Німецький художник Мартін Киппенбергер якось сказав: «У творчої людини доби менше, ніж ідей». І це правда: у творчих людей завжди є цікаві, нестандарные ідеї та пропозиції. Вони бачать світ трохи інакше. Ідеї приходять їм набагато частіше, ніж звичайним людям. Але, на жаль, коли справа стосується реалізації, все не так просто. Багато творчі люди або беруться за кілька проектів відразу, і кінцевий результат залишає бажати кращого, або взагалі не доводять проект до кінця. Дизайнер і креативний бізнесмен Дональд Ріс, придумав, як вирішити проблему тайм-менеджменту для креативників, не втративши творчу жилку – у книзі «Не роби це. Тайм-менеджмент для творчих людей».

Що таке управління часом для творчих людей?

Для початку важливо зрозуміти, що управління часом для людей творчих професій – це не спосіб погодинного планування, як часто прийнято у представників інших ділових сфер, а спосіб допомогти творчій людині зрозуміти, який шлях обрати, навіть якщо мети не до кінця зрозумілі. Ідеї народжуються у творчої людини постійно: іноді вони схожі на настирливих комах, які не дають нам спокою. Як позбутися від жужжащего роя? Записати ідеї в списки. Це допоможе нам звільнити робочу пам’ять і перенести ідеї в інше сховище пам’яті: підсвідомість. Списки – взагалі річ украй корисна, допомагає нам з однієї сторони поглянути на поточний стан справ, а з іншого – звільнити ту частину мозку, яка відповідає за зберігання інформації.

Але в створенні списку справ є підступ. По-перше, списки справ можна писати до безкінечності. Творча особистість ризикує занадто захопитися складанням списків справ і завдань. А звідси виходить і наступна неприємність: список справ може стати списком ваших розчарувань. Справа в тому, що людині властиво виконувати розпочате. Якщо завдання залишається невиконаним, то виникає почуття незадоволеності і внутрішнього конфлікту. І замість корисного списку ви отримуєте список ваших фрустрацій і роздратування. Як це вирішити? Не використовувати списки справ!

Створіть список СПРАВ!

Якщо ви не готові або вам занадто клопітно працювати зі списком справ, Дональд Ріс пропонує оригінальний вихід із ситуації: робіть списки справ!

Одного разу в Пентагон запросили психолога, щоб той провів з генералами семінар з управління часом та ресурсами. Він попросив учасників на папері описати стратегію управління часом та ресурсами, яку вони використовували до поточного моменту. Завдання поставило генералів в глухий кут — всіх, крім єдиної жінки. Ця дама, яка пройшла всі звання аж до генеральського і воювала в Іраку, сформулювала таку стратегію: «Спочатку я складаю список пріоритетів: один, два, три і так далі. А потім викреслюю все, що йде після третього пункту».

Так жінка-генерал перетворила свої справи не справи. Вона додала всі справи у списку справ і вибрала з них три, які вирішила виконати. Все, що виявлялося під рисою, ігнорувалося. Це давало їй більше часу на виконання перших трьох пунктів.

Чому б творчій людині не наслідувати приклад цієї жінки-генерала? Подивіться на свої списки справ, і викресліть всі, крім перших трьох. Так ви отримаєте наочне підтвердження того, що для вас важливо, а що можна пропустити. Тому метод списку справ Не працює.

Сформулюйте, чого ви насправді хочете

Пам’ятаєте старий анекдот про людину, яка на питання таксиста: «Куди вам треба?» відповідає: «Ну раз треба до удавам, то поїхали до удавам». Якщо ви невпевнені в кінцевої мети свого творчого шляху, ви можете опинитися не в тому місці. Для початку важливо бути до кінця чесним з собою, щоб відповісти на запитання «чого я дійсно хочу» Автор пропонує таку вправу:

→ Складіть список справ, якими вам по-справжньому хотілося б займатися.

→ Перечитайте його і будьте чесні з собою. Які заняття ви додали, думаючи: «А на цьому я ще й зароблю»? Викресліть їх і замініть заняттями, які ви не зважилися записати з-за внутрішнього голосу, твердящего: «Хіба я зможу?» Не слухайте його, додайте в список все, що хочеться. В тому числі і те, що на перший погляд не має відношення до роботи. Просто запишіть все, що вас надихає.

→ Вивчіть свій список і виберіть три справи, якими ви б хотіли займатися найбільше.

Можливо, вас здивує результат цієї вправи. Дайте собі час усвідомити свої бажання і поточну ситуацію.

Створіть свій хештег

Отже, ви знайшли три справи, якими хотіли б займатися найбільше. Наступний крок – знайти у себе відповідні якості й навички. Як би визначили свої сильні сторони? Тут також може допомогти список справ: напишіть список навичок і залиште три – п’ять найкрутіших. Саме їх можна просувати і пропонувати на ринку послуг. Придумайте для себе хештег (ви напевно знаєте що це таке з соціальних мереж), який би найбільш влучно описував би вашу творчу позицію. Якщо ваш проект, заняття або бізнес не цілком узгоджується з вашим внутрішнім хештегом, може бути, ви не тим займаєтесь. Ще одна вправа для творчої людини.

→ Уявіть собі, що хтось пише пост про вашу роботу в соцмережі. Який хештег ви хотіли там побачити?

→ Унікальний він і достатньо зрозумілий? Наприклад, #дизайн — занадто загальний. Дизайнери бувають різні, і всі вони можуть використовувати такий тег. Мій хештег — це #шрифтвдвижении, адже я в основному розробляю інтерфейси і титри для фільмів.

Встановіть робочий розпорядок

Незважаючи на те, що люди творчі всіляко не бажають жити за жорстким графіком, дедлайнів і розкладами, саме чіткі часові рамки допомагають виконати роботу і боротися з прокрастинацією.

Для початку необхідно виробити для себе щоденну рутину: робота – це процес, а не товар. Навіть враховуючи той факт, що мозок творчої людини працює досить хаотично, потрібно змусити себе перетворити цей хаос в робочий процес. Важливо щодня сідати за стіл і писати тексти, навіть якщо немає натхнення, приходити в студію і малювати, навіть якщо хочеться мріяти і дивитися вдалину з балкона.

Всім спати!

Приділяйте достатньо часу своєму здоров’ю. Сидіти ночі безперервно в творчому екстазі, звичайно, дуже романтично, але дуже шкідливо. Потрібно перестати ставитися до питань здорового способу життя та почати висипатися.

А для цього бажано лягати спати в один і той же час. Влаштуйте собі і перерва на сон вдень. Двадцять хвилин здорового сну заощадять вам заряд бадьорості на весь день. Вивчіть це питання уважно: Леонардо – еталон творчості спав протягом доби по кілька годин, а в решту часу успішно творив.

Ви все ще робите багато справ одночасно? Терміново відмовтеся від «багатозадачності»

Практично всі сучасні автори повторюють, що багатозадачність – міф шкідливий і не працює. Якщо ви все ще намагаєтеся успішно рухати кілька проектів, відмовтеся від цього. Станьте «однозадачником». Ви зможете виконувати поставлені завдання набагато швидше і ефективніше, ніж кілька одночасно.

Вчіться говорити «НІ»

Творчі люди часто зустрічаються з клієнтами або колегами, щоб обговорити деталі проекту або внести певні поправки. Це нормальна частина робочого процесу. Але дуже часто зустрічі відбуваються на нейтральній території, за чашкою кави. Звучить приємно? А втрачати час на поїздку, час в кафе і непотрібні розмови – це вже неприємно.

Альтернатив в кафе може бути зустріч ко-воркинге, по скайпу або все-таки в кафе, але призначити кілька зустрічей поспіль.

Книга «Не роби це» займає місце в одному ряду з такими книгами, як «Як не зійти з розуму, працюючи з дому», «Квест для творчої людини». Поради книг добре працюють для тих людей, які дійсно шукають більш ефективні способи працювати і творити, не втрачаючи при цьому щоденний креативний драйв.

Дональд Ріс

Не роби це

Тайм-менеджмент для творчих людей

Замовити книгу