Нам всім хочеться стати краще, читати більше, займатися спортом, досягати небувалих кар’єрних горизонтів. У кожного є заповітний список справ, які потрібно виконати… Прямо з понеділка почнемо виконувати. Тільки – не робляться ці справи. Причин зволікання безліч: лінь, втома, іноді просто не знаємо, з чого почати. Буває, що ми вже приступили до виконання, але втратили пильність, і знову зійшли з правильного шляху. Учасники урядового проекту Поведінкового Аналізу у Великобританії і автори книги «Починай з малого», Оуен Сервіс і Рорі Галлахер, вважають, що правильна мотивація та підтримка людей в їх починаннях може творити чудеса. Особливо, якщо людина робить перші кроки на шляху якісної зміни життя. Отже, що пропонують члени команди Поведінкового Аналізу?

Можна вас трошки підштовхнути?

Для початку трохи історії: в 2010 році, вступивши на посаду прем’єр-міністра Великобританії, Девід Кемерон сформував Команду Поведінкового Аналізу. Йому дуже імпонував метод «підштовхування» до правильних рішень, пропагованого психологом, Нобелівським лауреатом, Річардом Талером, автором бестселера «Nudge. Архітектура вибору». Талер став консультантом команди. Метою групи, створеної прем’єр-міністром, було вивчити, як державні програми впливають на прийняття рішень громадянами у повсякденному житті. Члени команди вивчали, чому люди не платять штрафи, як вони вибирають роботу, чому боржники не вирішують питання з інстанціями. І в кожному випадку співробітники намагалися знайти альтернативні рішення, зробивши вибір людей простіше і ефективніше. Через деякий час стало ясно, що навіть невеликі, практично непомітні зміни ведуть до значних поліпшень.

«Досить поінформувати боржників про те, що більшість вже сплатили податки, і виплати по заборгованостях зростуть на сотні мільйонів; достатньо вислати перед приходом судових приставів письмове повідомлення, і кількість виплачених штрафів збільшиться втричі. І допомогли тисячам шукачів швидше працевлаштуватися.»

Команда Кемерона працювала в трьох напрямках: впроваджували в державні програми методи «підштовхування» людей у потрібному напрямку, розробляли власні проекти, які допомагають людям зробити правильний вибір, і, нарешті, займалися розробкою системи самоподталкивания. Саме цим методом і присвячена книга «Починай з малого».

Прості правила досягнення цілей

Як і натхненник ідеї підштовхування, Річард Талер, автори книги, Оуэйн Сервіс і Рорі Галлахер, переконані: практично кожна людина здатна досягти поставлених цілей. Цілі мають бути реалістичними, в іншому – питання правильної постановки цілей і самодисципліни. Автори сформулювали кілька нескладних правил, дотримуючись яких, ми можемо досягти бажаних результатів.

— Фіксуйте свої зобов’язання. Результатів хочеться досягти всім, але домагатися їх наполегливою працею не особливо хочеться. Розважатися і відкладати справи на потім«, «на завтра», прокрастинировать – ось одна з основних проблем. Біда в тому, що «завтра» ніколи не настане. А ми будемо продовжувати вибирати задоволення. Один з експериментів Команди показав, що група випробовуваних легше починала робити необхідні речі, якщо їх заздалегідь планувала. Наприклад, яке кіно подивитися: касове або інтелектуальне. Ті люди, які за кілька днів планували подивитися інтелектуальний фільм, вибирали його швидше, ніж ті, хто повинен був зробити вибір відразу ж. Тому якщо ви вирішили, що вам потрібно вивчити іноземну мову, піти в спортзал, то оголосіть це бажання, перетворіть його в зобов’язання, візьміть його на себе. Для цього потрібно зобов’язання задекларувати. Щоб це зробити, є друге правило.

— Оголосіть про своє зобов’язання. Запишіть і розкриєте свій намір. Це можна зробити навіть у соціальних мережах. Важливо, щоб люди, чия думка для вас важливо, були в курсі ваших планів.

«Запис підвищує ймовірність виконання зобов’язання, а його оприлюднення дає додатковий поштовх»

Така дія працює як якийсь обряд. Адже ми запрошуємо друзів і близьких на весілля і оголошуємо свої клятви в їх присутності? Так і з важливими для нас зобов’язаннями. Крім того, можна придумати додаткові джерела інформації, наприклад, регулярні звіти про виконану роботу.

Але і цих методів може бути недостатньо для виконання своїх намірів. Для багатьох людей важливо не тільки думку інших, але і певний фактор контролю. Тому включаємо третє правило:

— Вибираємо собі арбітра.

Арбітр – це той чоловік, який допоможе вам реалізувати свої зобов’язання. Підійти до вибору арбітра або спостерігача потрібно грамотно. По-перше, це повинен бути той, чию думку ви поважаєте. Крім того, він повинен бути доброзичливим, але неупереджений. Арбітр не буде радіти вашим невдач. Навпаки, він повинен стимулювати вас діяти. Непогано було б запровадити якусь систему покарань і заохочень за (не)виконане зобов’язання. Навряд чи арбітром може стати ваш супутник життя, адже можуть бути конфлікти і потурання. Краще, якщо це буде хороший друг або колега.

— Заохочуємо себе. Говорячи про заохочення, автори книги «Починай з малого» радять не нехтувати винагородами. Досягти мети буває простіше, якщо на шляху до неї зустрічаєш невеликі, але приємні «плюшки». Заохочення допомагають не розтратити мотивацію і виробити корисні навички і звички. Проте, слід пам’ятати, що не всі винагороди корисні для людей, особливо якщо вони матеріальні. Важливо продумати систему стимулів, яка підійде саме вам. Нехай це буде щось значуще і корисне, а вже потім нести матеріальний аспект. Наприклад,

З курців, які бажають розлучитися з шкідливою звичкою, дослідники випадковим чином сформували групу, якій запропонували відкрити регулярно поповнюваний банківський рахунок, кошти на якому, якщо їм не вдасться кинути палити, заблокуються. Програма називалася «Цілеспрямовані заходи для скорочення споживання сигарет і відмови від паління». Фахівців Грін-банку навчили проводити аналіз сечі на наявність нікотину з допомогою тестової смужки, щоб дізнатися, чи не обманюють їх клієнти. Зараховувався тільки нульовий результат. Якщо аналіз сечі був позитивним, гроші вкладника перераховувалися на благодійність. Іншими словами, з-за однієї сигарети вони могли втратити гроші, накопичені за шість місяців. Ті, хто успішно кинув палити, отримували приємний непередбачений дохід, відвикали від куріння і навряд чи знову захотіли б витрачатися на сигарети.

— Не бійтеся порівнювати себе з іншими людьми. Так, ми звикли до того, що краще порівнювати себе з собою, але незмінним. Але факт залишається фактом, ми живемо в соціальному суспільстві, а не на безлюдному острові. Ми можемо порівнювати себе з іншими і навіть включати в нашу діяльність змагальні елементи. Особливо, якщо це стосується роботи. Тому, якщо ви ставите мету, виконати більше продажів, не бійтеся порівняти свої результати з результатами сильного продажника. Це буде для вас додатковим стимулом до дії і джерелом сильної мотивації.

Малі кроки на практиці

Книга «Починай з малого» сповнена життєвих прикладів і невеликих, але корисних лайфхаков, застосувавши які, ми дійсно можемо досягти поки невеликих, але чітких цілей. Однак слідують пам’ятати, що для будь-якого досягнення, насамперед, важлива дисципліна. Ми не можемо схуднути, якщо будемо на ніч їсти тістечка. Навіть якщо взяли на себе зобов’язання «обмежити себе в солодощах». Тому необхідно постійно докладати зусилля, щоб досягти результатів. Якщо ж вам здається, що книга «Починай з малого» дуже нагадує книгу «Nudge.Архітектура вибору», то рекомендуємо відразу заглянути в кінець. Там автори Команди Поведінкового Аналізу запропонували поетапний план реалізації своїх бажань на практиці. Залишається лише взяти цей план і адаптувати під свої завдання. Якщо ви не хочете, щоб ваша мета маячила перед очима яскравий повітряний кулю, красивий, але недосяжний, саме час дослухатися до порад книги і включити режим самоподталкивания.

Оуен Сервіс, Рорі Галлахер

Починай з малого

Науково доведена система досягнення великих цілей

Замовити книгу