Ми живемо в дивний час. Ми прокидаємося, і першим ділом читаємо соціальні мережі і пошту. Ми засипаємо з електронною книгою в кращому випадку, але частіше, переглядаючи чужий Instagram. Ми споживаємо величезну кількість інформації з лякаючою швидкістю. І, давайте начистоту, це не зробило нас ні на йоту щасливішими. Навпаки, рівень стресу дорослого населення помітно зріс за останні п’ять років. Саме тому ідея відкинути в бік завчасно вимкнений телефон, і зайнятися чимось розслаблюючим, буквально розчинитися в цьому занятті, виявилося такою привабливою. Наприклад, малювання. Одна з найбільш заспокійливих, терапевтичних практик. Світ не зійшов з розуму, мільйонами скуповуючи книги без слів, тільки з малюнками. Навпаки, так світ намагається уникнути безумства від інформаційного передозування.

Потрібні речі приходять в потрібний час. Для технократичного, «залип» в екрани суспільства, яке завжди «на зв’язку», такою потрібною річчю стали книжки-розмальовки. Правда, це незвичайні розмальовки. Вони змушують нас відірватися від комп’ютерів, планшетів, телефонів і, взявши в руки кольорові олівці або фломастери, або навіть фарби, повністю віддатися своїй уяві, випустити давно просившуюся на волю фантазію, дозволити собі знову мріяти. Саме так працюють книги-розмальовки для дорослих «Чарівний сад» і «Зачарований ліс» ілюстратора Джоани Басфорд. І раптово, зайняті супер-важливими справами дорослі по всьому світу, з релігійної зосередженістю розписують кольоровими олівцями чорно-білі візерунки.

Євангеліст чорнила і паперу

Коли в 2012 році художниця почала створювати книгу-розмальовку, навряд чи вона могла припустити, що її роботи стануть бестселерами по всьому світу. Проте, озираючись назад, її успіх можна було передбачити. І ось чому.

За словами самої художниці, їй хотілося створити арт-книгу, в якій кожна сторінка була б красивою. Книгу, яку хочеться тримати в руках і в захопленні показувати друзям.

У Басфорд є значний досвід створення прекрасних об’єктів, наприклад, упаковок парфумерії, які схожі на предмети мистецтва. Після закінчення художнього коледжу за спеціальністю дизайнер текстилю Джоанна почала співпрацювати як фрілансер з великими корпоративними клієнтами, Starbucks, Absolut Vodka, Crabtree and Evelyn та іншими, малюючи вишукані принти на упаковках.

Кумедний факт: Джоанна 18 місяців поспіль! висилала Starbucks розписані картонні кавові стаканчики, поки бренд не запропонував їй оформити стіну для starbuck’s на лондонській Vigo Street.

І все – таки, приголомшливий успіх книг здається Джоанни досі «нереальним». «Я просто хотіла дізнатися у свого агента, було продано чверть мільйона копій, щоб розповісти про це у Facebook. Коли мені повідомили, що у наступні чотири тижні ми досягнемо мільйона продажів – це звучить неймовірно. Можливо, тому що я працюю в маленькій студії свого будинку, і трохи відсторонено від зовнішнього світу».

Ніякої комп’ютерної графіки

Всі свої роботи ілюстратор створює вручну, «комп’ютерна графіка виходить дуже холодною, бездушною, на відміну від малюнка, створеного рукою митця і звичайної чорнильною ручкою. Моє робоче місце просторе і світле. Не люблю безлад. На столі має бути місце для ліктів. У мене величезна колекція чорних олівців і чорнильних ручок. Ні один ескіз я не викидаю».

Натхнення навколо нас

Джоанну надихають пейзажі північного Ейршира, де вона проводила своє дитинство, фауна і флора незайманих куточків Шотландії, малюнки Ешера, ботанічні малюнки рослин і трав, японська графіка, татуювання, ескізи з показів мод. Все, що потім може бути використане для натхнення і творчості.

Особливий шарм малюнками Джоани надають заховані в них скарби, маленькі знаки, об’єкти: від ключика до потаємної двері до маленьких ліхтариків, чарівних камінчиків. Ми немов пускаємося в незвичайну подорож, слідуючи незрозумілих поки картками. Щоб в кінці шляху знайти свій спокій, своє, заховане у високому лісовому замку, серце. У такому подорожі є невелика дещиця ностальгії. Теплі спогади з дитинства, які настільки дорогі нам.

Книжкова антистресова терапія

Крім того, як каже Джоанна, її книги дозволяє зайнятим дорослим розслабитися і «випустити пар». «Розфарбування дає нам можливість повернутися в безтурботні часи, коли дорослі проблеми не хвилювали нас: всі ці оплати рахунків або достающий нас начальник на роботі. У книгах присутній елемент гри. Грати – добре! Навряд чи ви зустрінете 7 – річної дитини в стресі», — сказала Басфорд в інтерв’ю.

Книги Джоан Басфорд з’явилися дійсно в потрібний час. Рівень стресу сучасного суспільства зашкалює, особливо на тлі складних політичних та економічних ситуацій. І книжки-розмальовки м’яко і ненав’язливо допомагають не тільки зняти напругу, що нагромадилася, але і розкласти думки по поличках.

Джоанна отримує сотні листів в день від вдячних «читачів-раскрашивателей», які повідомляють, що їх емоційний стан значно покращився з тих пір, як вони стали розслаблятися з однієї з книг художниці. Так, одна з найбільш відданих шанувальниць таланту Басфорд зізнається, що схильна до депресій. Але за допомогою такої простої речі як книжка-розмальовка їй вдається знизити емоційне напруження і відчувати прилив енергії і позитиву.

Книги «Чарівний сад» і «Зачарований ліс» прекрасні подачею матеріалу. Якщо раптом ви захочете помалювати, достатньо просто взяти олівець. Вас не буде мучити аркуш білого паперу і лякаючий питання: що ж я хочу намалювати? Всі лінії вже є. Вам залишається тільки вдихнути в них колір і життя.

Тут немає правил, ніхто не скаже який колір або їх поєднання правильно, а яке – ні. Все залежить лише від читача, або, краще сказати, активного со-творця «Зачарованого лісу» і « Чарівного саду». Від настрою, від бажання виплеснути свої емоції і відчуття за допомогою малюнка.

Тому, якщо ви відчуваєте, що світ навколо вас готовий вибухнути від напруження і роздратування, телефон заповнений повідомленнями, зробіть собі послугу – подаруйте десять вільних хвилин, простий набір кольорових олівців і одну з книг Джоан Басфорд. Почніть розфарбовувати будь-який з малюнків книги, і ви побачите, як все трохи зміниться в кращу сторону.

І навздогін: книги «Чарівний сад» і «Зачарований ліс» – чудовий подарунок тим, у кого вже все є!

Купити книги Джоан Басфорд в нашому магазині

  • «Чарівний сад. Розмальовка-антістрес», Басфорд Джоанна;
  • «Зачарований ліс», Басфорд Джоанна