Кожен з нас відчуває себе то до непристойності щасливим і окриленим, то сумним, втомленим і пригніченим. Причому ці емоції охоплюють нас щодня, а «розгойдування» між ейфорією і апатією трапляються мало не щогодини. Як керувати подібними емоційними гойдалками розповідає Ларрі Сенн у книзі «Ліфт настрою».

Обережно, двері зачиняються!

Дійсно, ми всі відчуваємо цілий спектр різних емоцій протягом одного дня. Це може бути роздратування, непевність, страх, радість, впевненість і життєрадісність. Буває, що ми встаємо не з тієї ноги», і весь день потім бурчимо і стомлено чекаємо вечора. Але, як говорить автор книги, настрою не виникають на порожньому місці. Емоції завжди є причина. Інша справа – ми не завжди можемо її самі зрозуміти. А зрозуміти причину своїх настроїв – це перший крок до осягнення управління емоціями.

Шкалу емоційних станів – від ейфорії та щастя до апатії і зневіри Ларрі Сенн назвав ліфтом настрою. Дійсно, високі поверхи – це хороші, позитивні почуття. А нижні – на жаль, це наші страхи і печалі.

І хто натискає кнопки настрої? Як саме рухається ліфт, що служить поштовхом до руху вгору або вниз? Відповідь досить проста: саме наші думки контролюють наш настрій. Якщо по дорозі на роботу ми будемо думати про те, що зараз начальник влаштує скандал через невирішені вчора завдань, то на робоче місце ми приїдемо вже в пригніченому, сумному настрої. Але якщо ви подумаєте про те, як найбільш ефективно вирішити проблему і запропонувати її керівництва – ви можете підняти настрій до життєствердного, впевненого в собі і своїх силах. Отже, щоб залишатися в позитивному настрої, важливо навчитися контролювати потік своїх думок. І це буде чарівним пультом для вашого ліфта настрою.

Справляємося з похмурими думками за допомогою гумору

Саме почуття гумору і легка самоіронія здатні підняти наш ліфт на високі поверхи гарного настрою. Якщо ми бачимо приводи посміхнутися навіть у непростих життєвих обставин, то ми вже не так вимогливі, непохитні і тверді у своїх вимогах і принципах. Іноді проста жарт здатна розрядити ситуацію, викликати посмішку і зітхання полегшення.

Одного разу виліт затримали набагато сильніше, і стюардеса перервала стандартне оголошення про техніку безпеки питанням: «Пасажири, які подорожують з маленькими дітьми, ну скажіть, як ви справляєтеся з усім цим?!»

Щодня стикаючись з труднощами і неприємностями, ми можемо озлобитися і опуститися на нижні похмурі поверхи настрою. А можемо побачити щось забавне навіть у складній ситуації і дозволити собі посміхнутися.

Навчившись сміятися над абсурдом, який трапляється щодня, ви станете мудрішими і зумієте відкоригувати настрій. В результаті буде простіше справлятися з проблемами, використовуючи більш здорові, продуктивні способи.

Те ж стосується і власних думок і переживань. Людина, яка легко ставиться до себе, рідше скочується в депресивні стани. Навчившись ставитися до своїх думок легко, ви тільки виграєте:

  • навчіться уважно слухати співрозмовника;
  • будете сприймати інших такими, які вони є;
  • станете більш відкриті новим ідеям;
  • побачите, що можливостей і рішень набагато більше, ніж здається;
  • зможете більш творчо підходити до труднощів;
  • почнете дивитися на речі з великим оптимізмом і надією;
  • ваш ліфт настрою буде довше залишатися на верхніх поверхах.

Чарівний елемент ліфта настрою: настановна крапка

Більшість із нас народилися в досить стабільному душевній рівновазі. За замовчуванням, люди не схильні до депресій і апатії, а до щастя і життєрадісності. Тобто, проводити час на високих поверхах приємніше і корисніше, ніж на нижніх. Медики вважають, що у кожної людини є певна особиста норма, будь-то температура або вага – якийсь індивідуальний еталон, властивий лише вам. Ми можемо коректувати деякі показники, але тільки в межах цієї норми. Ось це і є настановна крапка. Є вона і в нашому ліфті настрою. Ми коригуємо її з допомогою життєвого досвіду, який отримуємо свідомо. Іноді досить просто стежити за фізичним станом — про це ми добре знаємо, але часто нехтуємо, так як або занадто зайняті, або надто легковажні.

Якщо ми в хорошій фізичній формі, то ми менше втомлюємося і легше реагуємо на непрості життєві обставини. Якщо ми втомлені, не виспались, то ми схильні швидше дратуватися і злитися. Але є багато цілком доступних методів відновити свої сили.

Три доступних методу відновити сили

  • Самий простий і доступний спосіб відновити сили – добре поспати. Американському письменнику і підприємцю Елі Джозефу Коссману приписують таку думку:

Кращий міст між відчаєм і надією — хороший сон.

Недосипання або розлад сну несе в собі безліч проблем як для фізичного, так і емоційного здоров’я людини. Дослідження доводять, що ті люди, які не висипаються, гірше справляються не тільки зі щоденними завданнями, але й з процесом навчання, запам’ятовуванням, гірше розуміють поточні ситуації.

  • Заняття спортом довго зберігають здоров’я і підтримують позитивний емоційний фон людини. Здається, про важливість занять спортом сказано так багато, що повторювати цю аксіому немає сенсу. І тим не менш, Ларрі Сенн ще раз наводить результати досліджень, що демонструють як прості анаеробні руху і помірні фізичні навантаження продовжують життя, покращують пам’ять і зменшують ризик багатьох захворювань, наприклад, хвороби Паркінсона і Альцгеймера.

  • Правильне харчування безпосередньо пов’язана з рухом вашого ліфта настрою. І це твердження здається більшості прописною істиною. Автор «Ліфт настрою» говорить про те, що та занадто важка і жирна їжа, і постійні дієти виснажують організм і відкидають настрій не просто в нижні поверхи, а в підвали депресій і зневіри. Важливо підійти до формування звички, харчуватися здоровою їжею спокійно і свідомо і намагатися уникати ті продукти, які руйнують нас зсередини.

Важливо пам’ятати, що всі ми прийшли в цей світ з запасом оптимізму і внутрішнього здоров’я. Це саме той стан, який дозволяє нам підтримувати свої думки і почуття в позитивному ключі. Навчившись розуміти причини зміни настрою та емоцій і керуючи ними, ми здатні зберегти життєрадісність і оптимізм у будь-яких ситуаціях. Книга «Ліфт настрою» вчить нас керувати почуттями та емоціями.

Ларрі Сенн

Ліфт настрою. Навчіться керувати своїми почуттями та емоціями

Замовити книгу