«Економіка має бути економною» — проголосив товариш Брежнєв, і в чомусь був правий. Про те, як правильно бути економним (точніше, бережливим), розповідають у своїй книзі Деніел Джонс і Джеймс Вумек, американські дослідники ринку і популяризатори концепції «ощадливого виробництва».

Скільки зекономив стільки заробив. Зараз цей принцип знову стає актуальним для Росії. Часи, коли на вдало вибудованому бартерної ланцюжку середній підприємець цілком міг заробити 6000% прибутку, благополучно стали міфічними. Воно й на краще — з меншими, але стабільними доходами живеться спокійніше, та й податки з 6000% прибутку, не зовсім зрозуміло як платити.

А коль скоро прибутку стали менше, то і від витрат вже просто так не відмахнешся. Їх доводиться враховувати, контролювати і зменшувати. А то і зовсім робити мінімізацію витрат нової філософської концепцією бізнесу. Протягом чотирьох років автори вивчали різні підприємства, які, з їх точки зору, могли послужити позитивної або негативної ілюстрацією їх тез. Щоб дослідження було остаточно неупередженим, фінансувалося воно виключно з кишені видавництва «Саймон і Шустер», єдина вигода якого була випустити цікаву книгу.

Книга вдалася. Це, напевно, одне з найбільш довгих доказів одного з найпростіших бізнес-тез. Майже п’ятсот сторінок присвячені повторенням і поясненням: ось, дивіться, японці працюють бережливо. І не тільки в Японії — вони і в Америці побудували заводи і там теж працюють бережливо. А ось Toyota побудувала унікально економічну виробничу систему. А потім японці прийшли консультувати Porsche і там теж все зробили здорово і чудово…

Насправді, всі ці розповіді — різні. І розповідь про перетворення в компанії Toyota — цілком драматичний, місцями доходить до театрального пафосу. Автори цитують Таїті Оно, архітектора змін у Toyota в 1960-1970-х роках: «Якщо компанія має хоча б невеликий прибуток, вона ніколи не збудує в себе Виробничу Систему Toyota, так як просто не буде на це здатна. Компанії, що знаходяться на межі банкрутства, яким уже нічого втрачати, мають набагато більші шанси. У цьому перевага тих, хто близький до загибелі».

Автори не намагаються розповісти про конкретні методики, за допомогою яких виробництво стає бережливим. Вони впевнені (і справедливо), що за цими методиками написані десятки книг. TPS, TQM і ще три десятки абревіатур, виявляється, мертві без головного: розуміння філософії і необхідності змін. Власне, весь пропагандистський пафос книги потрібен для того, щоб запам’яталися кілька рядків з передмови. «Суть бережливого виробництва можна викласти у вигляді п’яти принципів. Перший — визначити цінність конкретного продукту. Другий — визначити потік створення цінності для цього продукту. Третій — забезпечити безперервне протягом потоку створення цінності продукту. Четвертий — дозволити споживачу витягати продукт. П’ятий — прагнути до досконалості».

Все, що написано далі — пояснення цих п’яти тез. Спочатку він здаються якимись шаманськими заклинаннями, тому що ніякого раціонального сенсу в них не видно. Потім виявляється, що під, наприклад, магічним «витягуванням» мається на увазі поєднання методів мінімізації товарних запасів за допомогою розуміння вимог споживачів і реалізації концепції «just-in-time». Поєднання досить неочевидне, і за таке поєднання авторам — щире «спасибі».

Є, звичайно, невеликі недоліки. З-за того, що коріння концепції бережливого виробництва — в японській традиції менеджменту, багато термінів прийшли з японської мови. Важко повірити в те, що не існує абсолютно ніяких можливостей перевести ці терміни на російську — але перекладач залишив все як є. І доводиться читати прекрасні фрази на кшталт «Кайкаку — радикальне поліпшення процесу, спрямоване на знищення муда», «Муда — будь-яка діяльність, яка споживає ресурси, але не створює цінності», — ну, і так далі.

Передостанній абзац, насправді, нітрохи не скасовує головного. Книга ця не тільки цікава, але й корисна. Вона, вибачте за вираз, дуже вірна ідеологічно: ощадливість і економність — трохи різні речі. Треба скорочувати витрати? Так. Треба скорочувати всі витрати? Немає. Скорочувати треба тільки непродуктивні витрати, щоб всякої мудой не займатися.

Замовити книгу «Бережливе виробництво. Як позбутися втрат і домогтися процвітання вашої компанії»

Автор — Володимир Єрмілов, передруковано з sf-online.ru