Коли в останній раз ви допомагали колеги? А він вам? Відривалися ви при цьому від своєї роботи, страждав від допомоги іншому працівникові ваш робочий процес? Від відповідей на питання: наскільки потрібно допомагати один одному, і наскільки необхідно розділяти обов’язки залежить ефективна робота всієї компанії. Мортен Хансен досліджував механізми і принципи співробітництва понад 15 років. Тому в книзі «Колаборація. Як перейти від суперництва до співпраці» автор не тільки дає відповіді на ці питання, але і пропонує практичні рішення побудови грамотного, ефективної взаємодії співробітників в компанії.

Що таке колаборація і чому вона буває неефективною?

Згадайте, як іноді проходять робочі проекти: співробітники бігають із зустрічі на зустріч, кожен намагається максимально захистити коло своїх робочих обов’язків від колег, пишуться посадові інструкції. У гонитві за розділом обов’язків у спільних проектах, працівники часто забувають суть не тільки проекту, але і не думають про ефективну роботу компанії в цілому. І це дуже сумно. Світове суспільство переживає не кращі часи: і тільки грамотно об’єднавшись, компанії зможуть вижити в економічних криз і нестабільності. Ключове слово тут «грамотно». Неефективне співробітництво може знищити навіть самий стабільний бізнес.

Мортен Хансен наводить приклад дослідження, в якому взяли участь кілька команд. В одних вийшло злагоджено і ефективно працювати разом, а інших переслідували невдачі. Чому так? Залежить це від невірних рішень лідерів або невиконавчих співробітників?

Кажучи, що колаборація необхідна завжди, ми помиляємося. Швидше питання звучить так: в чому різниця між ефективною і неефективною колаборацією?

На прикладі конкуренції Sony Connect і Apple iPod Хансен розглядає механізм успішної співпраці компанії. Крім того, що у Apple були приголомшливі програмісти, Стів Джобс надавав усіляку підтримку, кожен відділ, підрозділ компанії відчували себе частиною одного цілого. Саме ця злагодженість у діях і виявилася вирішальною при виведенні нового товару на ринок.

Причини неефективної колаборації

Крім того, що керівники можуть приймати невірні рішення, існує ряд причин, за якими співробітництво буває провальним. Ось кілька з них:

Співробітництво у ворожому середовищі

Такий ефект часто можна спостерігати, якщо компанія децентралізована (як було з Sony). Підрозділи конкурують один з одним і пишаються таким суперництвом. Природно, що подібна атмосфера отруює будь-які спроби взаємодії. Якщо середовище несприйнятлива, забудьте про будь-які спроби запуску крутих і амбітних проектів.

Надмірна колаборація

Ще одна пастка ефективного співробітництва – це занадто тісне співробітництво. У деяких компаніях так багато зайвих підрозділів, відділів, секторів, які постійно перетинаються з іншими підрозділами. Вічні зустрічі, брифінги, зустрічі – це все віднімає величезну кількість часу і сил у співробітників. На свою роботу у них просто не залишається часу.

Завищена цінність колаборації

Синергія в компанії важлива, але не настільки як бачать деякі керівники. Автор наводить приклад фільму «Останній кіногерой» з Арнольдом Шварценеггером. У той час топ-менеджери Columbia Pictures були одержимі ідеєю колаборації в компанії. Але фільм це не врятувало. Він провалився.

Недооцінка витрат

Іноді менеджери намагаються нав’язати ідею синергії зовсім не взаємодіє один з одним підрозділам. В результаті більше часу і сил витрачається на розбирання і рішення конфліктів, ніж на продуктивну роботу. А такого роду форс-мажори можуть негативно позначитися на фінансових показниках компанії.

Помилкова проблема

Якщо менеджер неправильно визначив причину, по якій співробітники погано взаємодіють, то, природно, він буде неправильно і вирішувати її. Тому важливо зрозуміти, чому колеги не хочуть співпрацювати.

Невірні рішення

З-за неправильного визначення проблеми керівники приймають неправильні рішення. Крім того, різні підрозділи однієї компанії вимагають різних підходів при впровадженні колаборації. Часто керівники не враховують таких нюансів.

Вихід: раціональна колаборація у три кроки

Вивчивши підходи керівників в успішних компаніях, Хансен прийшов до висновку, що існує набір принципів, завдяки яким можна досягти раціональної збалансованої колаборації. Він виділив три послідовних кроки, які необхідно зробити менеджеру.

Крок перший: оцінити можливості співпраці. Керівник повинен чесно відповісти собі на питання: а чи потрібна мені в компанії колаборація, може бути і так все чудово працює? Адже колаборація сама по собі не мета, а лише засіб до поліпшення показників.

Лідери, які прагнуть до раціонального взаємодії, повинні завжди пам’ятати фразу: колаборація — це засіб досягнення мети, а мета — високі показники діяльності.

Крок другий: якщо все-таки керівник вирішив, що співпраця необхідна, то потрібно відповісти на наступне питання: чи існують бар’єри, які заважають співробітникам активно взаємодіяти? Перешкоди бувають різні:

  • Бар’єр ≪винайдено не тут≫ (люди не прагнуть до контакту один з одним).
  • Бар’єр накопичення (люди не хочуть надавати допомогу).
  • Бар’єр пошуку (люди не можуть знайти те, що шукають).
  • Бар’єр передачі (люди не здатні працювати з людьми, з якими вони мало знайомі).

Крок третій: визначивши, які бар’єри присутні в організації, розробити план щодо їх руйнування. Адже різні бар’єри вимагають різних рішень. На думку автора у керівників достатньо важелів для ефективного вирішення даної задачі.

Стаття в тему: Жорсткий менеджемент. Чи можна змусити людей працювати на результат?

Книга «Колаборація» — масштабне дослідження в області взаємодії співробітників у корпоративній культурі, але, що ще важливіше, це детальнейшее практичний посібник для керівників компаній, що працюють в будь-яких сферах. Покроково представлені плани зміни бізнесів завдяки вмілому впровадженню колаборації, розглянуті психологічні аспекти роботи з працівниками, їх мотивації для успішного внутрішньокорпоративного взаємодії.

Крім усього іншого, автор цілу главу приділяє питанню зростання самого керівника. Адже непросто вести за собою людей, якщо сам не маєш авторитет і до кінця не уявляєш собі кінцеву мету. Справжні якості коллабрационного лідера – це персональна відповідальність, яку лідер бере на себе замість обвинувальній позиції.

Тому книга «Колаборація» — не тільки корисне практичне посібник для впровадження ефективної системи взаємодії працівників, але і хороший помічник для менеджерів і керівників, що допомагає змінюватися разом з бізнесом.

Колаборація

Як перейти від суперництва до співпраці

Замовити книгу