Найлегше керувати «придурками, неробами, дармоїдами, дармоїдами і бестолочами». Загалом, офісним планктоном. Набагато складніше — тими, за ким ви готові визнати професіоналізм, здібності, амбіції, працьовитість та інші «позитивності». А тепер уявіть, що доведеться порозумітися з розумниками і розумниками, які зовсім не є вашими безпосередніми підлеглими (наприклад, в рамках одного проекту). У вас немає формальних повноважень, права штрафувати, робити догани і возити обличчям об стіл. Або ви просто не хочете цього робити: честь, совість, партнерське лідерство і все таке. У доброї половини російських керівників у цьому місці повинні віднятися ноги: як же без стройової підготовки і покарань? «Дуже просто. І дуже складно!» — могли б відповісти автори духопідйомного видання «Перший серед рівних». І не збрехали б. Якщо коротко (подробиці займають 300 з гаком сторінок), то всім охочим «виявити краще у своїх людях» слід поступати таким чином.

— Підготуватися (прояснити свою роль, отримати підтвердження повноважень, вибудовувати відносини з кожним, не боятися надихати).
— Наставляти окремих індивідів (домогтися дозволу на наставництво, слухати, щоб досягти взаєморозуміння, використовувати індивідуальний підхід, допомагати відстаючим, навчитися спілкуватися з примадоннами, зацікавити людей змінами).
— Наставляти цілі команди (прояснити цілі групи, розробити правила участі, вибудувати в команді довіру {звучить не по-російськи, але вибачте: цитую оригінал. — кинути виклик, енергійно проводити наради, демонструвати схвалення, врегулювати міжособистісні конфлікти, боротися з кризами).
— Будувати майбутнє (виховувати молодших, інтегрувати нових людей, контролювати розмір і вимірювати результати групи).
— А головне і, мабуть, найскладніше — усвідомити себе граючим тренером, а не просто гравцем.

Чесно кажучи, ідея і методи не нові (авторів підтримує чимало гуманістично-позитивно налаштованих творців «посібників з лідерства», «посібників з менеджменту», «довідників за рішенням проблем»). Просто в даному випадку комплексна добірка вічних цінностей, правильних вислові і іже з ними згрупована навколо актуальної проблеми: лідер — не завжди начальник, начальник — не завжди лідер.

Що ще можна сказати про творіння дуету Майстер & Маккенна? Інформація добре прожевана; є діагностичні тести та ліричні одкровення співробітників різних компаній; мова оповіді — цілком людський. Втім, є винятки у стилі незабутнього «плетіння та розбиття скла вороною». Пропоную влаштувати конкурс на переклад на російську мову фрази «Якщо ви відповідаєте за велику групу професіоналів у географічно розподілених офісах, ви не можете організувати нараду групи, щоб прийти до консенсусу з приводу найкращих можливих рішень». Але читачам, мабуть, близький такий серйозні й підхід до життя взагалі і мови зокрема. Серйозні люди повинні говорити серйозно, і в своєму серйозному відкликання на серйозну книгу генеральний директор Microsoft в Росії Біргер Стерн серйозно пише про вічне: «Зараз інформація і людський капітал стають головними рушійними силами бізнесу, і тому досвід і дисципліна управління командами професіоналів стають вага більш необхідними. Цю книгу варто мати під рукою лідерам команд тих російських організацій, які прагнуть перемогти в глобальній конкуренції». No comments.

Підводячи підсумки: наші широти відвідав черговий західний бестселер «про те, як треба робити, щоб бути успішним». Всі достоїнства і витрати жанру в наявності. Якщо ви працюєте в західній або прозахідної компанії, займаєтеся проектами, в принципі готові до партнерства і бажаєте довести своє право бути керівником — почитайте. І пам’ятайте, що користь від книги залежить від однієї простої речі: наскільки ви самі готові не просто вивчити і схвалити ті або інші правила, але і жити з ним, наставляти, вислуховувати, розрулювати, оцінювати, мирити, підтримувати. Все це для того, щоб, «кладучи ввечері голову на подушку, сказати: «Сьогодні я домігся того, щоб чиєсь життя змінилася».

Замовити книгу «Перший серед рівних. Як керувати групою професіоналів»

Рецензія опублікована в «BusinessWeek Росія», 18.09.2006, № 27, автор — Олена Куликова