Останнім часом з’явилася величезна кількість статей типу «як прочитати 50 книг за рік», флешмобів «читаємо по книзі на тиждень». Але правда в тому, що інформації на сьогоднішній день дуже багато. Сучасному читачеві стає все важче ефективно розуміти, запам’ятовувати, і, як наслідок, застосовувати прочитане. Нейропсихолог Марк Тигелаар більше десяти років займається вивченням засвоєння інформації. Він розробив свій метод оптимізації читання – UseClark, який допомагає людям підвищити інтелектуальний потенціал. Його книга «Як читати, запам’ятовувати і ніколи не забувати» — покрокове керівництво якісного запам’ятовування та обробки інформації.

Вісім принципів UseClark

 • Вся справа в методі.
 • Заповнюйте порожнечу.
 • Навчіться однозадачности.
 • Створюйте загальну картину.
 • Думайте активно
 • Використовуйте образи
 • Проявляйте фантазію
 • Не перестарайтеся!
 • Втрати при прочитанні

  Чи знаєте ви, що протягом одного дня ми забуваємо до 70% прочитаного матеріалу? А за тиждень цифра може піднятися і до 80%. Це означає, що ми забуваємо практично всю отриману інформацію. Ми витрачаємо багато годин на читання, вивчення матеріалу, і все в пусту. Тільки на прочитання електронних листів ми витрачаємо до 650 годин на рік! Прикро, правда? Відмовитися від читання ми не можемо. Що ще ми забуваємо?

  27% — імена;
  25% — тільки що отримані номери телефонів;
  18% — місця, де ви залишили (телефон, ключі, пульт від телевізора);
  12% — зустрічі;
  11% — те, що ви запланували зробити;
  10% — важливі дати (дні народження, річниці);
  9% — слова

  Ще одне цікаве спостереження: ті, хто читає з монітора, втомлюється більше. А в офісах більше витрачається папери. Співробітники друкують тексти, щоб краще їх засвоїти. Результати дослідження показують, що з монітора ми читаємо на 20% повільніше, ніж з паперового носія. Все це означає наступне: ми втрачаємо величезну кількість інформації, а решту погано обробляємо, не запам’ятовуємо і погано розуміємо. Дуже сумні висновки. Нова реальність вимагає від читачів нових методів обробки інформації. За словами самого Марка від вибору методу безпосередньо залежить і результат засвоєння.

  Принцип заповнення порожнечі

  Якщо при читанні наш мозок запам’ятовує близько 30% тексту, то що він робить з утворився «вільним часом»? Все просто: ми занадто відволікаємося під час читання. Ми встигаємо подумати, що треба подзвонити батькам, купити корм для кішки і памперси для дитини, подивитися, як летить птах за вікном і подумати про те, що сьогодні чудова погода.

  Швидкість, з якою наш мозок обробляє інформацію: приблизно від 800 до 1400 слів на хвилину. За одну хвилину в голові можуть з’явитися до 1400 різних думок. Швидкість читання в середньому становить близько 200 слів за хвилину. Інакше кажучи, при читанні у нас ще залишається багато незадіяного ментального простору, щоб думати про інше.

  Сумно, але факт: якщо ми не зосереджені, ми погано запам’ятовуємо і засвоюємо інформацію. Що ж говорити про розуміння прочитаного? Однак є і хороші новини: ми можемо читати швидше. І заповнити утворену порожнечу.

  Способи читати швидше:

 • Використовуємо ручку і відстежуємо текст.
 • У 2007 році, коли вийшла нова книга про Гаррі Поттера «Гаррі Поттер і Дари Смерті», британка Ганна Джонс першою взяла в руки книгу. Направляючи очі ручкою, вона прочитала всю книгу за 47 хвилин і 1 секунду з неймовірною швидкістю 4251 слово в хвилину! Після цього вона давала на телебаченні інтерв’ю про зміст книги і змогла відтворити її зміст абсолютно вірно.

  2.Тренуємо очі. Звичайні вправи для очей допоможуть нам читати швидше.

  3. Механічне малювання. Просто водите ручкою або олівцем по папері. Не звертайте уваги, що саме ви малюєте. Безглузде малювання допомагає усунути ментальні перешкоди, блокуючи блукаючі думки.

  Заважаючи перешкод вам заважати, ви краще концентруєтеся.

  Принцип однозадачности

  Багатозадачність – це міф, причому небезпечний і безглуздий. Про це говорять багато вчених. Ми витрачаємо занадто багато енергії і сил на виконання кількох справ відразу, і не доводить ні одна з них до логічного кінця. Тому відмовляємося від «мартышкиного праці» і робимо справи поступово, крок за кроком. Не варто переоцінювати свої можливості. Мозок у всіх влаштовано однаково.

  Ідея багатозадачності:
  1 хвилина + 1 хвилина = 1 хвилина

  Реальність багатозадачності:
  1 хвилина + 1 хвилина = від 4 до 10 хвилин

  Якщо ми робимо позначки або записи під час читання (тобто постійно переключаємося між читанням, домовленням, читанням, домовленням), то витрачаємо в середньому на 30% більше часу, щоб прочитати текст, і на 28% більше часу, щоб записати. Якість записів до того ж низька.

  Перемикання між справами знижує нашу продуктивність на 30%.

  Що робити, якщо треба записувати? Рада Марка: читайте блоками! Прочитайте одну главу, відкладіть книгу і зробіть замітки. Так ви будете виконувати завдання послідовно. Ви скажіть, на таку послідовність при читанні потрібно більше часу. Але це не так. Необхідно розподілити наявний час по-іншому, оптимізувати процеси. Ось що радить автор:

 • Зосередьтеся на розумінні, а не на запам’ятовуванні. Немає ніякого толку в заучуванні, якщо зміст тексту вам незрозумілий.
 • прочитайте те, що хочете запам’ятати, зупиніться на секунду, продовжите читати. Робіть те ж, що і раніше, але не через 5-10 сторінок, а через пропозицію. Знову зауважу, ви не витрачаєте більше часу, ви по-іншому його розподіляєте.
 • Створіть загальну картину інформації

  У процесі отримання нових знань дуже допомагає зв’язок нової інформації з уже наявними знаннями. Факт: ми добре запам’ятовуємо те, що добре розуміємо. Зміст стає зрозумілим, коли видно загальна картина світу. Уявіть собі якийсь пазл, який ви додаєте нові деталі. Це можна зробити кількома способами:

 • Структурування інформації.
 • Можна використовувати техніку системи локації. Ця техніка запам’ятовування створює зв’язки між інформацією, яку потрібно запам’ятати, з об’єктом у знайомого читачеві приміщенні Нова інформація прив’язується до того, що вже добре знайоме, наприклад, меблів та інших предметів у вітальні або офісі. Представляючи собі це приміщення, ви згадуєте інформацію. Звучить неймовірно, але цей метод дуже ефективний.

  Наприклад, учасники чемпіонату із запам’ятовування всього лише за 21 секунду можуть запам’ятати 52 карти, які тільки що перетасували. Більшість учасників практично завжди використовують систему локації.

 • Асоціативні карти.
 • Асоціативні карти також створюють загальну картину інформації, чітко структурують її і, як шматочки пазлу, пов’язують воєдино всі фрагменти. В якомусь сенсі вони схожі на Google Maps: ви можете зменшити масштаб і переглянути на загальну картину, а можете збільшити і розглянути деталі. Вони допомагають зрозуміло представити інформацію.

  Інформацію в асоціативних картах запам’ятовують за допомогою ключових слів, а не цілих речень. Писати ключові слова набагато швидше, ніж цілі блоки тексту. Саме тому за допомогою таких карт виходить легко запам’ятовувати інформацію.

  Активно думайте!

  Наступним принципом ефективного запам’ятовування інформації є активне мислення. Не варто думати, що нашому мозку зручно лише «пасивно» отримувати інформацію під час читання. Але, читаючи таким чином, ми змушені кілька разів перечитувати текст. Безперечно, в нашому мозку в цей момент щось відбувається, але цього «щось» недостатньо для розуміння і запам’ятовування. Що робити? Активно думати! Гарна аналогія зі спортом: чим активніше ми тренуємо наші м’язи, тим розвиненіша, сильніше вони стають і реагують на навантаження. Так і з інформацією: чим активніше мозок бере участь в переробці даних, тим краще результат.

  Методи, які допоможуть активніше залучити мозок у процес розуміння:

 • Пояснення. Після прочитання тексту постарайтеся пояснити сенс. Можна пояснити іншій людині чи навіть самому собі. Головне, що ви можете це зробити своїми словами.
 • Задавайте питання з прочитаного матеріалу.
 • Не перечитуйте матеріал двічі. Це значить, не повертайтеся до нотаток або презентації, а постарайтеся відновити інформацію з пам’яті.
 • Перевіряйте себе. Навіть якщо ви добре знаєте, задайте собі ще парочку питань по темі. Не перечитуйте матеріал, просто зробіть маленьку самоперевірку.
 • Метод використання образів

  Що ви запам’ятовуєте краще: слова або зображення? Факт в тому, що більшість людей – візуали. Це означає, що зображення запам’ятовуються легше. За дослідженнями, третина нашого мозку зайнята обробкою візуальних образів. Це дуже велика частина мозку. З первісних часів саме зображення були засобом передачі інформації.

  Тому використати образи і картинки для запам’ятовування інформації досить логічно. Деякі люди так запам’ятовують імена.

  Можна використовувати такий же трюк при запам’ятовуванні чисел. Числа – поняття абстрактні, тому їх важче запам’ятовувати. «Фішка» полягає в тому, щоб перетворити абстракцію у зрозумілі нам образи. Цей принцип часто використовується в початкових класах. Наприклад, цифра 2 схожа на лебедя, а 8 – на сніговичка

  Крім того, можна асоціативно малювати, щоб «перевести» інформацію в образи. Це відмінно працює для презентацій: щоб люди краще запам’ятали вашу доповідь або презентацію, використовуйте якомога більше асоціативних, яскравих образів.

  Метод фантазування

  Кожен з нас трохи фантазер. Тих, хто вміє застосувати фантазію в життя, називають модним нині словом «креативщик». Але ми всі можемо використовувати навички креативності в процесі запам’ятовування і засвоєння нової інформації. Схоже на те, як працює наша пам’ять з образами: чим яскравіша картинка, тим міцніше ми запам’ятаємо інформацію.

  Занадто сильно старатися – шкідливо!

  Всі знають, коли ми хочемо чогось досягти щосили, провал може бути дуже болючим.

  Кількість годин, проведених за підручниками, не має ніякого відношення до оцінки, яку ви отримаєте на іспиті.

  Зубріння всю ніч перед іспитом нічого не дає, це знають всі студенти. Перевтома веде до явного зниження продуктивності. Дослідження Стенфордського університету показало, що більш продуктивний той співробітник, який працює 40 годин на тиждень, ніж той, який працює 60. Тому занадто довгі робочі дні та тижні – це не ознака лояльності до компанії, а ознака неефективності.

  Тому виникає логічне запитання: як довго можна читати і залишатися продуктивним?

  Дослідження показують: якщо ви читаєте безперервно більше 60 хвилин, рівень розуміння падає на 37%.

  Порада така: читати краще по 50-55 хвилин з 20-хвилинними перервами.

  Книга «Як читати, запам’ятовувати і ніколи не забувати» — це одне з найбільш чітких, зрозумілих і доступних усім посібників про те як краще запам’ятовувати інформацію. Покрокова інструкція може бути використана в будь-якій сфері професійної та особистому житті. Зрозумілі пояснення, цікаві приклади із життя, нескладні вправи – і читач зможе легше і краще працювати з будь-якою кількістю інформації. Детальніше з методом Марка Тигелаара можна познайомитися на сайті UseClark.

  Схожа стаття: Як запам’ятовувати легко і ефективно: 4 корисних методу і 50 лайфхаков

  Як читати, запам’ятовувати і ніколи не забувати

  Замовити книгу