Економічний роман — це відносно новий жанр ділової літератури. Люди хочуть читати, щоб дізнаватися з книг нові корисні для них ідеї і таким чином досягати успіху в бізнесі. При цьому читачі, як правило, не люблять товстих, нудних і складних книг. Рішення очевидно: авторам книг по бізнесу потрібно викладати свої ідеї у формі захоплюючих художніх романів. Тоді може вийти одночасно цікава і корисна книга, про яку піде поголос, — і вона буде добре продаватися.

Цікаво, хто ж винайшов жанр «економічного роману»? Маркетолог, що працює у видавництві, або сам автор бестселера? Як би те ні було, подібні книги вже встигли завоювати популярність на Заході. Після бурхливого успіху романів «Мета» і «Целъ-2», тема яких — управління з допомогою «теорії обмежених систем», вони поступово захоплюють і наш читацький ринок. Останнім часом переведені, видані і користуються хорошим попитом різноманітні «притчі про лідерство», «роман про управління проектами», а тепер і «перший в Росії шокуюче відвертий економічний роман».

«Команда, яку створив я» — це досить докладні мемуари провінціала, який досяг неймовірних успіхів (без підтримки батьків) у Москві. Він закінчив філософський факультет МГУ. Після цього зробив відмінну кар’єру в рекламному агентстві, став відомим серед колег-рекламістів. А коли прийшов час, створив свою власну процвітаючу рекламну корпорацію. Головний герой книги ховається під псевдонімом Сергій Мамонтов. Прізвища всіх інших дійових осіб теж змінені. У передмові читачеві пропонується самому вгадати, хто саме — відомий в Росії людина — є головним героєм роману.

Шкільні та студентські роки Сергія до початку його кар’єри в рекламі описані побіжно. У школі він перепробував спорт, електроніку, хімію, математику і багато чого ще, але по-справжньому так нічим і не захопився. Навчання давалося легко, але відмінником не став, бо не бачив у цьому сенсу. З дитинства багато читав і «обмірковував житіє». Захотів вступити в МДУ, підготувався до іспитів — і вчинив. В університеті серйозно ставився до навчання, багато читав, не соромився сперечатися з викладачами.
Запрошували в аспірантуру — не пішов. Знав, що ця дорога не для нього. Попрацював продавцем — сподобалося. Тут Мамонтів зрозумів, що його справжнє покликання — бізнес. Але зв’язків, досвіду та стартового капіталу ще немає. Тому спочатку треба попрацювати «на дядю». І Сергій вирішив відразу після інституту попрацювати в рекламі, щоб набратися розуму.

З величезною працею у нього вийшло влаштуватися на тимчасову роботу референтом до начальника клієнтської служби великого рекламного агентства. Посада нікчемний, та ще й тимчасова робота. Возитися з папірцями, бігати за дорученнями… На роботу Сергій вийшов через кілька днів після закінчення університету. Не було часу навіть з’їздити додому і відсвяткувати отримання диплома.

Через три місяці нашого героя взяли на постійну роботу в це агентство. І ось тут починається найцікавіше у книзі, а саме: як Мамонтів просувався кар’єрними сходами, а потім створив свою компанію. Він швидко засвоїв відому істину: в бізнесі немає друзів і ворогів — є тільки особисті інтереси. Виходячи з своїх і чужих інтересів, з одними гравцями полягають тимчасові союзи, а з іншими ведеться боротьба за владу в організації. Видертися на вершину корпоративної ієрархії Мамонтову значно допомогли професійні знання, а здебільшого — відносини з людьми. І звичайно, ретельний підбір співробітників в свою команду. Наприклад, коли Сергію в перший раз довелося звільнити співробітника, він в його особі нажив собі ворога на все життя. І нашому герою це не сподобалося. Тому в подальшому, коли потрібно було замінити кого-то в команді, він намагався такої людини манівцями перевести на роботу в інші відділи, часто навіть з підвищенням. Свого референта, який почав відставати у міру стрімкого зростання відділу Мамонтова, Сергій зумів «підкинути» в якості помічника… безпосередньому начальнику. Таким чином, референт не був звільнений, а, навпаки, пішов на підвищення. Мамонтів замінив його на більш кмітливого кандидата і при цьому поставив «свою людину» поблизу керівництва. Начальник теж залишився задоволений новим помічником.

З часом Мамонтів стає справжнім професіоналом «корпоративного айкідо» і взагалі впливу на людей. Інакше не бачити б йому кар’єрного зростання. Але постійні інтриги і підкилимна боротьба за владу знижують загальну ефективність роботи компанії; задоволеність клієнтів падає. Це і підштовхнуло нашого героя до створення своєї корпорації, в якій він сподівався покласти кінець інтриг і повністю зосередити енергію співробітників на роботі з клієнтами. Для відкриття своєї фірми Мамонтову потрібно було знайти інвесторів, домовитися з клієнтами, вирішити питання безпеки і головне — переконати співробітників перейти на роботу з великого відомого агентства в нову компанію під його початок. Книга цікава саме тим, що описує, як він усе це зробив.

На початку книги автор говорить, що Мамонтів не став сам писати роман, тому що йому колись… і просто не хочеться. Тобто спершу він дійсно написав кілька глав. Але їх текст нагадував скоріше не художній твір, а «службову записку». Тому він запросив для літературної обробки професійного журналіста. У того з матеріалів Мамонтова вийшов не роман, а ніби як велика стаття для ділового видання. Але викладені в тексті факти настільки цікаві, що їх ніякий «обробкою» не зіпсуєш. Книга вийшла дійсно захоплююча і повчальна. В ній містяться чудові уроки з управління персоналом та побудови власної кар’єри. Чималу цінність роман представляє для працівників великих рекламних агентств і тих, хто є замовником реклами.

Автор — Сергій Кущенко, рецензія опублікована в «Книжковий огляд», додатку до журналу «Управління компанією».