Про книгу Девіда Перлмуттера «Їжа і мозок. Що вуглеводи роблять зі здоров’ям, мисленням і пам’яттю» ми вже писали. У попередній запису в рубриці «Здоровий спосіб життя» розповіли, якої шкоди нашому мозку приносить вживання продуктів, що містять глютен. Але книга Девіда Перлмуттера така багатошарова, що обмежитися одним лише тезою «глютен – ворог» було б неправильно. Надто багато міфів про нашому «здорове» харчування руйнує ця робота.
На цей раз мова піде не про харчування. Хочемо поділитися з вами порадами з книги «Мозок і їжа» про те, як справитися з головним болем. Той, хто хоч раз відчував мігрень, не з чуток знає, який це пекло, коли ніякі таблетки не можуть змусити замовкнути стукіт молотків в голові. Щоб позбутися від головних болів, автор пропонує слідувати наступним радам:

1. Суворо дотримуйтесь цикл «сон-неспання». Це ключ до регуляції гормонів та підтримання гомеостазу — бажаного стану вашого організму, коли в ньому збалансовані всі фізіологічні процеси.

2. Схудніть. Чим більше ви важите, тим більше ймовірність того, що ви будете страждати від головних болів. Зв’язок між ожирінням і ризиком хронічних головних болів була продемонстрована в безлічі досліджень. Одне, особливо велике, включало понад 30 тисяч людей і показало, що хронічні щоденні головні болі в групі з ожирінням спостерігалися на 28% частіше, ніж у групі людей з нормальною вагою. У тих, хто страждав патологічним ожирінням, ризик хронічної щоденної головного болю був вище на 74%

3. Ведіть активний спосіб життя. Фізична активність стимулює приплив крові до мозку, забезпечуючи надходження поживних речовин, що відповідають за ріст і збереження клітин. Останні наукові дослідження показали, що завдяки регулярним вправам людина може контролювати запалення, підвищити чутливість до інсуліну, поліпшити показники цукру в крові, збільшити розмір центру пам’яті і підвищити рівень нейротрофічних фактора мозку.

4. Слідкуйте за вживанням кофеїну та алкоголю. Вони обидва можуть активно викликати головний біль.

5. Не пропускайте прийоми їжі і позбавтеся від звички харчуватися безладно. Як і сон, ваш режим харчування контролює багато гормональні процеси, які, в свою чергу, впливають на ризик розвитку головного болю.

6. Навчіться керувати емоційними стресами, тривогою, занепокоєнням і навіть хвилюванням. Ці емоції є одними з найбільш поширених пускових факторів головних болів. Люди, що страждають мігренню, як правило, чутливі до подій, що викликають стрес. А він провокує вивільнення певних хімічних речовин у мозку, які можуть спровокувати судинні зміни і викликати мігрень. Емоції, такі як страх і занепокоєння, також сприяють головних болів: вони збільшують напругу в м’язах і розширюють кровоносні судини, посилюючи тяжкість мігрені.

7. Перейдіть на дієту, не містить глютену, консервантів, добавок. Дієта з низьким глікемічним індексом, низьким вмістом вуглеводів і високим вмістом здорових жирів стане початком довгого шляху до зниження ризику головних болів. Будьте особливо обережні з витриманими сирами, ковбасними виробами, а також джерелами глутамату натрію.

8. Відстежуйте закономірності головних болів. Це допомагає визначити моменти, коли ви відчуваєте найбільший ризик, і звернути на них особливу увагу.

Як бачите, поради досить прості. Багато, передбачаємо, можуть відмахнутися від них зі словами «так, я це і так знаю!». Але зізнайтеся собі, знати далеко не завжди означає робити. Спробуйте слідувати цим правилам, ведіть більш активний спосіб життя, уважніше ставитеся до того, що їсте, і в новий рік – без головного болю.