Кожен день ми проводимо в потоці інформації, знань, відчуттів, подій. Будь-який з них несе для нас новий, незвіданий досвід. Все, що ми пізнаємо на практиці – процес постійного емпіричного навчання. Не зовсім праві ті, хто каже, що досвід – хороший вчитель. Насправді досвід – наш єдиний учитель. У навчанні немає кінцевого результату як такого: навчання – це процес, шлях. Про те, як знайти свій шлях, стиль навчання і ефективно вчитися, розповідається в книзі Кей Петерсон і Девіда Колба «Вік живи – вік учись».

Шлях пізнання

Життя можна прожити по-різному. Кожен з нас ставить перед собою конкретні цілі та завдання і шукає свої шляхи вирішення. Ми всі отримуємо свої життєві уроки, які впливають на нашу подальшу долю. Одні з таких уроків дуже корисні, інші болючі і травматичні, і повторювати їх не має ніякого сенсу. Як казав Марк Твен:

З життєвого досвіду слід брати тільки корисне і нічого більше, інакше ми уподібнимося кішці, присів на розпечену піч. Вона ніколи вже не сяде на гарячу піч — і добре зробить, але ніколи тепер не сяде і на холодну.

Один з найбільш конструктивних шляхів досягнення цілей – шлях пізнання і навчання. Будь-яку ситуацію можна використовувати собі на благо, вибравши з неї найцінніше: досвід. Опра Вінфрі відмінно сформулювала цей процес пізнання:

Я — жінка в процесі. І намагаюся з усіх сил, як кожен з вас. Намагаюся використовувати кожну ситуацію, будь-який конфлікт, щоб зрозуміти щось нове. Життя постійно мене дивує.

Людина, по суті, з народження знаходиться в процесі навчання і пізнання. Він поглиблює і розширює свої знання про навколишній світ. Діти мають дивовижні здатності запам’ятовувати нове і роблять це з вражаючою швидкістю. Але з часом у дорослих жага до навчання притупляється, а то й зовсім втрачається. І ми починаємо діяти «автоматично», все менше пізнаючи світ. Як же нам відмовитися від автоматичного існування і почати знову активно вивчати навколишній світ?

Два кроки на шляху пізнання

Девід Колб – психолог і філософ, який створив у 80-х роках систему ефективного навчання, звертає увагу на два важливих кроки для ефективного процесу навчання.

Перший крок – усвідомлення власного настрою на пізнання нового

Багато людей думають, що їм просто не дано здатності вчитися. Канали навчання як б закриті. Але навчання на досвіді і починається з віри в те, що все можливо. Всім нелегко дається процес отримання нових знань: потрібно концентрація, зусилля волі, час. Але тим, хто не вірить у свої сили, всі ці витрати здаються марними. Тому насамперед потрібно відмовитися від негативного настрою. Ми можемо постійно навчатися новому – і це даність.

Важливо навчитися долати омани, які сприяють збереженню установки на даність; позбутися негативного внутрішнього діалогу, прагнення уникати ризиків і невдач, сприйняття чужих успіхів як загрози — і повірити в свою здатність вчитися на досвіді і помилки, прагнути отримати новий досвід, братися за складні завдання, проявляти завзятість, використовувати досягнення інших як основу для власного навчання.

Другий крок – навчитися вчитися

Щоб ефективно отримувати нові знання, потрібно знати, як саме це робити: механізм ефективного навчання. Девід Колб пропонує свій метод навчання: необхідно включитися в цикл емпіричного навчання. Він складається з чотирьох етапів, кожен з яких можна застосовувати в процесі навчання.

Цикл пізнання

З теорії Колба отримання знань і навичок відбувається протягом циклу, який складається з чотирьох етапів:

 • Конкретний досвід – придбання нового досвіду або переосмислення і трансформація старого досвіду;
 • Рефлексія і спостереження – спостереження за новим досвідом. Важливо розуміти, що сам досвід і усвідомлення досвіду не завжди тотожні один одному;
 • Абстрактні роздуми – створення нових уявлень і трансформація вже існуючих абстрактних ідей і умовиводів;
 • Активні експерименти – перевірка знань, застосування отриманого нового досвіду на практиці.

Успішність циклу Колба в тому, що він застосовний практично на кожній дорослій людині в процесі навчання. На підставі чотирьох етапів навчання автори книги виділяють дев’ять індивідуальних стилів навчання.

Читайте також: «Як переступити пороги власних переконань з допомогою петлі навчання«

Стилі навчання

Виходячи з того, що кожен з нас – унікальна особистість зі своїм життєвим досвідом, принципами, психічними і фізіологічними особливостями, Девід Колб виділяє дев’ять стилів навчання. Знайшовши свій індивідуальний стиль, людина зможе оптимально рухатися по циклу навчання, проходячи всі чотири етапи. Ваш стиль навчання не вроджена і раз і назавжди визначена характеристика; швидше, це певне стан на кожному етапі життя.

 • Відчуває стиль – основна увага приділяється переживання досвіду в циклі пізнання. Сильна сторона тих, хто вибирає цей стиль – можливість комфортно пережити кожен новий досвід, і рефлексуючи і діючи. Багато з тих, кому близький відчуває стиль навчання, схильні до глибоких емоційних переживань і емпатії.
 • Воображающий стиль – люди, які обрали цей стиль, ретельно обмірковують отриманий досвід і розглядають всі можливі рішення завдань. Таким людям подобаються мозкові штурми і не дуже люблять кінцеві результати. Їм подобається пошук ідеальних рішень.
 • Рефлексуючий стиль — для людей з рефлексуючим стилем природно занурюватися і почуття, і в роздуми. В ході навчання вони можуть поєднувати творчі рішення і холодну логіку.
 • Аналізує стиль – ті, хто віддає перевагу цей метод пізнання, організовують отриману інформацію в чітку систему знань. Люди з аналізує стилем навчання методичні, люблять контролювати ситуацію, добре організовані.
 • Роздумуючий стиль – люди, схильні до цього методу, цінують роздуми, абстрактні міркування і логіку. Це справжні мислителі, здатні розвивати концепції та ідеї, але практично глухі до почуттів та інтуїції. Вони добре працюють в самоті і не є командними гравцями.
 • Вирішальний стиль – люди, які застосовують цей підхід, вибирають якийсь один спосіб вирішення проблеми і будь-якими методами намагаються добитися результату. Це практики, які намагаються чітко знайти реалістичний вихід із ситуації.
 • Чинний стиль – прихильники цього стилю швидко приймають рішення і не втрачають із виду поставлену мету. Вони впевнено працюють з даними та інформацією, тверезо оцінюючи джерела. Люди чинного стилю діють чітко, впевнено, домагаючись результатів.
 • Ініціюючий стиль – люди цього методу швидко беруться за справу, слідуючи інтуїції більше, ніж логікою. Вони швидко приймають рішення, але, стикаючись з проблемами, краще запитувати інформацію в інших, ніж знаходити її самим.
 • Балансуючий стиль – назва говорить сама за себе: ці люди примудряються утримувати баланс всіх етапів навчального циклу, при цьому зважуючи всі «за» і «проти». Вони легко адаптуються до ситуацій, добре розуміють інших і часто виявляють творче бачення вирішення завдання.

На думку авторів книги «Вік живи – вік учись» і цикл навчання, і стилі впливають не тільки на процес пізнання, але і на підхід людини до життя в цілому. Вибраний стиль навчання впливає на наші звички, формує навички, які ми використовуємо щодня. Стиль навчання формує єдину цілісну систему, допомагаючи нам у всіх сферах життя: в особистому житті, кар’єрі, і навіть у тому, як ми проводимо наш вільний час.

Розібравшись у собі, і усвідомивши, який стиль навчання вам підходить, ви не тільки зможете ефективно отримувати нові знання, але і зможете зрозуміти, де робили раніше помилки, чому деякі речі просто не виходили в житті і ви не могли досягти бажаних результатів.

Кей Петерсон, Девід Колба

Вік живи — вік учись

Знайдіть спосіб навчання, який підходить саме вам

Замовити книгу