двох кави ми відчуваємо себе активніше і бадьоріше. А ще кава і кофеїн продукти дуже негативно впливають на сон. Дослідження показали, що навіть одна порція кави за 6 годин до сну значно порушує процес відпочинку організму. В цілому, вживання кави втягує нас у порочне коло: ми п’ємо його для стимуляції тонусу, надлишок кави призводить до порушень сну, люди відчувають себе втомленими, і …знову п’ють кави, щоб збадьоритися.

Кофеїн не здатний виконати корисну функцію аденозину ( нейромедіатора, який викликає у вас почуття втоми), мозок і тіло продовжують спати, а ви при цьому не усвідомлюєте, що взагалі-то хочете спати.

Як же відмовитися від кофеїну? По-перше, якщо ви довго п’єте каву, не варто різко кидати напій. Це може викликати дуже неприємні наслідки в організмі. Краще відмовлятися від великого вживання напою поступово, замінюючи його чаями, в яких менша кількість кофеиноподобных речовин, пити багато води і збільшити фізичні навантаження.

Обопільна вигода сну і сексу

Практично всі дорослі і сексуально активні люди знають: хороший секс сприяє міцному сну. Багато в чому це відбувається завдяки цілому коктейлю з гормонів, які виробляються під час занять сексом. Але мало хто замислювалися, що вірно і зворотне твердження: здоровий сон допомагає краще сексу.

Недолік сну веде до зниження лібідо та сексуального здоров’я у представників обох статей. Дуже важливу роль у цьому відіграє тестостерон: недосип знижує рівень цього гормону у чоловіків. В результаті виникають інші серйозні проблеми: збільшення жирових відкладень, депресія і навіть еректильна дисфункція.

Виходить, що сон – це та сама «чарівна пігулка», про яку дуже багато людей просто не думають. Висновок: хочете щасливого партнера або партнерку, дайте їм можливість добре і якісно виспатися.

Хай буде тьма!

Людство не може змінити той факт, що потрапило в залежність від штучного освітлення. Але штучне світло шкідливий для здоров’я. Справа в тому, що при штучному освітленні знижується рівень гормону мелатоніну, який критично важливий для якісного сну. Якщо ми не можемо відмовитися від штучного світла, то, принаймні, можемо створити оптимально комфортні умови для сну в спальні. Тому запасіться щільними шторами і відмовтеся від використання джерел світла вночі. Вплинути на використання штучного освітлення поза вдома ми не можемо, але можемо перетворити спальню в затишну печеру для сну.

Книга «Здоровий сон» Шона Стівенсона сповнена дуже доступних і простих порад, як поліпшити свій сон. Крім того, він зрозуміло пояснює, як реагує наш організм на ті чи інші фактори, пов’язані зі сном або його відсутністю. Якщо ви відчуваєте себе часто втомленим прямо з ранку, вам не вистачає енергії на елементарні справи, страждає якість вашого життя – книга «Здоровий сон» однозначно для вас.

Замовити книгу