Що перше приходить на думку, коли ви чуєте модне нині слово «блогер»? Ви уявляєте собі зграйку ультрамодно одягнених дівчат або екстравагантних молодих людей у перших рядах фешн-показів? Ну так, це фешн-блогери. А ще знімки далеких країн і екзотичних куточків в Instagram від тревел-блогерів. Або пости вишуканих страв від фуд-блогерів. Все це так, все це про блогінг, про lifestyle, красиву картинку, але практично не життєздатне в реаліях нашого життя. Навіщо тоді взагалі вести блог, проживаючи на території колишнього СНД і щодня борються з труднощами? Чи потрібні нам такі ігри? Потрібні. Якщо ми хочемо створити свій особистий бренд і позиціонувати себе професіоналом і експертом у конкретній сфері. Хороший блог не тільки зміцнить статус вашого бізнесу, але й допоможе залучити до нього потенційних покупців. А це вже не про красиві картинки, а про бізнес. Як грамотно зробити свій блог і розкрутити його, розповідає Наташа Кортні-Сміт у книзі «Блог на мільйон доларів».

З чого почати блог?

Для початку потрібно все-таки вирішити, чи вам потрібен блог. Багато чудово себе почувають і без особистих блогів, при цьому успішно займаючись бізнесом і маючи цікаві хобі. В цьому і полягає питання на той самий «мільйон доларів», вважає Наташа Кортні-Сміт. Відповідайте собі чесно на питання:

 • У чому головна ідея вашого блогу?
 • Є у вашого блогу якась більш висока мета чи місія? Якщо так, то яка?
 • Кого ви б хотіли бачити серед найбільших прихильників вашого блогу? (Якщо ви ведете блог про правову проблему, це може бути прем’єр-міністр; якщо ви ведете блог, щоб створити медиабренд, це може бути глава відділу інтелектуальної власності Facebook, який одного разу захоче викупити у вас права).
 • Яким ви уявляєте свій ідеальний образ життя і яку роль у ньому має грати ваш блог?
 • Наскільки старанно ви були б готові працювати, якби знали напевно, що все перераховане вище досяжно?

Зміст відповідей полягає в тому, щоб дати волю уяві, фантазії, уявити собі, як блог змінить ваше життя. Далі – питання техніки.

Що значить – якісний контент для блогу?

Не варто плутати професійну журналістику і блогінг. Основний критерій якісного тексту в ЗМІ – повнота розкриття теми. Крім того, важливими є висновки, які піднімає автор статті або лонгрида. Мається на увазі, що читач повністю занурений у читання і зосереджений на проблемі. Саме з глибокого журналістського розслідування з’явився роман Трумена Капоте «Холоднокровне вбивство».

В блогінг все зовсім по-іншому. По-перше, тексти повинні бути невеликі і легко читаються. По-друге, багато маркетологи рекомендують використовувати ключові слова, щоб користувачі легше могли знайти ваш блог в пошукових системах. Крім того, якщо в ЗМІ всі обов’язки чітко розподілені: автори, редактори, фотографи, дизайнери, то блогеру доведеться все робити самому. Але блогінг – відмінна можливість для автора-початківця заявити про себе, публікуючи свої матеріали у власний блог. До речі, це підводить нас до наступного питання:

Звідки генерувати ідеї?

Якщо ви вирішили почати вести блог, але тут же впали в ступор від порожньої сторінки і не знаєте, про що писати, Наташа Кортні-Сміт пропонує шість прийомів, які допоможуть вам.

 • Створіть для себе портрет вашого читача. Краще дізнайтеся їхні інтереси, погляди. Познайомитися з читачами можна за допомогою опитувальників, а можна прямо запитати людей, які теми були б їм цікаві.
 • Вивчіть блоги конкурентів. У такому підході немає нічого ганебного. І великі, і маленькі компанії вивчають поведінку конкурентів на ринку. Тому дивіться, що пишуть інші блогери, робіть помітки, якщо зустріли щось цікаве. Цілком ймовірно, що пост в чиємусь блозі надихне вас на нову тему.
 • Блогери з мільйонами передплатників відомі тим, що пишуть щиро і про те, чим пристрасно захоплені. Пишіть про те, в чому ви експерт, те, що вам цікаво. Читачі відчувають вашу захопленість.
 • Пишіть те, про що вас просять читачі. Дійсно, якщо ви експерт, і читачі запитують вашої думки чи ради – висловлюйте свої думки, оформляйте їх на пости.
 • Не соромтеся перехоплювати новини. Якщо ви чуєте новину, яка вас непокоїть, зацікавила, не бійтеся її перепостить, висловити свою думку з цього питання.
 • Якщо, перебравши всі ідеї, вам здається, що ви повторюєтеся, не турбуйтеся: всі ідеї і теми вже були написані. Сенс в тому, щоб представити свій погляд і думка на буденні речі.
 • Як правильно писати?

  Розібравшись з тим, що писати, звідки генерувати ідеї, Кортні-Сміт дає практичні поради, як саме писати тексти, щоб їх з задоволенням читали користувачі. Нагадаємо, що стилістика текстів не повинна бути схожим на статті професійних журналістів газет і журналів. Тому перша порада автора:

 • Пишіть так, як говорите. Пости в блог – не шкільний твір. Це радше діалог з читачем. Якщо вам складно оформити думки в формат розмовної мови, спробуйте промовити пост на диктофон.
 • Зробіть чернетка посту. Накидайте план посту, основну ідею, висновки, аргументацію. Трохи пізніше поверніться до тексту, уважно перечитайте його, перевірити грамотність і відредагуйте.
 • Всі ключові ідеї краще винести в початок тексту. Люди звикли швидко читати блоги, тому їх потрібно зачепити з перших же слів. Інакше вони просто пролистнут ваш блог і підуть з сайту.
 • Складайте списки, вони легко читаються і візуально зручно розбивають текст на абзаци.
 • Використовуйте підзаголовки, вони також розбивають текст для зручності, а ще структурують пост, даючи читачеві певний план тексту.
 • Освойте можливості платформи, на якій ви плануєте розміщувати пости, обов’язково використовуйте хороший візуальний матеріал, приділіть оформлення поста достатньо часу.
 • Книга Наталки Кортні-Сміт «Блог на мільйон доларів» – це керівництво по азам блогінгу, просте і доступне з перших сторінок. Безперечно, безліч інтерв’ю з відомими блогерами має надихнути новачків на ведення власних блогів. Однак, важливо пам’ятати, що у багатьох популярних авторів пішло досить багато часу, перш ніж вони досягли популярності і отримали мільйонні аудиторії. Блогінг – довгий процес, що вимагає, перш за все, сталості. Краще писати один пост в тиждень, але регулярно, ніж п’ять постів в день, а потім замовкнути на півроку.

  В наших реаліях навряд чи блогерам вдасться заробити дійсно серйозні гроші на власному блозі, як це можливо на Заході, але й у нас цілком можливо стати лідером думки, відомою особистістю, експертом, до думки якого прислухається аудиторія.

  Наташа Кортні-Сміт

  Блог на мільйон доларів

  Замовити книгу