Багато хто думає, що найбільш важкий період життя – у підлітків. З одного боку – бурхливе зростання, з іншого – життя, повне обмежень і правил. Але і двадцятирічним доводиться не легше. Начебто, вже дорослі люди, але поки не орієнтуються в потоці життя, занадто глибоко займаються самокопанням, що шукають опору під ногами, одержимі жагою самореалізації при відсутності елементарного життєвого досвіду. Що робити зовсім ще молодим людям? Психолог і лайф-коуч, Крістін Хасслер сама пережила подібні метання, і написала книгу «Маніфест двадцятирічних», яка стала своєрідною дорожньою картою для молоді у світ дорослішання.

Такі «чудові» роки

Згадайте, як пристрасно ми всі бажали швидше вирости, закінчити школу, знайти роботу мрії, стати нарешті самостійними. Нам здавалося, що варто лише залишити школу, і ми відразу ого-го, як підкоримо світ. На жаль, до атестата зрілості не прикладається інструкція, що робити з життям далі. Найчастіше наша самостійність закінчується рішенням вступити до ВУЗУ. А далі що?

У нашому суспільстві побутує думка про те, що двадцятиріччя цілком можуть вирішувати свої проблеми самі. А ще — це чудова пора, щоб «відірватися» і гарненько повеселитися. Однак більшість самих двадцятирічних хлопців зовсім не так оптимістичні. Багато з них не знають ще, як функціонувати в реальному житті, їх охоплюють страхи і душевне сум’яття. Мудрий рада і трохи менше тиску навколишнього світу допомогли молодим людям знайти точку опори під ногами.

Крістін Хасслер не була винятком: вона теж переживала з будь-якого приводу, відчувала себе невпевнено, не до кінця розуміла, у чому її призначення, та як домогтися бажаних цілей. А говорячи про цілях, варто було б запитати себе: це реальні цілі, або щось, нав’язане громадською думкою. Розібравшись у собі, Хасслер створила простий і зрозумілий путівник для молоді, а сама виступила в ролі провідника в таємничий, не завжди зрозумілий і приємний світ дорослих.

Небезпеки на шляху

Класика жанру передбачає, що на шляху юних героїв, зустрічаються таємні і явні перешкоди і небезпеки. Крістін зібрала найпоширеніші з них і пояснила, як з ними уживатися і обходити. Ось лише деякі з них:

— Що робити любителям списків і планів. Часто молоді люди ставлять перед собою не завжди здійсненні завдання, складають нескінченні списки справ, розписують план дій, не розуміючи поки, що плани не дуже реалістичні і можуть коригуватися. Легко планувати щось, доки ви навчаєтеся у Вузі. Це короткі відрізки життя: від сесії до сесії, наприклад. Але планувати життя на десять років вперед без життєвого багажу – практично марно. Краще відмовитися від списків і планів, зменшити тривоги і сумніви й надихатися подіями, які щодня відбуваються в нашому житті.

— Для тих, хто шукає правильні відповіді на питання. А єдино правильних відповідей просто не існує. Здавалося б, це прописна істина. Світ сповнений фарб, немає лише чорного і білого. Тому шукати способи «вчинити правильно» — це втрата часу, як хлопці. Наше життя – це безперервний потік навчання і самопізнання. Ми повинні постійно перебувати у пошуку нових можливостей, друзів і зв’язків. Адже саме вони допоможуть нам в подальшому зробити наступні кроки в житті.

— Що робити, якщо хвиля натхнення змінюється розчаруванням? Бувають і такі моменти у двадцятирічних: після творчого підйому та ентузіазму молодих людей охоплює апатія і розчарування. Що робити? Автор книги радить перестати порівнювати себе з іншими людьми, свій життєвий шлях з чужим, свій кар’єрний старт з кар’єрою знайомих. Прийміть свою індивідуальність і зрозумійте, що у кожного з нас є своє призначення.

— Для тих, хто чекає миттєвого винагороди. Це біда не тільки двадцятирічних. На методі винагороди побудована практично вся система корпоративних заохочень. Ми чекаємо за нашу працю швидкого пряника. Це шкідлива ілюзія, так не буває. Люди відвикли чекати, вони готові задовольнятися будь-якими напівфабрикатами, лише б отримати все та відразу. З цією епідемією треба боротися з юності. Не чекайте швидкого зворотного зв’язку або похвали. Чим швидше ви спустіться з небес на землю, тим вам буде легше.

— Похмілля від завищених очікувань. Вступаючи у доросле життя, ми покладаємо дуже багато планів і надій на майбутнє. У молодих все буде вперше: перша любов, перша робота, перша зарплата. Але з часом багато що стає відкладеним: стосунки закінчуються, роботу знайти не так вже й легко, друзі кудись пропадають. Стає сумно якось. Хасслер влучно назвала такий стан «похмілля від очікувань».

Це міріади неприємних відчуттів і думок, що виникають в той момент, коли бажаний результат не досягнутий або трапляється небажане або несподівана подія

Тільки час та терпіння зможуть допомогти вам у такому похмілля. З часом життя ви зрозумієте як налагодити життя і вона навіть перевершить ваші очікування.

Небезпека застрягти в Нетландії

Як колись Пітер Пен назавжди застряг в підлітковому віці у неіснуючій країні, так і багато двадцятирічні роблять привал на шляху з 20-ти до 30-ть і застряють там на роки. Хлопці кутят на вечірках, веселяться, і не помічають, як йдуть важливі роки. Сумну байку про бабку згадувати немає сенсу?

Тут слід пам’ятати, що кожен Пітер Пен врешті-решт стикається з реальністю. І чим сильніше був втечу з неї, тим болючіше буде конфронтація. А якщо ще накопичуються фінансові борги, то до тридцяти років, таке зіткнення може бути просто небезпечним. Що ж робити в такій ситуації? Зберігайте баланс: літайте в свою Нетландію, але перемежовувати ці подорожі з зануренням в реальність.

Ось вправу, яке Хасслер пропонує для молодих людей.

Вправа «Які вони, ваші 20 років?»:

  • На якому етапі шляху між двадцятьма і тридцятьма ви зараз перебуваєте?
  • Зайняті створенням списку справ і завдань?
  • З одержимістю плануєте власне майбутнє?
  • Сидите, втупившись в меню, де занадто багато варіантів?
  • Звикли негайно отримувати винагороду за будь-які дії?
  • Вимовляєте зараз тости, після яких мучитеся похміллям від очікувань?
  • Постійно думаєте тільки про себе? Летите крізь третій десяток як Пітер Пен? Застрягли в Нетландії?

Яким би не був ваш досвід, пам’ятайте, що ви не одні і все це досить скоро зміниться.

Виділіть час і відповідайте чесно на питання. Це допоможе вам проконтролювати вашу індивідуальну зв’язок з реальністю.

Поради двадцятирічним

Нагадаємо, що Крістін Хасслер пройшла той же шлях типовою двадцятирічної дівчини, стикаючись з усіма підводними каменями, страхами і невідомістю. Тому вона дає прості і зрозумілі поради, як полегшити життя та наповнити її натхненням і фарбами, замість розгубленості і зневіри.

— Любити себе. Так, банально універсальний рада. Але без любові і поваги до себе ніхто не просунеться далі по дорозі дорослішання. Дякуйте собі за наполегливість, хваліть себе за сміливість. Ви почали займатися спортом? Заохотьте себе. Не чекайте заохочення інших, даруйте його собі.

— Перестаньте грати в супергероїв. Ви знайшли класну роботу, свою справу. Ви вирішили віддатися йому повністю. Але, надмірно захопившись, ви забуваєте себе. Забуваєте вчасно сказати «ні», відмовляєтеся від інших аспектів життя.

Такі люди прагнуть стати самодостатніми супергероями. Але в реальному житті костюми супергероїв не видають, а така надмірна активність може навіть заважати знайти свій шлях і визначити оптимальну швидкість руху.

— Будьте фінансово грамотними. Особливо в нашій країні з нестабільною ситуацією вкрай важливо бути фінансово грамотними і будувати свою незалежність. Навряд чи фінансова «подушка» дозволить вам працювати, але зате ви зможете оплачувати свої витрати і не «сидіти на шиї» у батьків.

— Не соромтеся користуватися навіть малознайомими зв’язками. Це може бути ваш знайомий, з яким ви зустрілися за вечерею у друзів або колега по літній практиці. Не соромтеся брати номера телефонів або електронну адресу. Інформація та можливості працюють навіть по таким слабким зв’язкам. Ви можете запропонувати людині невелику послугу, процес комунікації буде запущений.

— Ведіть записи, зразок щоденника або ранкових сторінок. Період з 20-ти до 30-ти років, це час емоційних переживань і пошуків. Не можна закупорювати свої страхи і сумніви всередині. Треба вихлюпувати їх. Не хочете поговорити про своїх станах з іншими – не треба, але тоді важливо записувати їх.

Книга Крістін Хасслер «Маніфест двадцятирічних» сповнена практичних і доступних рад як подорослішати, які даються доброзичливо і зрозуміло. Спогади автора ще досить свіжі, щоб спілкуватися з молодими людьми на одному рівні. Вона намагається провести двадцятирічних за складною і заплутаною дорозі найбільш прямим і безболісним шляхом, як і належить доброму провіднику.

Маніфест двадцятирічних

Хто ми, чого хочемо і як цього домогтися

Замовити книгу