Античний мислитель Піфагор навчав: «Велика наука жити щасливо полягає в тому, щоб жити тільки в справжньому». 1,5 тисячі років пройшло, а людство досі не знайшло універсального рецепту щастя. В його пошуках ми вирушили в книжкова подорож по Японії, Данії, Голландії і Гаваях, щоб дізнатися їх секрети щасливого життя.

«Якщо це можна використовувати — це треба дослідити». Ймовірно так думав дослідник Ден Бюттнер, який при підтримці National Geographic протягом 5 років шукав і аналізував блакитні зони області з підвищеною концентрацією довгожителів. Дену стало цікаво: які закономірності харчування, поведінки та культури впливають на тривалість життя. І ось що він виявив у ході дослідження.

Одна з найвідоміших «блакитних зон» — острів Окінава. Площа острова трохи більше сумарної площі Києва та Ірпеня, але примітний він зовсім іншим. Середня тривалість життя чоловіків в Окінаві — 88 років, жінок — 92 роки. Бюттнер вважає, що секрет довголіття окінавців — в методиці икигай.

Японське поняття «икигай» приблизно розшифровується як «те, що надає життю сенс і те, що змушує радісно прокидатися щоранку». Відомий представник філософії «икигай» — П’ятачок з мультфільму «Вінні-Пух»:

— Пух! Коли ти прокидаєшся вранці, — сказав, нарешті, П’ятачок, — що ти говориш сам собі першим ділом?

— Що у нас на сніданок? — сказав Пух. — А ти, П’ятачок, що говориш?

— Я кажу: «Цікаво, що сьогодні трапиться цікаве?» — сказав П’ятачок.

Икигай — бажання негайно приступити до своєї справи і виконати його найкращим чином, що дає людям відчуття власної значущості і почуття задоволеності. У икигае важлива цілеспрямованість, навіть якщо мета на перший погляд мета незначна.

З допомогою діаграми Венна вам буде легше знайти свій икигай

Японія — батьківщина творців методології бережливого виробництва, автоконцерну Toyota. Не дивно, що в Японії створили методику наведення порядку на роботі і вдома. Стережіться Плюшкіни, авторка книги «Магічна прибирання. Японське мистецтво наведення порядку в будинку і в житті» Марі Кондо йде до вас!

Навіть якщо вашу квартиру хоч зараз в Музей Порядку та Чистоти, до Марі варто прислухатися. У 2015 році вона потрапила до рейтингу «100 найвпливовіших людей світу за версією Times, виступала на Google Talks, а запис EllenShow, де Кондо допомагає провідною сортувати особисті речі, набрало 830 тис. переглядів.

Зібрали 4 ради від Марі, як навести порядок вдома:

 • Розберіть речі за категоріями. Складіть разом речі одного типу і розберіть їх. Почати можна з одягу, книг і документів, закінчити — подарунками і сувенірами.
 • Задайте собі питання «Цей предмет радує мене?». Якщо «так» — залишайте, якщо «ні» — викидайте. З цього правила є винятки: чеки від покупок техніки краще не викидати до закінчення гарантійного терміну. Вони хоч радості не приносять, але можуть стати в нагоді.
 • Зберігайте речі вертикальними стопками в згорнутому вигляді. Так вони займають менше місця і легше знайти потрібну річ.
 • Спростіть систему зберігання речей. Наприклад одяг на вішалках Марі Кондо пропонує розміщувати від теплій і темній до річної і світлою. Але ніхто не заважає придумати власну систему.
 • Крім того, що Гаваї — не окрема країна, а штат США, де є 3 діючих вулкана, архіпелаг відомий методом хо’опонопоно (не намагайтеся написати це слово будинку).

  Назва складається з двох частин:

  • «хо’про» — «причина» в наших думках, які можуть укласти нас же у в’язницю (токсичну середу, погану роботу, невдалі рішення);
  • «понопоно» — «поліпшення» думок через усвідомлене мислення і руйнування «в’язниці».

  Про те, як «покращити» думки докладно написано в книзі «Життя без обмежень. Секретна гавайська система придбання здоров’я, багатства, любові і щастя». Її автор Джо Вітале каже, що для цього потрібно подумки говорити собі і людям (ситуацій), які перетворюють світ у «в’язницю», дві фрази: «Я люблю тебе» і «Спасибі тобі». Важливо вдумуватися в зміст цих фраз, не вимовляти їх механічно.

  Про Голландії частіше згадують у контексті легального вживання марихуани і спеціалізованих кофешопів. А адже саме Нідерланди (офіційна назва країни) придумали практику зниження стресу «никсен», стаття про якого набрала в Lifehacker 200 тисяч переглядів.

  Голландський відповідь датському хюгге буквально означає «нічого не робити». Якщо і робити, то приділяти увагу процесу, а не результату. Смілива заява на хвилі «пекельних тижнів», «подолання себе» та інших штук.

  У данців наприклад є популярна приказка «niksen is niks» — букв. «нічого не робити добре для нічого». Інша прислів’я «doe gewoon normaal» перекладається «просто будь нормальним». Будь зайнятий, але в міру, відпочивай теж в міру. Ні слова про ліні або байдикування.

  Список справ за никсену:

  • дивитися у вікно;
  • слухати музику;
  • грати в комп’ютерні ігри;
  • дивитися фільм;
  • співати в душі.

  Керолін Хэмминг (Carolien Hamming) працює коучем в організації по боротьбі зі стресами і вигорянням CRS Centrum. Вона каже, що головна перешкода на шляху до втілення никсена в життя — ми самі:

  Наш внутрішній голос каже: «Зроби щось корисне для себе, сім’ї, всього світу». Саме тому так важко робити никсен.

  Керолін також додає, що датських дітей вчать бути корисними і важко працювати. В таких умовах никсен працювати не буде. В першу чергу, ця практика — про дозвіл самому собі на байдикування, без самобичування чи докорів сумління.

  Перша стаття про філософію никсен вийшла в журналі Woolly, видавцем якого заявлений…матрац. А ще в першому номері опублікували любовне послання зручним штанів.

  Не могли не відвідати Данію, адже саме з неї почалося захоплення національними рецептами щасливого життя. Тепер замість вираз «Не все в порядку в Датському королівстві» прийшло інше — «Жити в стилі хюгге».

  The Guardian назвало хюгге книжковим трендом 2017 року, а в 2016 році слово «хюгге» виявилося в шорт-листі «Слова роки» Оксфордського словника поруч із «брекзитером» і «альтернативними правими». При цьому «hygge» не можна перекласти точно одним словом. Воно виражає стан за змістом близьке до «затишку» і англійському слову «hug» («обійми»). Хелен Рассел, журналістка і авторка книги «The Year of Living Danishly» говорить про хюгге як про «приємному присутності м’яких, заспокійливих речей».

  Чек-лист хюгге:

  • в’язані шкарпетки (в ідеалі — з оленями);
  • свічки;
  • випічка з кардамоном;
  • глінтвейн;
  • компанія близьких людей;
  • неспішні розмови без гаджетів.

  Ми можемо слідувати принципам хюгге, але не знати про це. Так на початку ХХ ст. поет і письменник Олександр Блок писав у щоденниках і листах:

  • «Увечері — затишок — наклеюємо картинки удвох»;
  • «Купив знову хороших книг, хоч і непотрібних»;
  • «Треба скоротити кількість людей. Я зовсім змучений. — І зараз же я скорочую, розсилаючи листи з откладываниями, і т. д.».

  Чим не принципи хюгге?

  Правда у датської системи щастя є противники. Так в інтерв’ю The Guardian датська журналістка Лотте Фольк Каарсхольм сказала:

  …хюгге призначений лише для внутрішнього користування. Нею можуть користуватися тільки свої, тоді як сторонні…знищать затишну атмосферу і Данію. Вся проблема зі Скандинавією полягає в тому, що ці країни можуть реально працювати, тільки якщо закривають кордони.

  Українцям досвід данців дійсно складно перейняти. У Данії половина сімей з дітьми живе в приватному будинку, а випускникам півроку після закінчення університету дають стипендію. Схожа ситуація і з іншими скандинавськими країнами: так в 2017 році Норвегія очолила рейтинг найщасливіших країн у доповіді ООН World Happiness Report.

  Може тому ми так хочемо вірити в чудодійну силу хюгге?