Що таке – наша пам’ять? Як вона працює? І головне, як ми можемо поліпшити її роботу, швидко запам’ятовувати інформації більш ефективної та довгострокової? Ось тільки невелика частина питань, які все частіше стали задавати експерти в області нейрології та психології. В останні кілька років на ринку з’явилися корисні книги, фундаментально пояснюють роботу мозку і пам’яті, наприклад, «Здоровий мозок», і книги, що дають практичні поради, як краще і запам’ятовувати і обробляти величезну кількість інформації, яку отримує сучасний користувач – «Як читати, запам’ятовувати і ніколи не забувати».

Книга математика Роба Иставэя «Як запам’ятовувати (майже) все і завжди» — це практичний посібник лайфхаков, нескладних і забавних методів запам’ятовування інформації, які зможуть осилити навіть діти. Їм це, до речі, особливо може стати у пригоді в наступному навчальному році.

Стаття в тему: Як читати, запам’ятовувати і не забувати: 8 принципів ефективного читання

Що таке наша пам’ять, і як ця штука працює?

Пам’ять — одна з найважливіших і загадкових умінь мозку.

Впевнені, що після прочитання цієї книги вам одразу захочеться застосувати нескладні і веселі поради та методики автора на практиці. Адже так зручно не забувати більше паролі, номери телефонів, списки покупок. Але без базового розуміння, що таке наша пам’ять, як вона працює, переходити до практики безглуздо. Тому Роб Иставэй розділив свою книгу на три частини:

  • Способи і методи запам’ятовування інформації;
  • Як працює наша пам’ять і мозок;
  • 50 технік запам’ятовування.

Починаючи розмову про роботу мозку, автор порівнює пам’ять з роботою комп’ютера. Парадокс полягає в тому, що це один з найбільш потужних і неймовірних комп’ютерів на планеті. Він унікальний. Він здатний запам’ятовувати мільярди одиниць інформації, переробляти її, аналізувати, розпізнавати звуки, запахи, кольори. І все це — за частки секунди. Вчені до кінця не знають, як саме працює людський мозок, хоча прийшли до хорошої новини, що він нейропластичен, тобто, здатний відновлюватися. Як і в будь-який інший комп’ютер, інформація в мозок вводиться, зберігається в окремому блоці, і, нарешті, витягується звідти по мірі необхідності.

Автор пояснює, що у нас є два блоки пам’яті: пам’ять наших спогадів (пам’ять тільки для читання), там «зберігаються» наші інстинкти. І оперативна пам’ять. Саме там наш мозок здатний утримувати потрібну інформацію деякий час. Коли ми говоримо про запам’ятовуванні, то ми повинні працювати саме з оперативною пам’яттю.

Різниця між мозком і комп’ютером

Проте, слід пам’ятати, що є й істотні відмінності між пам’яттю комп’ютера і роботою людського мозку. Ось деякі з них:

  • Наш мозок може працювати вибірково. Це значить, він здатний фільтрувати ту інформацію, яку отримує.
  • Наш мозок може забувати інформацію, якщо його не тренувати. Висновки напрошуються самі собою.
  • Щоб розширити можливості людської пам’яті, треба використовувати лише наявний мозок, адже трансплантація поки неможлива!
  • Люди здатні спотворювати спогади. Тут включається емоційна сфера, почуття і переживання.
  • Людський мозок здатний зчитувати рукописні тексти, мова та особи оточуючих. Комп’ютери поки цього зробити не в силах.

Автор детально, але дуже доступно і захоплююче розповідає про дивовижні здібності нашого мозку. Читаючи про них неможливо не захопитися цією неймовірною і унікальною роботою природи. Кожен раз, тренуючи свій мозок, розвиваючи пам’ять, ми покращуємо їх стан, оздоровляем мозок і робимо його роботу ще більш ефективною. Розуміючи ці особливості людської пам’яті, нам буде легше освоїти техніки запам’ятовування.

Методи запам’ятовування

Роб Иставэй дає не тільки величезна кількість технік і методик запам’ятовування інформації, які прості і зрозумілі, але й розповідає цікаві історії, пов’язані з роботою пам’яті. Що ж, захоплюючі історії дійсно змушують нас краще запам’ятовувати інформацію. Більш того, це і є одна з технік, яка пропонується в книзі.

Запам’ятовування списків:

— Метод розповіді історій. Легенди і міфи, які стародавні народи передавали один одному усно – це і є процес запам’ятовування інформації. По-перше, в історію можна вплести потрібні списки слів, а по-друге, повторення – потужний інструмент для запам’ятовування.

— Метод кімнати. Кажуть, цей метод винайшов давньогрецький поет Симонід. Ще його називають методом локусу, або місця розташування. Для використання цього методу необхідно уявити собі кімнату з усіма необхідними предметами: дверима, вікнами, столом, стільцями і т. д. Далі кожен з цих предметів пов’язати з інформацією, яку потрібно запам’ятати: списком покупок, наприклад.

Запам’ятовування чисел:

Як показує практика, люди не дуже добре запам’ятовують числа. Слова вони запам’ятовують набагато краще.

Експеримент для розминки:

Що простіше запам’ятати — числа чи слова?

5 7 8 1 4 1 2 0

або

Пес в купі клена

Француз Ерме Парі, помітивши цю особливість, запропонував кожну цифру пов’язати з буквою. Виходить своєрідний шифр.

4 — це Ч Ч — перша буква в слові «Чотири»

5 — це П П — перша буква в слові «П’ять»

І так далі. Склавши такий список і запам’ятавши його можна спробувати складати слова замість номерів.

Запам’ятовування цифр з допомогою рим:

Наш мозок любить прості рими віршів. Тому ми досі пам’ятаємо віршики, які вчили ще в дитинстві. Цей трюк, до речі, часто використовують маркетологи в рекламі продуктів. Тому, якщо вам потрібно запам’ятати якісь числа, спробуйте заримувати їх. Наприклад, вам потрібно бути на зустрічі в 16:30.

В 16:30 мусиш з’явитися,

Інакше зникне гаряча піца.

Корисні мнемоніки

Вищеназвані трюки, рими, маленькі лайфхаки для кращого запам’ятовування інформації називають мнемониками. Люди використовують мнемоніки для самих різних речей: від зав’язування шнурків до запам’ятовування складних правил, знаменитих дат або назв країн. Кожному іноді потрібні мнемоніки!

Ось кілька забавних мнемоников, які можуть стати в нагоді і нам.

1. В який бік повертати клапан або гвинт.

Закрутив ВПРАВО — додав ПАРА

Повернув ВЛІВО — менше ОБІГРІВУ

2. Запам’ятати, як розташувати посуд, коли накриваєш на стіл, може бути непростим завданням. Щоб допомогти собі, використовуйте два ваших вказівних і два великих пальця, щоб зробити ось таку форму.

Ваша ліва рука схожа на м’який знак — ≪Ь≫, тому М’ЯКИЙ ХЛІБ кладемо зліва, напої — праворуч. Можна також запам’ятати абревіатуру БМВ: Булка — М’ясо — Вода

3. Перехід на літній і зимовий час часто викликає замішання у людей. Легко запам’ятати так:

ВЕСНА — ВПЕРЕД, ОСІНЬ — НАЗАД.

4.Як запам’ятати розташування планет? Ця проста фраза допоможе вам запам’ятати порядок планет, починаючи від Сонця:

Мама завжди забороняла мені, юному следопыту, вчити назви планет.

5. Правило Юлі. До цих пір багато хто забуває правило написання «пів»: разом чи окремо. Згідно з правилом Юлії, всі слова з великої літери (як і ім’я Юля) пишуться через дефіс. пів-Києва, пів-Америки. Якщо слова закінчуються на букву «л» (друга буква в імені Юля), то також пишуться через дефіс: пів – лимона, пів-літри.Якщо слова закінчуються на голосну літеру (остання літера в імені Юля), то теж пишуться через дефіс:пів-яблука, пів-анананса. У всіх інших випадках слова з приставкою «пів» пишуться разом.

Книга «Як запам’ятовувати (майже) все і завжди» написано настільки просто і цікаво, що відмінно підійде і для дорослих, і для дітей. Це буде перше знайомство з роботою головного мозку і пам’яті. А безліч порад і лайфхаков про те, як ефективно запам’ятовувати інформацію, яка допоможе в навчальному процесі.

Як запам’ятовувати (майже) все і завжди

Хитрощі та лайфхаки для прокачування вашій пам’яті

Замовити книгу