Дверна ручка здатна вивести з душевної рівноваги, а електрочайник — поставити в глухий кут. «Дизайн звичних речей» Дональда Нормана пропонує розумне пояснення цього дивного феномену.

На щастя, американський професор і консультант не намагається нікого переконати в тому, що дизайн — важлива конкурентна перевага в бізнесі, як не прагне довести, що він і те, що Волга впадає в Каспійське море, а Міссісіпі — в Мексиканську затоку.

З перших же сторінок мова про інше: помилкові уявлення дизайнерів про психологію споживача і справжнє призначення «звичних речей» створюють проблему. Все більше предметів побуту — від консервного ножа до кухонного комбайна з сенсорним управлінням — викликають серйозні труднощі у звичайних користувачів. Взяти хоча б систему дорожніх покажчиків, розташування вивісок під виставковими експонатами або, припустимо, цінників під товарами в супермаркеті — все це кожен день збиває з пантелику мільйони людей. Причина? На думку Нормана, вона очевидна: поганий дизайн.

Дизайнери — не звичайні користувачі, але при цьому так само, як і всі, схильні проектувати власні подання на чужі вчинки і цінності. Так народжуються телефони з таємничим набором клавіш і панелі з безліччю однакових вимикачів, змушують мимоволі тренувати зорову пам’ять. А ще є музичні центри, електроплити, годинник. Водопровідні крани — і ті таять головоломку. Доводиться стежити, щоб слюсар не поставив таку сантехніку, в якій повертання вентиля за годинниковою стрілкою відкриває гарячу і закриває холодну воду («деякі горе-психологи вважають, що якщо ліва рука рухається за годинниковою стрілкою, значить, права повинна рухатися проти»). Інакше можна помилитися, регулюючи температуру води, — «коли мило буде заливати вас очі, і ви однією рукою будете намацувати кран, а інший судорожно стискати мило або шампунь».

Втім, струмінь крижаної або надто гарячої води на голову споживача — ще не найгірше із зол, які приносить недосконалий дизайн. Натисканням не тієї кнопки на мудрований терміналі London Stock Exchange оператор ввів міжнародну біржу в хаос. Авіакатастрофи трапляються не тільки з вини пілотів: поширена причина — недоліки в конструкції бортового обладнання. У цьому зв’язку автор навіть згадує збитий в 1983 році корейський літак: є версія, згідно якої екіпаж підвела навігаційна система, через що повітряне судно опинилося в зоні контролю радянських ППО.

Але зазвичай вади дизайну розкриває повсякденність. І цей «диявол у дрібницях» викликає найбільше занепокоєння у автора. Психологами підраховано, що тільки «легкоразличимых предметів для дорослих» існує близько 30 тис. Не важко підрахувати, який втратою часу обернеться хвилинне вивчення кожного з них: 30 тис. хвилин, або 500 годин — більше дюжини 40-годинних робочих тижнів.

«Дизайн звичних речей» — вдалий приклад аналізу, підкріпленого великою кількістю особистого досвіду і хорошим складом (Том Пітерс вважав книгу «істинним задоволенням»). Заслуга книги і в тому, що вона реабілітує містера Сміта (Іванова) — обивателя без видатних інтелектуальних здібностей, не встигає за стрімким прогресом. Кмітливість тут ні при чому, заспокоює читача Норман. Просто наші земні потреби і звички надто нудними для дизайнерів з їх жагою експериментів — найчастіше вдалих, але іноді — ні. Дональд Норман взявся виконати роботу над помилками.

Рецензія в журналі «Секрет фірми», автор — Євген Карасюк, www.sf-online.ru