Одна з базових вимог, що сучасне суспільство висуває людині — це вміння чітко і коротко формулювати думки. У тому числі – письмово. Пишемо ми багато: тут і месенджери, і ділова переписка, і соціальні мережі. При тому, що часу у нас все менше. Як коротко і ємко працювати з текстами пояснює Микола Кононов у книзі «Автор, ножиці, папір». 14 практичних уроків допоможуть читачеві розповісти свої історії захоплююче і просто.

Формулюємо суть історії

Кожен з нас переживав якийсь унікальний досвід, ситуацію, яка може бути корисна і цікава оточуючим. Для того, щоб красиво описати її, не потрібно бути класиком, досить розповісти саму суть в двох-трьох реченнях. Журналісти часто називають це «pitch» — ядро історії. Це може бути не тільки ваш особистий досвід, але тема в тій області, де ви експерт. Існують певні критерії відбору тем:

  • важливість тексту. Все просто: ваш текст повинен нести важливе повідомлення аудиторії;
  • зрозумілі пояснення важливих процесів або явищ;
  • практична користь тексту;
  • яскрава історія головного героя;
  • свіжі ідеї чи теорії, здатні чинити вплив на життя читача.

Природно, після вибору теми необхідно вивчити її, отримати, при необхідності, коментарі експертів та зробити висновки. Загалом, згадуємо доктора Хауса, враховуємо, що «всі брешуть» – і вперед за фактами!

Плануємо історію

Ще в школі нас намагалися (найчастіше, безуспішно) привчити до планування тексту. План – це не примха автора, а необхідність. Наскільки детальним буде ваш план, залежить від обсягу тексту. При статтю 20 000 знаків план повинен бути поабзацным. Зробивши такий план, ми, по-перше, зможемо уникнути спокуси додати зайві деталі, непотрібності. По-друге, включити всі важливі моменти, результати досліджень і раптові повороти сюжету.

Геть прокрастинацию!

Практично кожен журналіст чи письменник говорить про те, що робота над текстом – це ремесло. Тут не потрібно сидіти годинами, втупившись у вікно, і чекати натхнення. Потрібно просто сісти і почати писати. Літеру за літерою, абзац за абзацом. Писати кожен день ви не зобов’язані, але чим частіше ви будете сідати і писати, тим легше вам буде даватися.

Як можна собі трохи допомогти? Уявіть, що ви розповідаєте свою цікаву і унікальну історію публіці. Крім того, у вас є на руках факти, і є докладний план. Просто дозвольте собі розповісти історію без прикрас і купюр. Якщо вам простіше – почніть розповідати спочатку вголос, можна запросити уважного співрозмовника і включити диктофон.

Розуміння – перш за все!

Виявляється, перший чернетку тексту «Євгенія Онєгіна» звучав плоско і сухо, немов технічний переклад. Поверх тексту йшли правки Пушкіна. Значить, не варто чекати від себе відразу геніальних або хоча б стерпних текстів. Ми – не генії. Нам би свою думку донести. Просто, без офіціозу і без пафосу. Тому головний принцип, як говорити по суті: менше слів, особливо зайвих!

Найскладніше – писати про людей

Як написати про героя, не впадаючи в оценочность, як описати зовнішність, характер, без пафосу або вульгарності? Багато деталей тільки заважають. Слід виділити кілька основних нюансів, які найбільш повно характеризують персонажа. А для цього потрібно спочатку самому зрозуміти головного героя і його мотиви.

Взаємодія з героями

Якщо вам вдалося описати героя, то наступний квест буде поскладніше. Будь-яка взаємодія з персонажем, інтерв’ю або діалог, вимагає підготовки. Але головне правило: потрібно щиро і глибоко цікавитися своїм героєм. Всі люблять увагу до своєї персони. Говорите з людиною про нього самому. Обов’язково проведіть дослідження. Володимир Познер, журналіст світового рівня, готується до кожного інтерв’ю з 16 — 18 годин. Тому не лінуйтеся і робимо добре домашню роботу.

Стиль автора

Лист – технічний процес. Авторський стиль створюється в голові. Зверху ніхто нікому не диктує. Потрібно тренуватися і виробляти свій унікальний стиль і інтонацію. Спочатку в голові, а потім переносити на папір.

Якщо словниковий запас залишає бажати кращого – читайте будь-які словники. Ще один дієвий метод: гра в синоніми. Крім того, багата мова – відображення вашого життєвого досвіду. Ваша особиста історія – тільки ваша. І розповідати її треба, не соромлячись.

Крім загальних порад з листа, які універсальні і підійдуть студентам, журналістам, копірайтерам і всім, хто хоч як-то повинен писати тексти, Кононов дає конкретні поради по роботі з довгими текстами (лонгридами) і короткими. Робота з довгими текстами схожа на марафонський забіг. Важливо, щоб на середині шляху не закінчився запал і вистачило сил і енергії добігти до фінішу. Тому принципово важливий підхід у розподілі внутрішніх ресурсів. Автор тут посилається на місію, з якою ми починаємо працювати над текстами. Якщо місія нам незрозуміла, ми зійдемо з довгій дистанції. З іншого боку, при чітко розставлених пріоритетів ми готові до перешкодам під час роботи над довгим текстом.

Стаття в тему: Як написати якісний текст для бізнесу

Глава про коротких текстах буде особливо корисна копірайтерам. На думку автора, шлях до успіху у копірайтера один: писати яскраві та запам’ятовуються тексти невеликі за обсягом. Потрібно стати верстатом з виробництва текстових «фішок», створювати мікро-сценарії, помітні фрази і запам’ятовуються історії.

Редагуємо

«Пишіть п’яним, редагуйте тверезим», — цитата, яку часто приписують Хэмингуэю. Крім тверезості необхідно стати безжальним до себе. Саме жалість робить автора вразливим, а текст слабким. Редактура містить кілька етапів, включаючи вичитку і вычистку тексту, перестановку абзаців, а то й цілих розділів. Іноді доводиться повертатися до початкового етапу роботи над текстом і проводити додаткові дослідження.

Глава про редактурі заслуговує уваги всіх, хто хоче просто, швидко і ясно донести свою думку до читача. Якщо ви не замислювалися, як треба редагувати текст, настійно рекомендуємо уважно вивчити цю главу.

«Автор, ножиці, папір» — одне з найбільш чітких, зрозумілих і простих посібників для тих, хто хоче навчитися писати тексти. Нічого зайвого, лише практичні поради, покрокові пояснення і життєві приклади. Решта — за вами.

Замовити книгу