Сидите на дієті і кожну ніч немов вампір опиняєтеся перед холодильником.

Обіцяєте собі почати бігати вранці вже кілька тижнів.

Проходьте повз улюбленої кав’ярні, але по дорозі з роботи купуєте разом з чашкою кави дорогу випічку.

Ми не самотні в цих слабкостях. У цьому переконався доктор наук, соціальний психолог Рой Баумайстер, який у середині 1990-их провів революційне дослідження людського мозку і його можливостей. Він шукав той компонент, який пояснив би, чому наша воля і розум так стрімко слабшають і чому ми хороші планувальники, але погані виконавці.

Ці історії не унікальні. Вони відбуваються повсюдно і можуть трапитися з кожним. Це сталося і з авторами книги «На піку. Як підтримувати максимальну ефективність без вигорання» — колишній бігун-рекордсмен Стів Магнуссен і бізнес-консультант Бред Сталберг, який створив модель, предсказывающую економічний вплив реформи охорони здоров’я в США. Вони вирішили об’єднатися, щоб відповісти на одне питання: «Як збільшити продуктивність і не зійти з розуму?».

Токсична культура рекордсменів

У своїх статтях ми періодично посилаємося на результати дослідження Інституту Геллапа авторитетного міжнародного центру проведення опитувань. Так от, їх СЕО Джим Кліфтон в книзі The Coming Jobs War («Прийдешня війна за робочі місця») написав, що ми на межі глобальної війни за робочі місця. Мовляв, із-за шаленої конкуренції «хороших людей» більше, ніж «хорошої роботи». А тут ще й повсюдна роботизація приспіла: так в 2017 році запустили сервіс Will Robots Take My Job, який підкаже, з якою ймовірністю і як скоро вас як працівника замінять роботи.

Робот-бариста за годину готує до 120 чашок кави. Поки без розмов про американо і вміння темперовать, але перспективи в наявності

Швидше, вище і сильніше — ось які вимоги висуває сучасний світ. Порівняйте записи на YouTube кращих боксерських матчів 1990 і 2017 років, відчуєте різницю, навіть якщо не особливо цікавлюся цим видом спорту. Можна підійти з творчого боку: починаючи з 1974 року Стівен Кінг пише від 1 до 3 романів на рік. І це не рахуючи оповідань, віршів, поем і збірників. У Ернеста Хемінгуея, який радив писати кожен день, і загинув за 13 років до виходу першої книги Кінга, перерви між написаним вже більше: від 1 до 5 років.

Читач запитає: «Навіщо порівнювати, якщо можна просто читати/дивитися/слухати і отримувати задоволення?». Автори книги «На піку» не говорять про те, що погано хотіти бути кращим за когось. Бред і Стів стверджують, що культура, яка спонукає людей порушувати закон і обманювати, щоб вирватися вперед або хоча б утриматися на плаву — погана і нестійка.

Наслідки культури «продуктивність будь-якою ціною» жахливі. Так за даними дослідження кадрового порталу hh.ua майже половина українських працівників витрачає на обід менше години, а 4% офісних працівників і зовсім не обідає. Дві головні причини (91% випадків) — «термінова робота» і «великий обсяг роботи».

Як інші компанії мотивують співробітників відпочивати

У штаб-квартирі компанії безкоштовно годують, пропонують безкоштовні масажі і відпочинок в «капсулах сну» (так, як в «П’ятому елементі»). Співробітники самі будують графік: у робочий час можуть і за комп’ютером посидіти, і на сальсу сходити, і зіграти в більярд. Не даремно робочий гасло Google ” don’t be evil.

За даними the Village члени команди мобільного додатка Evernote можуть у будь-який момент взяти необмежений оплачувану відпустку. Для тижневого відпустки передбачений бонус — $1 000. У робочий час компанія оплачує транспорт, спортзал для співробітників та прибирання їх будинку. Мандрівники будуть раді працювати в цій компанії, тому що кожен рік вона виділяє $2000 на будь-яку подорож. У робочий час працівників заохочують заміськими прогулянками під вітрилами.

Влітку інтернет-служба OpenDNS приганяє під офіс вантажівка з морозивом Ben & jerry’s. Цілий рік проводять чемпіонати настільних ігор, щосереди — «День вафель».

У листопаді 2017 не дарма отримала нагороду як «Найкращий місце роботи-2017» за версією Outside. Компанія на відпустку дарує співробітникові $7500 з обов’язковою умовою — ніяких e-mail і дзвінків по роботі.

Книга vs Життя

Автори книги «На піку. Як підтримувати максимальну ефективність без вигорання» доводять свою правоту результатами десятки наукових досліджень. Ми ж вважаємо, що здоровий скептицизм ще нікому не заважав. Заклики чергувати роботу і відпочинок погано в’яжуться з дедлайнами, постійним виходом нових книг і змінами на ринку.

Наскільки застосовні ключові положення книги на практиці? Ми вирішили послухати, що думають відомі українці про продуктивності, стресах і концентрації.

Посилання №1

Неможливо бути на межі своїх можливостей довгий час.

Книга: Психолог-біхевіористи Андерс Ерікссон виявив, що навіть кращі майстри своєї справи не здатні займатися інтенсивною роботою і глибоко концентруватися довше 2 годин. За межами рідкісних, короткострокових ситуацій, коли люди виходять за цю межу, ні тіло, ні розум не можуть витримати таке навантаження.

Сергій Бубка, спортсмен-легкоатлет зі стрибків з жердиною. Чемпіон Олімпійських ігор 1988 року, потрапив в Книгу рекордів Гіннеса за найбільшу кількість світових досягнень у спортивній легкої атлетики.

За тиждень до старту XXVI літніх Олімпійських ігор в Атланті (США) спортсмен провів останнє тренування. Тоді він стрибав у висоту близько 6,2-6,3 метра, хоча тренери не радили йому викладатися до дня кваліфікації. Після такого самокатування у Бубки сильно захворіла права нога — пізніше виявили розрив ахіллового сухожилля. Природно кваліфікацію він не пройшов, тому що не міг пробігти і 50 метрів.

Що робити?

 • Заради досягнення цілей змініть оточення. Це особливо важливо, коли ви знаєте, що виснажені. Навколишнє обстановка надзвичайно сильно впливає на нашу поведінку, особливо коли ми втомлюємося.

Посилання №2

Краща задача — та, яку важко вирішити.

Книга: Як виглядає ідеальна завдання? Вона змушує відчувати себе майже не здатним контролювати те, що відбувається, але й не панікуючим. Занадто просте завдання не викличе достатнього стресу і не стимулює зростання. Надто складне завдання — і паніка не дозволить зосередитися.

Сергій Лозниця, кінорежисер. Отримав премію за кращу режисуру на Каннському фестивалі за фільм «Особливий погляд» і «Золота Дзиґу» від Української кіноакадемії.

Тільки після третього знятого фільму Сергій зрозумів, що кіно — це «його». Двічі вступав у ВДІК, обидва рази провалився на другому іспиті, де потрібно було за 5 годин написати сценарій. Після другої невдалої спроби майбутній режисер зрозумів, що чекати ще один рік неможливо, і попросився вільним слухачем до режиссерке Нани Джорджадзе, яка набирала курс. Тільки так Лозниця почав вчитися у ВДІК.

Що робити?

 • Переживайте невдачі продуктивно: просіть про допомогу тільки після того, як дозволили собі досить помучитися.

Посилання №3

Секрет стійкого успіху — вміння зануритися у стан «потоку».

Книга: Автор «Потоку. Психологія оптимального переживання» майка чіксентміхайі виявив, що в роботі більшості творчих людей є послідовність, яку він назвав «потоком». Вона складається з 3 фаз:

 • Занурення: повністю включаються в роботу з глибокої сфокусированностью.
 • Інкубація: відпочинок і відновлення, взагалі не думати про роботу.
 • Інсайт: з’являються нові ідеї, повторюватися цикл починається заново.

 • Сергій Жадан, поет, прозаїк, перекладач. Лауреат премій «Книга року ВВС» і «Золотий письменник України», його твори перекладені більш ніж 10 мовами.

  Сергій зізнається, що для роботи над великою прозою важливо сталість: ставиш завдання щось написати, визначаєш обсяг, форму та терміни. Навіть якщо не виходить — не можна збиватися з ритму. Може тому йому більше подобаються вірші — за свою необов’язковість. Ця необов’язковість, нераціональність для Жадана часто є мотивуючим фактором.

  Що робити?

  • Визначте мету та конкретні завдання кожної робочої сесії.
  • Запитайте себе: чого я хочу навчитись або що я хочу зробити?
  • Глибоко сконцентруйтеся і сфокусуйтеся, навіть якщо це іноді неприємно.
  • Наступного разу, коли вам захочеться поєднати справи, нагадайте собі про дослідження, які доводять, що це неефективно.
  • Пам’ятайте, що якість важливіша за кількість.

  Посилання №4

  Сумніви і невпевненість в собі — корисні.

  Книга: Невелика невпевненість у власних силах — свідчення того, що виникла можливість зростання.

  Станіслав Боклан, актор театру і кіно. Отримав «Київську пектораль» за краще виконання чоловічої ролі і головний приз за кращу чоловічу роль на «Universe Multicultural Film Festival» за фільм «Поводир».

  Станіслава лякає те, що він може підвести людей, які скажуть: «Навіщо ми його покликали? Що з ним тепер робити?». Він розчаровується кожен раз, коли бачить себе на екрані, тому намагається не дивитися те, що знявся.

  Що робити?

  • Якщо ви нервуєте або так збуджені, що не можете зосередитися, трохи спростити завдання.

  Посилання №5

  Сприймайте стрес як виклик, а не загрозу.

  Книга: дослідження в Journal of Experimental Psychology виявилося, що корисніше перетворити тривогу перед виступом в душевний підйом, ніж намагатися заспокоїти себе. Спроби заспокоїти себе змушують витрачати емоційну і фізичну енергію на боротьбу з почуттям тривоги, а не рішення задачі.

  Ната Жижченко, фронтменка електро-фолк групи Onuka. Дебютний альбом «Look» зайняв 1 місце в чарті iTunes, група також стала переможцем у двох номінаціях рейтингу «Cultprostir»: як кращий дебют року і кращий дебютний альбом (2014).

  Коли Ната з групою вирішила знімати кліп, підходящою пісні в арсеналі не виявилося. Тоді саундпродюсер Євген Філатов допоміг написати пісню Look і за тиждень зняти кліп з мінімальним бюджетом. Onuka допомогли друзі: подружка Жижченко привозила піцу на майданчик, брат — переносив музичну апаратуру. Боргів все одно не вийшло уникнути і на Новий рік у Нати не було грошей навіть на подарунки друзям. На день написання статті оригінальний кліп на офіційному YouTube-каналі групи переглянув 1 млн 190 тис осіб.

  Що робити?

  • Пам’ятайте про владу мислення: те, як ви дивитеся на що-небудь, докорінно змінює те, як на це реагує ваш організм.
  • В ситуаціях, коли ви відчуваєте стрес, нагадайте собі, що це природний спосіб організму підготуватися до іспиту, зробіть глибокий вдих і направте підвищене збудження і більш гостре сприйняття на завдання.

  Посилання №6

  Ключ до тренування ментального або «реального» мускула — баланс між правильним обсягом навантаження і правильним об’ємом розслаблення.

  Книга: Спортсмени світового рівня чергують важкі тренування, під час яких доводять себе до межі і повного занепаду сил, та легкі тренування, під час яких, наприклад, бігають підтюпцем. Вони також приділяють велику увагу відновленню.

  Дні, тижні, місяці, роки, з яких складається кар’єра професійних спортсменів, — це постійні припливи і відливи стресу і відпочинку. Ті, хто не може домогтися балансу, або отримують травми або вигорають (занадто багато стресу, мало відпочинку), або застряють на одному місці, досягнувши плато (недостатньо стресу, занадто багато відпочинку).

  Андрій Усик, боксер. Чемпіон світу в першій важкій вазі за версією WBO і WBC, олімпійський чемпіон, чемпіон світу та Європи, багаторазовий чемпіон України.

  В одному з інтерв’ю Андрій розповів про те, як проходить підготовка до бою. Вона ділиться на кілька етапів:

  • перший етап — 2 тренування в день;
  • другий етап — 3 тренування в день. Підйом в 5:45, з 6:00 — годинна пробіжка або їзда на велосипеді. Далі душ, сніданок і сон. В 12:00 — наступна тренування, після неї обід. В 18:00 — фінальна тренування;
  • третій етап — 2 тренування в день + спаринги;
  • тиждень перед боєм — 1 тренування в день + відкриті тренування + поїздки + зустрічі зі ЗМІ.

  Коли Андрій не готується до бою, то встає пізніше — в 7:30 або навіть в 11:00, якщо сильно втомився. Відпочиває з книжкою в руках або дивиться фільми.

  Що робити?

  • Активно шукайте завдання, які трохи перевищують ваші здібності.
  • Якщо ви відчуваєте, що повністю оволоділи ситуацією, ускладните наступну задачу.

  Зізнаємося, ми вас обдурили: переможців у битві «Книга vs Життя» не будемо вибирати. Впевнені, наші читачі самі зможуть вирішити, хто ж правий і допоможе їм книга стати продуктивними без вигорання.

  Але в чому авторів книги «На піку» не дорікнеш — так це в чесності. Бред Сталберг і Стів Магнесс не обіцяють зробити з нас суперменів. Вони лише показують, як наука пояснює причини зростання і розвитку, і як людині не зійти з розуму в гонитві за кращою версією себе. І це головне.