В одному з попередніх постів ми згадували фрирайтинг, як лайфхак для подолання письменницького ступору. Майкл Микалко у книзі «Рисовий штурм і ще 21 спосіб мислити нестандартно» радить використовувати квоту ідей, техніку, нагадує фрирайтинг, для пошуку цікавих, нестандартних думок і рішень.

Не потрібно думати, що в ступор, як в Бермудський трикутник, потрапляють виключно письменники. Вам потрібно написати рецензію на книгу, звіт або діловий лист, а документ на екрані комп’ютера незайманим, і ні одна думка не лізе в голову. Що робити? Почати писати, як і радив Гоголь Сологубу.

Основні принципи фрирайтинга

Неважливо, що ви почнете писати, головний секрет фрирайтинга – механічне записування думок. Писати потрібно швидко, не відволікаючись і не зупиняючись. Це – головна специфіка фрирайтинга. Якщо раптом не знаєте, як продовжити речення, починайте записувати власні думки і відчуття. Дізнаєтеся про себе багато цікавого! Тому що при такому перенесенні думок на папір людина виходить на новий, творчий рівень мислення.

Підготовчий процес

Один з найбільш важливих інструментів техніки фрирайтинга – таймер. Фіксувати вільний потік думок потрібно по часу: 15-20 хвилин безперервного листи без перечитування. Існують різні способи встановити таймер: від простого будильника до таймера в наручних годинниках або в телефоні. Наприклад, Чак Паланік, автор «Бійцівського клубу» використовує в якості таймера пральну машину. Він безперервно пише, поки йде цикл прання.

Марк Леві «Геніальність на замовлення»: «Письменство протягом коротких, обмежених проміжків часу (зазвичай від десяти до двадцяти хвилин) змушує розум зосередитися. Жорсткі часові рамки мотивують».

Будете ви писати на папері або на комп’ютері – це ваш вибір. Можна спробувати писати в додатку Write or die. Тут можна виставляти досить жорсткі часові рамки, а також кількість слів і вибирати різні настрої. Програма платна, але є можливість спробувати безкоштовно в режимі онлайн. Додаток 750 words дає можливість писати 750 слів, як раз 3 сторінки, як рекомендує адепт розкриття творчих здібностей Джулія Кемерон у книзі «Шлях художника». Даний ресурс безкоштовний. Якщо пишеш щодня деякий час, отримуєш віртуальний бонус-приз. Пропущений день обнуляє досягнення, і все потрібно починати спочатку.

Практична частина фрирайтинга:

  • ставимо таймер на 5-10-15 хвилин;
  • пишемо швидко, не відволікаючись і не зупиняючись;
  • якщо тема втрачається, записуємо будь-які приходять в голову слова, думки, образи;
  • не перечитуємо в процесі фрирайтинга написане;
  • не виправляємо помилки, крім вас ніхто не буде читати тексти.

Осмислення написаного

Після сеансу фрирайтинга зробіть перерву і перечитайте свій текст. Можливо – вголос, так текст легше сприймається. Виділіть важливі для себе думки, фрагменти, які можуть бути корисні і цікаві. Чи можна їх якось застосувати у вирішенні поставлених завдань?

Як використовувати фрирайтинг?

Є кілька варіантів вільного письма. Можна писати все, що на той момент приходить в голову, не обмежуючи себе жодними темами. З подивом ви виявите, як занурюєтеся у вільний потік слів, відбудеться відключення «внутрішнього цензора», і ви зможете дістатися до власних глибинних знань і творчих ідей. Наш розум знає набагато більше, ніж ми уявляємо.

Марк Леві «Геніальність на замовлення» : «Ваша найкраща думка зазвичай ховається в товщі ваших гірших думок»

Крім того, при фрирайтинге підсвідомість розвантажується і звільняється від ментальних шлаків. Стабілізується емоційний стан. В процесі фрирайтинга ви випускаєте пригнічені, негативні емоції назовні і спокійно працюєте.

Робота над текстами

Потрібно написати непростий текст, складну статтю, тема здається нудною і заплутаною? Почніть розвивати тему в режимі фрирайтинга! Методика відмінно допомагає в роботі з текстами.

Вільне письмо дає величезні можливості для імпровізації, гри. Можна написати все, що ви знаєте по темі, потім скласти дані в несподівані, нестандартні форми, знайти нову точку зору, цікаву ідею. Можна поставити самому собі ряд питань з теми і відповісти на них в режимі фрирайтинга. Зробіть кілька варіантів відповідей текстів, потім можна буде вибрати найбільш оптимальний.

Фрирайтинг не дарма відносять до технікам особистісного розвитку. Він відмінно допомагає у вирішенні конкретних завдань, наприклад, написання текстів, генеруванні свіжих ідей, але в цілому допомагає нам краще зрозуміти себе, розкрити свій творчий потенціал, бути більш свідомим і вільним.

Книги в тему

Марк Леві «Геніальність на замовлення. Легкий спосіб пошуку нестандартних рішень та ідей». Використовуючи шість простих правил фрирайтинга, ви зможете генерувати проривні ідеї, вирішувати нестандартні завдання, знаходити витончені рішення в непростих ситуаціях.

Джулія Кемерон «Шлях художника». Одним з ключових методів автора за розкриття свого творчого потенціалу є щоденні «ранкові сторінки — три сторінки насамперед з ранку, щодня, від руки, не перечитувати протягом 2-х місяців». Практика покликана пробудити нові, часом невідомі самому собі, таланти.

«642 ідеї, про що написати. Зошит починаючого письменника». Книга – тренажер для відточування письменницької креативності. 642 початку різних історій – веселих, сумних, ліричних. Як вони закінчаться, знає тільки письменник, то є – ви.