У 1975 році Рей Даліо заснував інвестиційну фірму, Bridgewater Associates, з офісом в його двокімнатній квартирі в Нью-Йорку. Минуло 40 років — і Bridgewater став найбільш прибутковим хедж-фондом в історії і потрапив в ТОП-5 приватних компаній США за версією журналу Fortune. Сам же Даліо виявився одним з 100 найбільш впливових людей у світі» за версією Time.

Про золотому ключику, яким Рей відкрив шлях до успіху, і розповідає книга «Принципи. Життя і робота».

Про що книга «Принципи. Життя і робота»?

Приголомшливо… Книга практична і в той же час легко читається.

The New York Times

Те, що Рея в різних виданнях називали «Стівом Джобсом світу інвестицій» і «філософським королем фінансової всесвіту» інтригує. Можливо тому в своїй книзі він приділяє однакову увагу історії життя, створення хедж-фонду Bridgewater і «чарівним» принципам життя і роботи.

До виходу книги Даліо публікував «Принципи» у вигляді 100-сторінкової онлайн-брошури, яку після старту продажів книги прибрали з вільного доступу.

Варіант 2018 року поділений на три рівні частини:

 • Перша — знайомство з автором і його головним бізнес-проектом — фондом Bridgewater;
 • Друга — життєві принципи, які допомагають Рею бути успішним;
 • Третя — принципи роботи, перевірені Реєм на практиці: від побудови корпоративної культури до навчання співробітників.
 • Під кінець книги розмістили додаток — список інструментів і процедур, як ввели принцип мерітократії ідей у фонді Bridgewater. Останню він називає результатом використання набору унікальних принципів, які допомогли створити виключно ефективну культуру всередині компанії.

  Хедж-фонд (hedge — «страховка», «захист») — інвестиційне партнерство, в яке входять головний партнер (союз управляючого фонду) і партнери з обмеженою відповідальністю (інвестори хедж-фонду). Особливість — прагнення збільшити дохід інвесторів і максимально виключити ризик.

  Мерітократія ідей (визначення Рея Даліо) — корпоративна культура, яка працює за формулою «абсолютна чесність+гранична прозорість+процес прийняття рішень з урахуванням компетентності».

  Історія створення книги «Принципи. Життя і робота»

  Настільна книга для тих інвесторів, яким важливий не лише процес заробітку грошей, але і особливий погляд на життя.

  The Wall Street Journal

  Про структурованих принципах Рей не замислювався до зими 1993 року. Вже тоді Bridgewater показували відмінні результати — наприклад, працювали над створенням пенсійного фонду Kodak. Але виявилося, не все так просто.

  Боб Прінс, директор з інвестицій, Жизель Вагнер, партнер інвестиційної стороні бізнесу, і Ден Бернстайн запросили Рея на спільну вечерю, щоб розповісти про його вплив на колектив. Перед цим команда відправила колективний лист, з якого Рей дізнався, що він «іноді говорить або робить речі, які змушують колег відчувати себе некомпетентними, непотрібними, приниженими і перевантаженими…випробовувати інші негативні емоції». Реакція бізнесмена була однозначною — суміш болю і здивування. Як він сам пише в книзі: «Це була ситуація з тих, коли доводиться вибирати між двома надзвичайно важливими, але взаємовиключними варіантами: 1) бути гранично відвертим з кожним із колег, включаючи відкрите обговорення проблем і слабких сторін, щоб відразу ж приймати правильні рішення; 2) мати щасливих і задоволених співробітників».

  Стало ясно: щоб тебе розуміли, потрібно самому краще розуміти інших. Так Рей і До запустили процес, результати якого оформили у брошуру «Принципи роботи». Туди увійшли 3 ключові речі:

  1. Чесно говорити, що думаємо.

  2. Продуктивно обговорювати те, з чим не згодні, і бути готовими змінювати думку.

  3. Мати затверджені способи прийняття рішень (наприклад, голосування, думка авторитету і так далі), якщо усунути протиріччя не виходить, щоб ми могли рухатися далі без негативних емоцій.

  У 2006 році список зріс до 60 принципів, які Рей відправив керівникам Bridgewater для самостійного вивчення та аналізу. А в 2011 році Рей виклав для безкоштовного скачування 500-сторінкову версію Принципів: життя і праця», які стали основою для паперового видання.

  Як Даліо пояснив в інтерв’ю Ендрю Соркіну в NY Times, він хотів зрозуміти, як людям «долати бар’єри власного его, щоб говорити чесно і не боятися бути незгодним з чим-то… Навіть якщо незгоди залишаються, можна опрацювати їх так, щоб не було злості в команді».

  П’ять кроків до принципів успіху

  Я дуже, дуже сильно рекомендую цю книгу. Вона вже змінила те, як я приймаю рішення в житті і бізнесі.

  Тім Ферріс, інвестор, бізнес-ангел

  За мотивами книги Рей створив серію з 8 коротких пригодницьких роликів про принципи успіху, виступив на TedX в 2017 і запустив розробку аудіоверсії «Принципів». І щоб ви зрозуміли, наскільки крута ця книга, поділимося з вами системою «П’ять кроків», яка допоможе одержати те, що ви хочете від життя:

  1. Ставте перед собою чіткі цілі:

  • визначте пріоритети — ви в змозі отримати майже все, що хочете, але не можна отримати абсолютно всі;
  • не плутайте цілі і бажання — тобто те, чого ви дійсно хочете досягти (мета) і те, що ви хочете і що може завадити досягти мети (бажання);
  • великі очікування створюють великі можливості;
  • розуміння, як вести себе у випадку невдачі, не менш важливо, ніж знання, як рухатися вперед.

  2. Виявити проблеми, що стоять у вас на шляху, і не миріться з ними — проблеми з’являться після початку руху до мети. Можливо це спосіб виявити слабкості і перетворити їх на свої сильні сторони:

  • сприймайте болючі проблеми як шанс поліпшити;
  • не плутайте джерело проблеми і саму проблему;
  • розрізняйте серйозні і незначні проблеми.

  3. Проаналізуйте ці проблеми, щоб зрозуміти причини — вам ніколи не вдасться стати ідеальним: помилки неминучі, важливо усвідомити і прийняти це. Перш ніж шукати вирішення проблеми, зосередьтеся на її причини.

  4.Розробіть план, який допоможе впоратися з проблемами:

  • проаналізуйте минуле, перш ніж рухатися вперед;
  • пам’ятайте, що для досягнення цілей веде безліч шляхів;
  • зафіксуйте план письмово, щоб всі могли з ним ознайомитися і відслідковувати прогрес.

  5. Робіть все необхідне, щоб втілити план і отримати результат:

  • люди, які будують великі плани, але не втілюють їх у життя, не домагаються нічого;
  • встановіть чіткі критерії, щоб знати, що ви виконуєте план.


  «П’ять кроків» — це петля, яку потрібно проходити постійно і яка допоможе тримати себе в тонусі.

  Для досягнення успіху потрібно свідомо виконувати кожен з кроків у чіткій послідовності. Наприклад, якщо вибираєте мети — то думайте про їх формулюванні, а не про вирішення потенційних проблем.

  «П’ять кроків» — циклічний процес: після виконання кожного кроку ви отримуєте інформацію для переходу до наступного кроку.

  «Принципи. Життя і робота» Рея Даліо — рідкісна можливість отримати перевірені досвідом поради, які навряд чи знайдете десь ще в бізнес-літератури. Інвестор ділиться тим, що він вивчив за роки своєї незвичайної кар’єри. Рей доводить, що життя, роботу, економіку та інвестування можна систематизувати за допомогою правил. Не дарма на офіційній інтернет-сторінці книги написано: «Принципи, способи успішної взаємодії з реальністю для того, щоб отримати бажане».

  Замовити книгу