Сьогодні з’явилося стільки книг з позитивного мислення, виходу із зони комфорту, усвідомленості, медитації і іншому повного дзену, що багато читачів стали ставитися до літератури по саморозвитку щонайменше насторожено. Інші просто стали ігнорувати цей жанр. Але в потоці одноманітних рад можна упустити дійсно цікаві та корисні матеріали. Якщо поради дає один з інженерів компанії Google, до них однозначно варто прислухатися. Навіть якщо це поради, як досягти радості та гармонії в житті.

Чод-Менг Тан, співробітник Google і майстер медитації, написав мудру і забавну книгу «Радість зсередини». Вона розповідає, як не зійти з розуму в постійному стресі, як розслаблятися і знаходити маленькі джерела щоденної радості, в ній багато вправ і смішних картинок. І ніякого заумствования.

Навички отримання радості «по запиту»

Те, що наш мозок – одне велике, лінива м’яз, вже, здається, не вимагає доказів. Якщо ми хочемо чогось досягти, то треба змушувати мозок повторювати ряд дій, щоб він засвоїв матеріал і закріпив його. Хороша новина в тому, що, одного разу «протоптав стежку», мозок далі функціонує досить бадьоро. На думку автора книги, радісні моменти оточують нас постійно: від ранкового співу птахів до милування красивим заходом сонця. Але ми не вміємо їх «відфільтрувати», не помічаємо або ігноруємо миті радості. Тому треба привчити мозок помічати радість навколо, і далі він буде постійно реагувати на радісні події, а пізніше, викликати у нас це почуття просто «за запитом». Відмінно, але як це зробити?

Щоб тренувати розум відчувати радість, не залежну від стимулів, треба спочатку розібратися, як звільнити стан радості від необхідності чуттєвої стимуляції, а потім зміцнити в собі ці навички. Їх, до речі, всього три: розслаблення, напрямок і підйом.
1.Перший навик для отримання «щастя за запитом» — це вміння розслабити розум, занурити його в стан спокою. Починаємо радіти просто так, без «погладжування» своїх почуттів або его. І чим більше ми розвиваємо цю здатність до внутрішньої радості, тим швидше розлучаємося з залежність від чуттєвої стимуляції або стимуляції его. А це означає, що радість стає набагато більш доступною — приходить де і коли завгодно.

2.Напрямок розуму до радості: вміння розпізнати радість і зосередитися на ній. Наприклад, ми почали відчувати радість від рутинних справ.

Радість треба практикувати. З часом наш розум звикне до присутності радості і сам почне викликати її в повсякденне життя.

3.Підйом розуму – навчившись відчувати радість в повсякденному житті і навіть викликати її на вимогу, автор пропонує перейти до третього навику: відчувати радість від благотворних емоцій і справ. Доброта, щедрість, співчуття допомагають нам зміцнити душевні якості.

Медитація – один із шляхів у світлі чертоги радості

Отже, інженер Google переконав вас, що за допомогою нескладних навичок можна відчути радість «за запитом». Правда, щоб освоїти ці навички потрібно певний час і техніки тренування. Чод-Менг Тан обрав для себе медитації. Ще в юності він потрапив на лекцію про мистецтво медитації, і з тих пір є її активним адептом. За його власними словами, розповіді про складності практики медитації – це міф. Новачки можуть розраховувати на зміни в житті набагато швидше, ніж їм здається. Самому автору вистачило двох місяців щоденних медитацій, щоб побачити позитивні зрушення в житті. Причому не варто думати, що він проводив в медитації майже всі дні. Зовсім ні. Більшість свого часу Чед-Менг Тан проводив спочатку в університеті, а потім, працюючи на гігантську корпорацію.

Скільки ж реально часу потрібно для медитацій? Однією з помилок початківців автор вважає, занадто велика кількість часу, який вони починають приділяти практикам. З часом, ентузіазм новачків гасне, і вони кидають медитувати. А даремно! Зовсім не обов’язково витрачати на практику до 100 годин в очікуванні змін. Як би ви відреагували на факт, що досить витратити 100 хвилин на медитативну практику, щоб отримати конкретний результат. 100 хвилин – це всього лише 10 хвилин на день протягом двох тижнів. Кожен може виділити 10 хвилин в день на шляху до щастя, чи не так?

Дихаємо, медитируем і радіємо

Якщо тренувати мозок і розум так корисно і нескладно, чому ми не робимо цього постійно? По-перше, люди в більшості своїй інертні, і почати не так просто як здається. А по-друге, навіть почавши, багато кидають на півдорозі. Це дуже схоже на початок занять фізичними вправами. Всі знають, що це корисно, але далеко не кожен одразу ж піде в найближчий спортзал.

На думку автора, як і в спорті, існує два способи зробити медитативні практики радісними:

  • Перший – розумно розподіляти навантаження, поступово збільшуючи зусилля.
  • Другий – зробити тренування не нудними, робити те, що вас радує, як у спорті – ігри.

Ось вправу, з якого Чед-Менг Тан пропонує почати тренувати свій розум.

Формальна практика: один уважний вдих

Ви можете закрити очі або залишити їх відкритими. Зробіть один повільний глибокий вдих. Щоб розтягнути цей вдих, повністю зосередити на ньому увагу самим ненав’язливим чином. Повне ненав’язливе зосередження на вдиху — і тільки. Якщо пояснювати докладніше — зверніть увагу на відчуття в носі або животі, що виникають під час вдиху.

Навіть один, але уважний, усвідомлений вдих приносить в наше життя більше спокою і умиротворення.

Один з директорів Google Джонатан Берент, освоївши всі три навику, помітив, як відразу ж змінилося його життя. Він сказав мені:

— Виявляється, мені достатньо зробити усвідомлений вдих, щоб відчути радість. Насправді це так допомагає, що тепер я спеціально заводжу будильник, щоб усвідомлено вдихати як мінімум раз на годину, якщо є можливість. Ще роки два тому я б сказав, що щастя за запитом — дурниця і не смішіть мене! Але тепер воно стало для мене реальністю, і я знаю, що можу стати щасливим в будь-який момент.

Було – і пішло!

Освоївши техніку усвідомленого вдиху, автор пропонує ще одну практику, яка допомагає ефективно і усвідомлено відзначати відсутність переживань та емоцій. Він назвав її «Дивись-но: пішло!» Ось ми зітхнули. Видихнули..Зверніть увагу, вдих тихенько пішов. Йдуть звуки, стихає вітер, ви раділи чогось або засмучувалися, але і ця емоція пішла.

Неформальна практика «Дивись-но: пішло!»

Всякий раз, коли зникає все якесь сенсорне сприйняття або хоча б його частину, відзначайте це в розумі. Під цим я маю на увазі чітке усвідомлення точки переходу від повної присутності до хоча б часткового зникнення того, що було. При бажанні подумки уявіть собі наклеювання ярлика. Для цієї медитації на ньому слід написати: «Пішло».

Книга «Радість зсередини» сповнена таких простих і доступних вправ, що їх можна виконувати прямо по ходу читання. А ще ви знайдете безліч кумедних історій, притч, і жартів, що й не помітите, як почнете свідомо дихати, помічати догляд емоцій і по декілька хвилин в день медитувати.

Чод-Менг Тан

Радість зсередини. Джерело щастя, доступний кожному

Замовити книгу