Можна прочитати десяток книг і стати фахівцем у якійсь темі? Можливо, тільки не в коучингу. Ця практика вимагає від людини широкого кругозору і кваліфікації. Коучинг неможливо засвоїти без практики — це той самий випадок, коли правило «10 000 годин» працює.

Тому в списку від kniga.biz.ua будуть ті книги, які стануть базисом вашого становлення і розвитку як коуча. Є тут і дослідження в області психології (адже коучі безпосередньо працюють з людьми), й лідерства, і бізнесу. Неважливо, чи хочете ви освоїти нову професію для загального розвитку або зробити її справою всього життя — кожна з цих книг буде надійним помічником на цьому нелегкому і цікавому шляху.

«Націлені на результат. Що насправді мотивує людей?», Сьюзен Фаулер

Якби існували пігулки для миттєвої мотивації, то коучингу б не існувало. А так змушені визнати: лінь не тільки двигун прогресу, але і тема для багаторічних наукових досліджень. Про це розповідає і Сьюзен Фаулер — бізнес-консультант з питань лідерства, розробник програми The Ken Blanchard company’s Optimal Motivation.

Сьюзен стверджує, що мотивація… не мотивує. Як не дивно, система нагород і покарань дає лише тимчасові результати. Для стабільної ефективної роботи метод «батога і пряника» не підійде. До того ж якщо у співробітника виключно фінансова мотивація, рано чи пізно знайдеться той, хто заплатить більше. Тому, щоб не жити на пороховій бочці, Сьюзен у книзі «Націлені на результат» пропонує інструкцію по створенню системи мотивації для активного залучення співробітників до робочих процесів.

Ключова думка: у людей має бути розуміння того, що їх персональні цілі збігаються з цілями всієї компанії. Тоді курс компанії перетвориться в єдиний вектор і ККД зросте в кілька разів. Байка про лебедя, рака і щуку — ще один тому приклад.

Чому навчить книга: як мотивувати людей в умовах малих і великих компаній і як НЕ ТРЕБА вести мотиваційні бесіди.

«Диво п’ятдесят п’ятої ранку», Джефф Сандерс

Вперше про лайф-коучингу розповів американський фахівець з фінансового планування Томас Леонард. Він побачив, що принципи наставництва в бізнесі підходять також для вирішення особистих проблем. Тому лайф-коучі в основному підходять до роботи з особистістю, як до роботи над бізнес-проектом. Мета, фідбек, дедлайни, звіти і проміжні етапи — все те, що допомагає компанії стати кращою, може допомогти людині стати №1.

Зазвичай використовують модель GROW: Goal (яку мету ви хочете досягти?), Reality (що вже є в реальності?), Options (які способи досягти мети?) і Way&Will (який шлях вибрати?). Тому ми не могли не включити в список бестселер «Диво п’ятдесят п’ятої ранку» Джеффа Сандерса, яка представляє комплекс методик раннього пробудження і використання нових 2-3 вільних годин з максимальною користю. Як мінімум вранці ви зможете читати книги з нашого списку.

Чому навчить книга: як побудувати ідеальний графік дня і допомогти побудувати його іншим, як мотивувати робити те, що на перший погляд здається нездійсненним.

«Ефективний коучинг», Майлз Дауні

Ефективне навчання — комплексне навчання. Якщо хочете стати коучем, крім книг по окремих микротемам, потрібні кілька базисних робіт. І книга «Ефективний коучинг» Майлза Дауні — одна з таких.

Як засновник Лондонської школи коучингу, Майлз знає, про що говорить. Він розповідає про інноваційні підходи у використанні бізнес-коучингу на прикладі конкретних робочих ситуацій. Здорово те, що книга практична. В її основу лягла авторська концепція недирективного коучингу, суть якого в стимулюванні зацікавленості, питаннях і підсумовуванні. У директивному ж коучингу за основу взяті накази, інструктажі та керівництва форми навчання та управління, з якими в звичайному житті ми найчастіше стикаємося. Майлз переконливо доводить, що така система програє недирективной.

При цьому є кілька випадків, коли директивний коучинг працює: наприклад, коли коуч знає відповідь на питання, а його клієнту потрібен прямий порада, вказівка чи він топчеться на одному місці.

Чому навчить книга: які тренди коучингу останнього п’ятиріччя, що таке недирективний коучинг і як застосовувати його на практиці.

«Лідерство без брехні», Джеффрі Пфеффер

Критичний погляд — архиполезный навик в арсеналі коуча. Якщо ви не хочете стати черговим атракціоном в сучасній індустрії лідерства», потрібно знати про найбільш поширених помилках в цій сфері і перестати їх пропагувати. Джеффрі Пфеффер у книзі «Лідерство без брехні» аналізує історії відомих лідерів і закликає позбутися міфів, якими оповитий коучинг і лідерство.

Наприклад, поріг входження в професію коуча знизився. Якщо ви переконливі чи привабливі, у вас є якась цікава історія (легенда), то ви досить легко зможете стати лідером думок, лектором або консультантом з лідерства — навіть якщо ця тема далека від вас. Тому індустрія лідерства насичена шахраями і аматорами, які роздають обіцянки.

Так у своїй книзі Джеффрі згадує слова Барбари Келлерман, засновниці Центру громадського лідерства, яка написала: «Індустрія лідерства за 40 років своєї історії не зуміла покращити умови життя людей хоч скільки-небудь відчутним, значущим і вимірним чином і підвищення нашого колективного уваги до лідерства співпало з тим, що ми стали нижчими оцінювати його».

Чому навчить книга: того, що головне завдання коуча-лідера — дати корисні знання, а не заробити грошей і прославитися. Також дізнаєтеся, як розпізнати шахраїв і шарлатанів, і як пережити крах індустрії лідерства.

«Коучинг: ключові моделі», Стівен Гриббен

Стрімкий потік інформації призводить до того, що бути постійно у курсі новинок неможливо. Для таких випадків потрібні палички-виручалочки — книги для коучингу або ресурси, звідки можна відразу застосувати все це на практиці і при цьому не потрібно буде витрачати тиждень на те, щоб розібратися в подробицях. Книга «Коучинг: ключові моделі» — з таких.

По-перше, вона від бізнес-коуча, займається цим вже 20 років. По-друге, він випробував кожну з 72 моделей коучинговых інструментів, про які пише у книзі. А по-третє, книга підійде навіть новачкам у світі наставництва. До кожної моделі дана схема або діаграми, і розказано, коли і як краще застосовувати інструмент, і звідки можна дізнатися про нього більше.

Чому навчить книга: як швидко підібрати найбільш ефективний інструмент для мотивації і управління командою.