З покоління в покоління дорослі прищеплюють дітям, як важливо вчитися. І також з покоління в покоління дітям непросто дається процес навчання. Обсяги інформації постійно зростають, посилюються вимоги. Адже у дитини немає навичок навчання з народження, вони набуваються протягом життя. І йдеться не тільки про шкільну програму або ВУЗ, але і про щоденне пізнання навколишнього світу. При правильному підході кожен здатний розвинути потрібні навички. Завдання батьків – допомогти дитині навчитися вивчати нове. Про те, як це зробити найбільш доброзичливо і ефективно, розповідає книга «Як навчити дитину вчитися» відомого популяризатора науки Керол Вордерман.

Декілька слів про автора

У Керол Вордерман зовнішність діви з обкладинки модного журналу і гострий розум «технаря». Вона — магістр технічних наук Кембриджського Коледжу Сідні Сассекс і кавалер ордена Британської Імперії, одна з найпопулярніших телеведучих Великобританії і радник Девіда Кемерона з питань математичної освіти.

У свій час Керол закінчила Кембріджський університет за фахом інженер. Але абсолютно випадково потрапила в телешоу. Продюсери шукали симпатичну дівчину з гарними математичними здібностями, щоб асистувати ведучому шоу Річарду Уайтлі. Так Керол стала брати участь у програмі «Countdown» і пропрацювала в ній до 2008 року. Починаючи з 80-х років, Керол прийняла участь у багатьох освітніх проектах, написала кілька навчальних посібників і довідників: «Як пояснити дитині математику», «Як пояснити дитині науку», і «Як навчити дитину вчитися».

Хто такий помічник, яким він повинен бути

Пам’ятаєте анекдот: «Уроки зроблені: мати охрипла. Дочка оглухла. Сусіди вивчили напам’ять. Собака переказала»? Так от, Вордерман починає свій довідник з того, що вводить поняття «помічник» — це саме той чоловік, імовірно дорослий, хто буде регулярно допомагати дитині освоювати нові знання. Перш за все, помічник повинен бути доброзичливим і терплячим. Його допомога повинна відбуватися на регулярній основі, а не спонтанно. Крім того, помічнику самому необхідно вивчати нові підходи в методах вивчення. Якщо один з батьків, який взяв на себе відповідальність бути помічників, навчався давно, то він точно помітить, що методи навчання давно помінялися. Необхідно постійно оновлювати власну базу знань.

Що таке ефективні знання

Як ми можемо оцінити ефективність навчання?

Ще одним важливим моментом у процесі планування навчання повинна бути оцінка ефективності. Що означатиме для дитини ефективна навчання? Буде це те ж саме для помічника? Чи ми будемо вимірювати ефективність часом, витраченим на навчання? Або оцінками, отриманими в школі? Або все-таки умінням дитини розпоряджатися отриманими знаннями?

Керол Вордерман в книзі про те, як навчити дитину вчитися, рекомендує звернути увагу на такі пункти:

 • Ставити реалістичні цілі: дітям складно досягти хороших результатів, якщо вони ставлять перед собою недосяжні цілі. Найскладніше – включитися в роботу. Але, подрібнивши цілі на невеликі, але реалістичні, діти цілком можуть показати хороший результат.
 • Відмовитися від багатозадачності. Багатозадачність – шкідливий міф, вже доведено не раз. Такий підхід заважає навіть дорослим у роботі, що ж говорити про дітей?! Тому важливо навчити дитини зосередитися на виконанні одного завдання.
 • Створити сприятливе середовище навчання. У дітей вже є свої біоритми, деяким легше працювати вранці, іншим – вдень. Це бажано враховувати. Крім того, робочий куточок повинен бути добре організований: освітлення, зручний стілець і стіл, система шаф або полиць.

Оцінка отриманої інформації

Одну з глав довідника автор присвячує навичкам правильної оцінки інформації, або, як зараз прийнято це називати «критичного мислення». Людина отримує величезну кількість інформації щодня. Якщо дорослий здатний відфільтрувати надходить потік інформації, то для дитини це дуже складно. Тому з ранніх років необхідно прищеплювати навички проактивного мислення. Для початку необхідно пояснити, як працювати з першоджерелами, як відокремлювати факти від думок. Непогано, якщо дитина проведе своє перше дослідження, збере фактичний матеріал, перевірить точність цитат.

Стаття в тему: Не такі вже вони й прості, ці Прості лінії

Ось які поради дає автор юним дослідникам:

 • Будь цікавий — думки ширше, висувай нові ідеї сам;
 • Зосередься на завданні, питай, що тобі важливо на даний момент, задавай собі питання;
 • Веди запису, вчися вести щоденник і записуй будь-які думки, які прийшли в голову;
 • Аналізуй, а не описывай ситуацію
 • Розглянь предмет з усіх сторін
 • Обміняйся думками з помічником або товаришами.

Задавай питання. Необхідно пояснити дитині, що задавати питання — це один з найбільш важливих підходів у критичному мисленні.

Перевірка роботи дитини

Часто батьки стикаються з таким явищем: дитина зробив роботу, вона явно не завершена, але сам учень цього не бачить. Якими критеріями можна скористатися, щоб оцінити якість виконаного завдання? Керол Вордерман рекомендує наступне:

 • Прочитати роботу вголос кому-небудь. Важливо почути звучання тексту, так частіше спливають недоречності й помилки.
 • Проконтролювати, розкрито заявлена тема. Це означає, проаналізувати текст на відповідність поставленим завданням.
 • Перевірити і виправити орфографію.
 • Відредагувати роботу. До речі, питання редагування роботи Керол приділяє окрему главу.

Довідник «Як навчити дитину вчитися» — одне з найбільш корисних і практичних посібників для батьків, викладачів, та й самих дітей. Покроково розкриті всі теми, що впливають на навчання дитини. Зроблено це просто, доступно, весело і в картинках. Вордердман пропонує безліч схем, прикладів розкладів, техніки зняття стресу, маленькі, але корисні лайфхаки для дітей та дорослих на кожен день. Шкода, що в нашому дитинстві не було таких помічників, але на щастя, вони вже є у наших дітей.

Як навчити дитину вчитися

Ілюстрований довідник для батьків

Замовити книгу