Напевно кожен з нас стикався з міськими легендами: такими народними байками, які гуляють у народі з покоління в покоління. І розповідають клянуться, що все так і було «знайомий їх друзів це розповів під великим секретом!» Далі йде неймовірна, але абсолютно вигадана історія. Звідки беруться такі ідеї і розповіді, чому вони «прилипають» до нас надовго? Брати Чіп і Ден Хіз зацікавилися питанням «вірусних», причепливі ідей. Алгоритм їх створення вони описали у книзі «Зроблено, щоб прилипати». Виявляється, кожен з нас здатний створити круту ідею, яка залишиться надовго, головне – знати, як це зробити.

Що прилипає надовго?

Книга братів Хизов відкривається «веселим» уривком про хлопця, у якого в готелі… крадуть нирку. Це «міська легенда», міф, який не одне десятиліття гуляє по світу. Історія досить безглузда. Чому ж вона стала такою вірусної? У чому «родзинка»? Наприклад, презентацію колеги більшість з нас не зможуть повторити вже через пару годин, а через кілька місяців її ніхто і не згадає.

Хорошим ідеям непросто пробитися у світ. Хоча безглузда історія крадіжки нирки досі у всіх на слуху без яких би то не було доказів.

Справедливості заради, автори кажуть, що не всі ідеї запам’ятовуються надовго, стають вірусними і мають вплив на публіку. Більшість ідей дійсно непогані, але без іскри геніальності. І все-таки, деякі з ідей заслуговують, щоб про них дізналося якомога більше людей, і вони поширилися по світу. З допомогою причепливі ідей менеджери зможуть просувати свої бізнес-стратегії, волонтери розповідати про важливі некомерційних проектах і знаходити для них інвесторів.

Процесу створення вірусних ідей в школах комунікацій досі не приділяють належної уваги. На курсах з риторики студентам можуть порадити «налагодити зоровий контакт, розважити перед презентацією аудиторію кумедною історією або анекдотом». І це все?!

Шість принципів причепливі ідей

Ви чули коли-небудь страшну історію про те, як діти знайшли в солодощах отрута (іноді є варіанти: скло в цукерках чи лезо в яблуках)? Такі «страшилки», як і історія про чоловіка з вирізаною ниркою вже багато десятиліть гуляє по планеті. Що в них такого незвичайного? По-перше, сама по собі історія дуже проста: діти отримали цукерки. А далі відбувається нагнітання обстановки: в цукерці був шматочок битого скла (отрута, лезо). Відразу ж виникає конкретна картинка, яка врізається в уява, чи не так? Ну і в кінці, такі історії викликають у слухачів цілком зрозумілі та однозначні емоції: гнів, страх, обурення.

Вивчивши механізм створення «причепливі» ідей, брати Хіз виявили схожі атрибути і в негативних історії, і в історії успіхів. Всі вони володіють такими шістьма принципами:

Простота: ідеї повинні бути дуже лаконічні і змістовні. Уявіть собі судовий процес. Обидві сторони висловили безліч фактів, зауважень і припущень. І ось судді йдуть у кімнату радитися. Що вони запам’ятають? Яка думка зачепила їх найбільше зі сказаного?

Золотим правилом служить така модель простоти: затвердження довжиною в одне речення, настільки змістовне, що людина може витратити все своє життя, намагаючись слідувати йому.

Несподіванка: як змусити людей запам’ятати ситуацію? Треба, щоб це було щось нелогічне, з ряду геть що виходить. Бите скло в цукерках. Порушуйте очікування публіки, будьте нелогічними!

Конкретність: як зробити образи ідей чіткими і ясними? Порада від братів Хіз: зробіть образи чуттєвими. Саме цей принцип є каменем спотикання у бізнес-комунікаціях. Цілі, завдання, концепції – все це настільки нечітко і туманно, що, вийшовши за двері переговорної, люди забувають три чверті сказаного. Остання чверть вивітриться за кілька наступних годин. Чи То справа, вирізана нирка у ванні з льодом або лезо в середині яблука. Так чітко візуально: кров холоне в жилах!

Говорити конкретно — єдиний спосіб добитися того, щоб наша ідея означала одне і те ж для кожного слухача.

Вірогідність: як змусити публіку повірити ваших розповідей чи ідей? Коли свою думку або теорію висловлює експерт і незаперечний авторитет у своїй галузі – це викликає довіру людей. Але таких експертів мало, та й ідеї вони видають не кожен день. Що робити тим, хто менш авторитетний?

Потрібно дати людям можливість «приміряти» наші ідеї за принципом «спробуй, перш ніж купити».

Не варто відразу хапатися за статистику і цифри, якщо ви хочете зробити свою ідею «прилиплива». Люди в більшості своїй погано запам’ятовують цифри, а аналізують дані і того гірше. Краще зіграти на емоційній стороні питання, яка підводить нас до наступного принципом. Ось така коротка ілюстрація:

У 1980 році в американських президентських дебатах між Рональдом Рейганом і Джиммі Картером перший міг би згадати неосяжне кількість статистичних даних, що свідчать про застій в економіці. Замість цього він задав просте питання, що дозволяв виборцям приміряти його до себе: «Перш ніж ви проголосуєте, запитайте себе: сьогодні ви живете краще, ніж чотири роки тому?»

Емоційність: як змусити людей відчувати? Це особливо цікаве питання для волонтерів, наприклад. Люди охоче допомагають адресно, конкретним людям, не цілим регіонам. Публіка не сприймає щось абстрактне, як емоційний подразник. Наприклад, складно змусити підлітків кинути палити, лякаючи їх наслідками. Зате зігравши на неприязні до тютюновим компаніям-гігантам цілком можна їх мотивувати.

Історії: від початку часів люди розповідали один одному історії. Це один з найпотужніших способів передати свій досвід. Завдяки історіям люди діють певним чином.

Дослідження показує, що уявна «репетиція» ситуації допомагає досягти кращих результатів, коли ми стикаємося з нею наяву. Таким же чином історії виступають у ролі своєрідного авиасимулятора, готуючи нас до більш швидкому та ефективному відповідної дії.

Ґрунтуючись на цих нескладних шести принципах, кожен з нас може створити свою ідею, яка прилипне надовго.

Як створити «прилипає» історію

Грунтуючись на перерахованих вище шести принципах «прилипають» ідей, ми можемо створювати надихаючі, вірусні історії. Сила цієї історії в тому, що, по-перше, хороша історія дає знання про щось (наприклад, як діяти в певних ситуаціях), по-друге, мотивацію, натхнення діяти. І не варто забувати про развлекающем елементі: класна історія повинна бути розказана жваво, з гумором, емоційно. Згадайте, як діти просять розповісти щось цікаве: вони хочуть дії і казки, а не сухий звіт з цифрами. Очі дітей горять від захоплюючої розповіді, вони немов переживають події разом з героями. Коли ми дійсно залучені в сюжет, ми реагує активно, а не пасивно.

Коли ми чуємо історію, наш мозок рухається з кімнати в кімнату. Коли ми чуємо історію, ми моделюємо її.

Чим це може допомогти при створенні гарної, захоплюючої історії? Уявне моделювання працює так, що ми на фізичному рівні відчуваємо, що відбувається. Наприклад, ми дивимося фільм, де головний герой п’є воду, і наш організм виділяє слину. Ми емоційно спостерігаємо за спортсменами, і наші м’язи відгукуються на фізичне навантаження. Уявне моделювання допомагає керувати емоціями: ми можемо уявити собі наші страхи і під наглядом спеціаліста з навчитися управляти ними. Звичайно, моделювання не замінить реальності, але підведе нас дуже близько до неї.

Повертаючись до чіпкою ідей, можна сказати, що захватыващие історії — це свого роду моделювання.

Історії — щось на зразок симуляторів польоту для нашого мозку.

Історії вбудовують знання в наше повсякденне існування. І слухаючи їх, ми внутрішньо готуємося зайняти активну позицію і діяти. Завдяки книзі «Зроблено, щоб прилипати» ми теж можемо створити захоплюючу історію, яка буде розповідатися не один десяток років.

Брати Хіз

Зроблено, щоб прилипати

Замовити книгу