Ніхто не хоче бути старим і хворим – це істина, яка не потребує доказів. Кожен з нас без винятку прагне бути здоровим і молодим. На жаль, процес старіння вважається неминучим. Слабшають і наші розумові здібності: ми стаємо забудькуватими, втрачаємо гостроту сприйняття інформації, не можемо сфокусуватися. І, здається, що з цим не можна нічого вдіяти. З фізичним в’яненням залишається тільки змиритися. Але чи так це насправді? Вчені доводять, що наш мозок – дивовижний механізм, здатний до відновлення своїх функцій. Все, що потрібно зробити, це допомогти мозку підтримати його працездатність і допомогти нормально функціонувати. Книга Девіда Перлмуттера і Керол Колман «Здоровий мозок. Програма для поліпшення пам’яті і мислення» – практичне керівництво по відновленню і поліпшенню роботи головного мозку.

Наскільки добре захищений мозок

Книга «Здоровий мозок» — дуже практична. Вона складається з трьох частин, перша з яких пояснює захисні механізми головного мозку та фактори ризику. Ми часто несвідомо піддаємо мозок серйозним випробуванням. Необхідно звернути увагу на такі моменти:

  • наше харчування;
  • чистота нашого житла та офісу;
  • медикаменти, які ми звикли приймати безконтрольно;
  • рівень щоденного стресу;
  • згубні звички.

У першій частині книги запропоновано великий опитувальник, на який бажано приділити особливу увагу. Кожен з цих факторів, а їх автори наводять безліч, здатний помітно погіршити роботу мозку і пам’яті.

Виходячи з результатів, автори дають шкалу оцінки рівнів ризику і пропонують кілька програм як поліпшити роботу головного мозку.

Нас атакують вільні радикали

Який саме процес гальмує на роботу головного мозку, погіршує пам’ять і не дає сконцентруватися, а в подальшому може призвести до тяжких відхилень і захворювань, таких як Альцгеймер? Першопричини цих напастей дві:

1) надлишок в мозку руйнують його елементів — вільних радикалів;

2) зниження здатності мозку виробляти енергію.

Виробляючи енергію, клітини головного мозку викидають шкідливі речовини – вільні радикали. Ці речовини намагаються приєднатися до здорових клітин мозку. При цьому процесі виділяється тепло, яке руйнує сполучні тканини. Такий процес називається оксидації. Якщо з вільними радикалами не боротися, то вони починають пригнічувати вироблення енергії. Через це ми швидше втомлюємося, насилу пригадуємо очевидні речі, і думаємо не так чітко. Є можливість захистити себе і свій мозок від вільних радикалів? Для цього нам знадобляться такі речовини як антиоксиданти. Автори приділяють велику увагу тому, як ми можемо отримати необхідні антиоксиданти, наприклад, з їжі.

Програма захисту мозку

У наступних розділах автори детально розкривають всі можливі фактори ризику і дають покрокові профілактичні рекомендації по поліпшенню роботи мозку. Девід Перлмуттер величезну увагу приділяє зв’язку здорового харчування і роботи мозку. Цьому питанню він присвятив свої попередні книги про правильне харчування «Їжа і мозок» і «Кишечник і мозок».

Стаття в тему: Поліпшення роботи мозку: від яких продуктів варто відмовитися, не чекаючи нового року

Для початку радять радикально змінити підхід в питаннях харчування. Наприклад, рекомендується скоротити споживання смажених продуктів, а краще не смажити їх зовсім, не вживати трансжири, уважно читайте етикетки на упаковках продуктів. Здавалося б, це очевидні поради, які ми чуємо мало не щодня, але Девід Перлмуттер і Керол Колман детально описують яку шкоду приносять ці продукти нашому організму і мозку зокрема. Перспектива отримати хвороба Альцгеймера після пачок чіпсів виглядає досить страхітливо. Точно також покроково автори рекомендують продукти, які корисні до вживання.

Розглядаючи щоденний раціон пересічної людини, автори книги радять, насамперед, навчитися уникати шкідливих речовин, підходити до питань харчування усвідомлено, уважно вивчати склад продуктів і намагатися користуватися екологічно чистими інгредієнтами. Крім того, для читачів наведені приклади можливих варіантів щоденного меню: дуже практично і зручно.

Так само покроково автори розбирають всі основні складові успішної роботи головного мозку: харчові добавки, медикаменти, фізичне навантаження. Останнє не менш важливо, підкреслює Девід Перлмуттер, ніж здорове харчування. Особливо для сучасних людей, що постійно перебувають у стресових ситуаціях. А фізичне навантаження допомагає швидко виводити з організму гормони стресу.

Кожен повинен знайти свій спосіб зняти стрес і підняти настрій. Фізичне навантаження, навіть помірна, в самому буквальному сенсі слова рятує ваш мозок. Всього 20 хвилин в день — і ризик розвитку хвороби Альцгеймера знижується на 30%!

Такі цифри мотивують краще промов, чи не так? Не кожен повинен стати атлетом, але подбати про своє здоров’я і виділити 20 хвилин в день – ми всі в змозі зробити це.

Вправи для мозку

Головоломки, кросворди, логічні ігри – це все дуже корисні «фішки» для роботи нашого мозку. Адже мозок, немов м’язи, треба прокачувати. Точно також необхідно розвивати пам’ять: тут підходять іноземні мови, і дитячі пісеньки, і запам’ятовування імен.

Ось кілька прикладів таких вправ з картками:

Пригадайте ім’я. Спробуйте після обіду згадати й ім’я, і масть вибраної карти. Для початку обов’язково уявіть свою папку з ім’ям, уявіть, як ви відкриваєте. Повторіть цей крок і після вечері. Якщо не зможете згадати ім’я і масть вдень, але згадайте ввечері або навпаки, вважайте, що вправа в цей день виконано вдало.

Вправа 3

Ви повинні розкласти гральні карти по мастям за якомога менший час. Візьміть повну колоду і, витягаючи картки по одній, розподіліть їх на чотири купки: бубни, піки, хрести і черв’яки.

Крок 1. Візьміть секундомір, покладіть або поставте поруч з собою, щоб було зручно швидко вмикати і вимикати його.

Крок 2. Добре перемішайте карти в колоді, покладіть колоду перед собою картинками вгору.

Крок 3. Коли будете готові, включіть секундомір і почніть розкладати картки по мастях, на чотири купки.

Крок 4. Працюйте з максимально можливою швидкістю. Коли закінчите, зупиніть секундомір і запишіть час. Швидке включення і вимикання секундоміра — це теж частина завдання, тому не просіть нікого робити це за вас.

Крок 5. Виконуйте цю вправу тричі на день (я раджу робити це відразу після вправ на тренування пам’яті).

Вправи на швидкість особливо гарні для тих, хто став помічати за собою уповільнені реакції. Щоденні виконання подібних вправ допоможуть думати швидше і легше приймати важливі рішення, говорить Девід Перлмуттер.

Як вже говорилося, книга «Здоровий мозок» є практичним посібником для тих, хто вирішив серйозно зайнятися своїм здоров’ям і профілактикою роботи головного мозку. Звичайно, не всі поради авторів застосовні в наших реаліях. Але вибравши навіть кілька порад Девіда Перлмуттера, і дотримуючись їх, можна значно поліпшити свою пам’ять і убезпечити функції головного мозку.

Здоровий мозок

Програма для поліпшення пам’яті і мислення

Замовити книгу