Ми всі дуже розумні і освічені, правда ж? Практично у всіх вища освіта, у деяких навіть кілька, ми багато читаємо, думаємо і спілкуємося з такими розумними людьми. Так чому ж іноді ми ухвалюємо абсолютно неправильні, нераціональні рішення. Іноді вони настільки абсурдні, що хочеться вщипнути себе і прокинутися… «Невже я дійсно прийняв таке божевільне рішення? Really??»

Автори книги «Правильний вибір» Джон Хеммонд, Ральф Кіні і Говард Райффа провели багато досліджень, і переконані: важливий сам процес прийняття рішення. Вони запропонували покрокову, практичну схему, завдяки якій ми будемо помилятися у своєму виборі набагато рідше і частіше приймати правильні, ефективні рішення.

Прийняття рішень – найважливіший життєвий навик

Так вважають автори книги. Всі інші навички – вторинні по відношенню до вміння приймати рішення. Коли нам належить зробити нескладний вибір, то ми ще якось справляємося із завданням. Але коли вибір неочевидний, часто ми пасуем або робимо невірні висновки, які ведуть до помилкових рішень. І чим ширший у нас вибір, чим більше варіантів, тим важче нам зрозуміти, в якому напрямку рухатися. Іншими словами, вибір між яблуками і грушами нескладний, але ось яблука, груші і рожеві слони – тут доведеться гарненько проаналізувати ситуацію. Ось як радять це робити автори книги «Правильний вибір». Для початку зрозуміти, як саме потрібно приймати рішення. Важливо, по суті, навіть не те, який вибір ви зробите, а як він буде зроблений.

Вісім елементів стратегії правильного вибору

На думку авторів, навіть найскладніші рішення можна розкласти на вісім складових елементів. Перші п’ять із них – універсальні і застосовні в будь-якій ситуації. Останні три полегшують муки вибору в умовах, що постійно змінюються.

Завдання – для початку необхідно правильно сформулювати поставлену задачу. Наприклад, чи варто купувати автомобіль для поїздок по місту? А може бути, краще купити велосипед? Або знайти житло ближче до метро? У підсумку всі наші рішення залежать від того, наскільки чітко ми сформулюємо для себе завдання.

Цілі – Задайте собі питання, чого саме ви хочете? Наприклад, найняти нового співробітника? Він повинен бути старанним, з великим досвідом або просто володіти енергією та ентузіазмом новачка?

Варіанти – обов’язково розгляньте всі можливі варіанти рішення. Від цього залежить результат рішення проблеми. Без варіантів ви не прийміть правильного рішення. І чим довший список ваших можливостей, тим краще.

Результати – якими, на вашу думку, будуть наслідки? Як би ні були спокусливі деякі варіанти рішень, пам’ятайте про витверезну реальність. Проаналізуйте наслідки ваших дій дуже серйозно, адже це допоможе вам досягти оптимально бажаного результату.

Компроміси – цілі можуть суперечити один одному. Важливо знайти баланс. Кар’єра важлива, але важливо і здоров’я, і хороші відносини в родині. Тому вмійте знаходити рівновагу і компроміс ваших цілей.

Сумніви – сумніватися – це не просто нормально. Це дуже правильно. Безперечно, сумніви ускладнюють наш вибір, але вони вносять здорову частку скептицизму в процес. Навчившись долати сумніви, ми впевнено рухаємося до мети.

Допустимі ризики — так само, як і сумніви, ризики допомагають нам прийняти зважене рішення, особливо, коли ми чітко розуміємо, що поставлено на карту.

Взаємопов’язані рішення – наші рішення не можуть бути відірвані від подальшого життя. Вони змінять життя, наш вибір здатний змінити наші погляди і наше майбутнє. До цього треба бути готовим.

П’ять кроків для постановки цілей

Коли у корабля немає курсу, жоден вітер не буде їй попутним. Якщо, приймаючи якесь рішення, ми не приділяємо увагу нашим цілям, ми робимо абсолютно неправильний вибір. Чому таке відбувається? Тому що ми дозволили собі занадто вузько подивитися на задачу. Тому важливі деталі ми просто не помічаємо. Наприклад, в гонитві за дешевизною ми ускладнюємо мети. Більш того, дуже часто нагальні цілі домінують над довгостроковими. «Хочемо жити весело прямо зараз» ніяк не забезпечить нам хорошу пенсію в майбутньому.

Пам’ятайте, що правильна постановка мети – справжнє мистецтво. Завдяки п’яти кроків, які пропонують автори, оволодіти цим мистецтвом зможе кожен.

Крок перший: необхідно записати все, що стосується ваших рішень. Не соромтеся, зробіть великий список. Це може бути і список бажань, і поради та досвід оточуючих, і варіант найкращого і найгіршого сценаріїв.

Крок другий: переведіть думки в цілі. Для цього краще використовувати один дієслово і один іменник. Наприклад, «мінімізувати витрати», «розвиватися інтелектуально», «отримати вищу освіту».

Крок третій: розділіть цілі та засоби. Після того, як список готовий, виписати засоби досягнення цілей. Для цього автори радять ставити одне з найважливіших питань: Чому? (Навіщо?) Отримати вищу освіту: Навіщо? Чому це важливо? Продовжуйте так препарувати ваші цілі, поки не зрозумієте, що докопалися до істини.

Крок четвертий: необхідно прояснити цілі, внести для себе ясність: «мінімізувати витрати» означає зберегти як можна більше грошей і як можна менше їх витрачати.

Крок п’ятий: перевірте, наскільки отримані цілі відповідають завданням. Адже в процесі роботи над цілями ви можете виявити кілька помилкових. Вони, в свою чергу, вплинуть на поставлені завдання. І пам’ятайте, цілі завжди дуже індивідуальні. Над кожною з них доведеться попрацювати.

Створіть таблицю результатів

Різні завершення будуть мати різні результати. Щоб зрозуміти, чого можна очікувати, зробіть як можна більш точний опис результатів – це теж своєрідне мистецтво. Якщо результат буде описаний неточно або неправильно, це означає, що ви не отримаєте того, до чого прагнули. Вийде так, немов ви – пасажир літака, який хоч і прилетів раніше часу, але не в те місто. Прикро, правда?

Отже, потрібно описати результати точно й докладно, але не загострюючи увагу на незначних деталях. Це можна зробити, використовуючи таблицю результатів.

Наприклад, молодий чоловік Вінсент хотів знайти підробіток, але з хорошою зарплатою, гнучким графіком і цікавими можливостями. Для цього він склав таблицю результатів, в яку вніс всі варіанти запропонованих робіт.

На сьогоднішній день досить багато книг про методи прийняття рішень. «Правильний вибір» — не спонукає читачів до певного вибору, але вчить приймати рішення самостійно, використовуючи чіткий покроковий метод і стимулюючи логічне мислення.

Джон Хеммонд, Ральф Кіні, Говард Раиффа

Замовити книгу