Ми так звикли купувати товари на Amazon, оплачувати їх в режимі онлайн за два кліка, використовуючи PayPal, користуватися послугами Uber, зупинятися в місцях, запропонованих Airbnb, що вже не уявляємо собі, як жили ще кілька років без всіх цих благ. Це тільки кілька інтернет-компаній, які менш ніж за десятиліття зросли до успішних гігантів світового рівня. У книзі «Революція платформ» автори не тільки досліджують секрет успіху цифрових бізнесів, які побудовані на принципі платформ, двосторонніх ринках, кардинально змінюють правила гри ведення бізнесу, але і пропонують практичне керівництво по створенню власного успішного бізнесу на платформі.

Що таке платформа

Що спільного між Amazon, Uber, PayPal, Facebook, Airbnb, Alibaba, іншими подібними компаніями? Всі вони – приклади нового типу бізнес-моделей. Це і є платформи, що об’єднують людей, організацію і ресурси в рамках певної екосистеми. Для кожної платформи характерно наявність певних цінностей, важливих для користувачів.

Платформа — проста з вигляду, але революційна концепція, яка радикально змінює бізнес, економіку і суспільство в цілому. Революційна сила платформ перетворює життя звичайних людей способами, немислимими всього кілька років тому.

Наприклад, 22-річний Таран Матару з Лондона, навчався на економічному факультеті і хотів написати книгу для щорічного конкурсу Novel Writing Month. Він публікував уривки на Wattpad, платформи для обміну текстами, і швидко залучив понад 5 млн читачів. Його перший роман, ≪Викликає демонів≫, опублікували у Великобританії і ще 10 країнах. Тепер Матару — професійний письменник.

Ще один приклад про молоду людину, Джо Фэйрлессе, який працював у рекламній компанії, але мріяв займатися інвестиціями в нерухомість. Завдяки платформі Skillshare він познайомився з сотнями цікавих людей, професійних інвесторів, почав вести свій курс і, врешті-решт, відкрив свою інвестиційну компанію.

І таких прикладів безліч. Цифровий світ платформ допомагає знайти свою аудиторію, зближує людей і знищує перешкоди часу і простору.

Компанії «навиворіт»

Одним з найважливіших відмінностей платформ від традиційних компаній є механізм створення циклів зворотного зв’язку зі споживачем. Якщо подивитися на роботу сервісів Amazon, Аirbnb, то стає чітко видно, наскільки важливо для роботи платформи побудову стосунків зі своїм співтовариством. Продукти або послуги, які зібрали позитивні відгуки, посилено просуваються платформою, а ті, які отримали негативні відгуки спільноти, прибираються з платформи назавжди.

Традиційні компанії покладаються на механізми внутрішнього контролю товару або послуг, використовуючи менеджерів, супервайзерів, контролерів, але ніяк не думка своєї аудиторії. Платформа ж вивертає діяльність компанії «навиворіт». Фокус зміщується з внутрішньої активності на зовнішню, на взаємодію з спільнотою. В цьому і секрет успіху цифрових бізнесів.

Благотворний коло

Компанії нового типу мають зовсім інший вплив на суспільство в цілому. На прикладі Über автори показують позитивний ефект у суспільстві від платформи: пасажири і водії шукають один одного, пасажири залишають відгуки та розповідають про сервіс друзям і знайомим, деякі самі починають включатися в процес і підвозити людей. Uber може знижувати ціни і стимулювати ще більший попит, а це створить «благотворний коло», який збільшує площу покриття.

Дана схема показує ідеальний приклад мережевого ефекту. Цінність Über зростає для кожного користувача, чим більше людей його використовує. Це, у свою чергу, привертає ще більше учасників, підвищуючи цінність сервісу. Аудиторія сервісу сама впливає на цінність, яку платформа створює для них.

Позитивний мережевий ефект — здатність великого організованого співтовариства платформи виробляти істотну цінність для кожного користувача

Створення мережевого бізнесу: вісім працюють стратегій

Може новачок, ніколи раніше не стикалася з / із мережевим ефектом і бізнес-моделлю платформи створити бізнес нового типу? Автори книги «Революції платформ» вважають, що може. Більше того, вони пропонують досить практичні правила створення успішної платформи. Як пишуть самі автори, це більше проблема філософська проблема «курки і яйця»: як створити ефективну компанію на двосторонньому ринку, коли кожна із сторін безпосередньо залежить від появи протилежною?

Ось вісім стратегій, які пропонують автори:

  • Йди за кроликом. Спочатку спробуйте створити неплатформенный проект. Якщо він буде успішним, то почніть залучати не тільки споживачів, але і виробників, поступово створюючи нову платформу. Наприклад, історія успіху Amazon. Для початку вони зарекомендували себе успішним онлайн-продавцем, залучаючи безліч споживачів. А вже потім була відкрита площадка Amazon Marketplace, для виробників.
  • Стратегія причепа. Сенс стратегії полягає в тому, щоб підключитися до вже наявної платформі з споживчої базою і поступово вибудовувати свою власну. Так, доведеться переманювати споживачів. Так вчинив PayPal, підключившись до бази клієнтів Ebay.

Стаття в тему: Ілон Маск: геній, візіонер… спаситель людства?

  • Стратегія посіву. Якщо ви не хочете переманювати користувачів, створюйте певні цінності хоча б для однієї групи споживачів. Коли вони стануть частиною вашої платформи, підтягнуться й інші. Цей шлях не найлегший, але дозволяє власнику визначити якість цінностей, які пропонуються споживачеві.

Коли була запущена Quora, редактори самі задавали питання і складали відповіді, щоб симулювати активність. Коли користувачі почали задавати питання, редактори продовжили на них відповідати, тим самим показуючи, що платформа має намір працювати. Зрештою користувачі самі включилися в процес, і ≪бюджетні вливання≫ персоналу Quora можна було припинити.

  • Стратегія створення ключових учасників. Створити стимули для залучення ключових учасників на вашу платформу. Часто саме невелика група користувачів дуже важлива для старту існування платформи. Ці супер-споживачі формують ядро вашого бізнесу і визначають успіх всієї платформи. Власники можуть стимулювати ключову групу матеріальними заохоченнями або особливими умовами. Дуже часто ми можемо бачити приклади створення ключових учасників в світі геймінга і електронних ігор.
  • Стратегія євангелізму. Намагайтеся залучити в першу чергу виробників, які потім зможуть переконати споживачів стати користувачами вашої платформи. Така стратегія особливо добре видно на прикладі краудфандинговых платформ, таких як Indiegogo і Kickstarter. Спочатку саме творці і виробники стають частиною платформ, переконуючи споживачів приєднатися.
  • Стратегія одного боку. Спочатку створіть бізнес односторонній, тобто навколо групи продуктів, які цікаві однієї із сторін користувачів. А вже потім підключайте і другу сторону, яка хотіла б взаємодіяти з першою. Так, наприклад, компанія OpenTable хотіла створити платформу для бронювання столиків в ресторанах. Однак у них не було користувацької бази ресторанів-учасників. Тому спочатку було створено програмне забезпечення для бронювання місць, яке було запропоновано ресторанам. Зібравши достатню кількість учасників, OpenTable запустила повноцінну платформу онлайн-бронювання місць у ресторанах.
  • Стратегія великого вибуху. Деякі компанії вибирають традиційні push-стратегії, щоб викликати інтерес до своєї платформі. Такі традиційні маркетингові ходи залучають моментальне увагу, практично відразу підключаючи велику кількість користувачів. Вдалим прикладом можна назвати участь Twitter на інтерактивному фестивалі фільмів і музики. Незважаючи на те, що соціальна мережа була запущена кількома місяцями раніше, що особливого інтересу вона не викликала. Але завдяки участі та рекламної кампанії на фестивалі практично відразу отримала величезну кількість користувачів.
  • Стратегія микрорынка. Не бійтеся почати з маленьких ринків, але з вже існуючими користувачами, які активно взаємодіють між собою. Хороший приклад такої платформи – гігант Facebook, який був спочатку запущений в маленькому студентському співтоваристві. Пізніше, вийшовши за межі Гарварду, соціальна мережа підтягла користувальницькі бази інших студентських спільнот.

Автори книги «Революції платформ» детально розглядають практичні варіанти створення платформ для різних сфер бізнесів та для різних галузей. Вони виступають за економічні і соціальні зміни, які несуть платформи в суспільство в цілому. Хоча і визнають, що процес створення таких бізнес-моделей дуже новий, він несе в собі певні ризики і можливі втрати. Власникам бізнесів потрібно бути готовим до таких ризиків. Крім того, суспільство має бути готове до майбутніх змін у багатьох сферах соціального життя, наприклад, при працевлаштуванні. Адже платформи передбачають відхід від класичних форм працевлаштування і перехід на менш надійні, але більш гнучкі форми – фрілансерство. Важливо те, що платформи стали частиною нашого соціуму, тому прийдешні зміни неминучі. До них треба бути готовими.

Революція платформ

Як мережеві ринки змінюють економіку — і як змусити їх працювати на вас

Замовити книгу