Хайпанем трошки?

Зізнаємося — ми не будемо вигадувати нову бізнес-модель. Спочатку ми зовсім скептично поставилися до практичності книги «Заробляти на хайпи» Олекси Клей і Кіри Майї Філіпс. Хайп — це ніби як спиннер, вейп і біткойн, а не серйозний бізнес. Тому з допомогою книги ми порадимо, як «зламати» (доповнити і поліпшити бізнес-модель у більшості видів бізнесу.

Про управління компанією як «хакероподобии» відмінно сказав Марк Цукерберг, один із засновників соцмережі Facebook: «Хакерство — спосіб щось створювати або намацувати межі можливого». На стінах офісу Facebook щоранку співробітників зустрічає напис «Зробити краще, ніж уявляти собі ідеал». Нагадування про те, що не можна зупинятися на досягнутому, червоною лінією пройшло через 30 кейсів, які описуються в книзі (і ніяких вейпов!).

Елементи бізнес-моделі ми взяли з бестселера Ів Пинье і Олександра Остервальдера «Побудова бізнес-моделей: Настільна книга стратега і новатора».

Яку проблему вирішує продукт?

Старий погляд: Проблеми, які допомагає вирішити продукт = проблеми, які хвилюють суспільство.

Новий погляд: Проблеми, які допомагає вирішити продукт = проблеми, які більшість людей замовчує або не знає про їх існування.

Кейс: Хелену Райт з підліткового віку хвилювали питання, невластиві британським леді в кінці XIX-початку XX ст: наприклад, про сексуальну освіту і планування сім’ї. Так, Хелена пропонувала використовувати протизаплідні засоби і отримувати задоволення від сексу. Її заяви шокували суспільства і католицьку церкву, яка в 1968 році в особі папи Павла VI підтвердила: єдина мета сексу — дітонародження, штучна контрацепція — шкідлива.

В роки життя Хелени з гендерною рівністю було ще гірше, ніж зараз, тому вона насилу стала лікарем. Зате це допомогло їй зводити жінок, які хотіли зробити аборт або відмовитися від дитини, з жінками, які хотіли усиновити дітей. Так вона відкрила ринок посередницьких послуг з усиновлення та показала скептично налаштованим верствам суспільства, що проблема існує і її жахливі масштаби.

Зал британського Товариства Євгеніки, де вивчали питання спадковості. Його активною учасницею була Хелена Троянда Райт в період 30-60-хх.

Через які канали будуть проходити поставки користувачам?

Старий погляд: Вибирайте з перевірених каналів: соціальні мережі, лендінгем, офлайн-магазини і т. п.

Новий погляд: Якщо старі канали поставок не працюють — придумайте нові!

Кейс: звичні канали постачання освіти — офіційні інститути типу інституту та школи. Рух анскулінгу (самостійного освіти без атестатів і офіційної програми) почало набирати обороти з проекту Дейла Стівенса UnCollege. Стівенс кинув школу в 12 років і вирішив, що самостійно знайде наставників за цікавим конкретно йому сферами. Зараз UnCollege — це соціальний рух, яке покликане змінювати уявлення людей про інфраструктуру освіти. Проект надихнув творців онлайн-платформ альтернативного навчання Skillshare, Coursera і українського Prometheus. Тепер це не екзотика, а прибуткові канали поставки: наприклад засновник освітнього стартапу One Month Rails Маттан Гриффел заробляє понад 30 тис доларів за курс лекцій.

Засновник UnCollege Дейл Стівенс

Хто наш головний споживач?

Старий погляд: Споживач — людина, для якої ви створюєте продукт чи надаєте послугу, і який зацікавлений в її покупці або замовленні.

Новий погляд: Споживача можна знайти там, де він спочатку не зацікавлений у вашому продукті (послузі).

Кейс: Під час роботи над дебютним фільмом американський кінематографіст Ланс Вейлер зіткнувся з неприйняттям цільової аудиторії — любителів кіно. Він також довго домагався права на безкоштовний доступ до спеціальної проекційної апаратури в Sony, Barco та інших. Не відразу вийшло і підготувати кінотеатри до широкого прокату «непленочного» фільму.

«В той час люди вважали, що, використовуючи цифрові технології, ми уродуем кінематографію. Нас і за кінематографістів не вважали». Л. Вейлер

Ланс не здався і в 1998 році випустив Останню трансляцію» — перший художній фільм, який зняли, змонтували і показали на екранах повністю з використанням цифрових технологій. При витратах на зйомки в 900$ фільм зібрав касу в 5 млн доларів. При цьому «Остання трансляція» залишилася в тіні іншого мок’юментарі — «Відьми з Блер». З того часу споживачів «цифри», як і її виробників стало більше, і це число зростає без зупинки.

Фільм і зараз виглядає вражаюче. Щоб переконатися в цьому, подивіться трейлер

Як вибудувати структуру компанії і систему роботу?

Старий погляд: поширена модель — керівник компанії + функціональні відділи, кожен з яких управляється менеджером. Через менеджерів відділів йде зв’язок з керівником компанії.

Новий погляд: самоорганізація краще формальних приписів. На зміну працівникам-підлеглим приходять «люди дезорганізації», а добре володіють собою керівників замінюють інноватори, революціонери і гіки.

Кейс: Чули про холакратию? Термін holacracy («штучний») придумав Брайан Робертсон, який перетворив це слово в торгівельну марку і заснував компанію HolacracyOne. Холакратия — такий спосіб структурної організації підприємства, при якій кожен співробітник впливає на життя компанії, і остання керується метою, очікуваннями або метриками, а не топ-менеджерами. Детальніше про холакратию написано в «Конституції холакратии», де закріплено її головні правила: ролі замість позицій, розподіл замість делегування, швидкі структурні перетворення та правила замість політики.

Конституція холакратии

Приклад холакратической компанії — студія Valve, яка створила мегапопулярні комп’ютерні гри Dota 2, Counter-Strike, Half-Life, платформу цифрової дистрибуції Steam і ряд ігрових пристроїв. Про структурну організацію докладно написано в настільній книзі для нових працівників — Valve Employee Handbook. По книзі в компанії є засновник (президент), але він не керує Valve. Посад немає, як і кар’єрного зростання. Працівникові пропонують самому вирішувати, над яким проектом працювати, і примкнути до відповідної групи. Раз в рік роботу кожного співробітника анонімно оцінюють колеги.

Як зрозуміти, що відбувається в холакратической компанії? Говорити скрізь і з усіма!

Звичайно холакратия не стане чарівною пігулкою — не дарма терміном Valve Time позначають різницю між заявленою датою релізу гри і фактичною датою випуску.

«Якщо вже ти вирішив працювати на компанію, то роби це якісно і працюй від дзвінка до дзвінка. Якщо ти людина творча і захоплений, то знайдеш спосіб, як зробити свою працю цінним і осмисленим». — Девід Бердиш, колишній менеджер практики соціально-економічного розвитку в Ford Motor Company.

Скільки буде приносити кожен з джерел в підсумковий дохід компанії?

Старий погляд: велику рибку (великий прибуток) варто ловити у великих водоймах (мегаполісах).

Новий погляд: невеликий локальний бізнес може бути надприбутковим і соціальним.

Кейс: під час економічної кризи 2008 року два друга, Марк Ремберт і Тейлор Стаккерт вирішили за 12 місяців поліпшити фінансову ситуацію в рідному графстві Клінтон.

Першим проектом громадської організації «Відродимо графство Клінтон!» стала кампанія «Купуй місцевий!», у якій брали участь 250 місцевих компаній. Після кампанії бізнеси відзначили зростання продажів локального виробництва на 30%. Зараз «Купуй місцевий!» програма працює вже 6 графствах штату Огайо.Марк і Тейлор також організували програму стажувань для молоді на місцевих підприємствах.

Вражає і те, як ініціативним бізнесменам вдалося зробити ефективною місцеву торгову палату. Вони створили веб-сайт палати і налагодили випуск щотижневого інформаційного бюлетеня, де розповідають передплатникам про нові бізнес-можливості.

Нема чого скаржитися, якщо ти місцевий. Якщо думаєш, що культура, політика або розваги у твоєму місті — відстій, то і роби так, щоб це стало не так. — Марк Ремберт.

Схожа ініціатива фестиваль Made in Ukraine, на якому продаються товари виключно українських виробників: від тістечок і меду до стільців і подушок

Ми живемо в епоху блискавичних змін. Те, що корисно сьогодні, завтра стане марним. Щоб суспільство не заблукало, потрібні такі люди, як герої книги «Заробляти на хайпи». Пристрасне бажання виправляти і вдосконалювати, колективно створювати інновації, ламати засади і експериментувати — ось що об’єднує їх, і ми віримо: вони вкажуть шлях у завтрашній день.

Замовити книгу