Щоранку, відкриваючи стрічку соціальних мереж, ми бачимо статті в стилі «П’ять порад, як дійсно стати щасливим». Іноді ми навіть пробігаємо очима за цим бесполезностям, і на автоматі ставимо «лайк» і ділимося з друзями, немов у помсту, засмічуючи їх стрічку. Ми відчайдушно прагнемо добрих змін у житті. А ці поради ніби запрошують нас у рожевий світ позитиву. Спірний, веселий і гостро пише автор, Марк Менсон, ніби каже нам «До біса позитифф!». Від нього все одно немає толку. Негативний досвід куди важливіше. Укупі з особистої усвідомленістю саме негативний досвід буде ниткою, що скріплює нашого життя. Саме про це неоднозначна, але дуже крута книга «Тонке мистецтво пофігізму».

Раціональний «пофігізм»

Давайте відразу розберемося з поняттями. Що значить – бути пофігістом? Що таке — пофигистическое ставлення до життя? Чи означає це, що після прочитання книги, ми повинні на все махнути рукою, байдуже ставитися до всього що відбувається в житті? Звичайно ж, немає. Сам Марк так описує стан, коли людині все байдуже:

Знаєте, як називається людина, яка не виявляє емоцій і ні в чому не бачить сенсу? Психопат. Думаю, у вас немає ні найменшого бажання ставати психопатом.

Менсон так описує своє бачення «раціонального» пофігізму:

  • Вміння не приймати до серця певні проблеми, це не байдужість, а саме уміння абстрагуватися від цих проблем. Це означає, що вони неважливі у вашому житті.
  • Замість того, щоб не хвилюватися про те, що вам не важливо, потрібно хвилюватися про те, що важливо.
  • Ми самі в змозі вирішити, про що нам потрібно турбуватися, а на що можна «забити».

Щоб навчитися такому здорового пофігізму, потрібно усвідомити кілька доволі простих речей. Розібратися в собі, що нам важливо, а що ні. Переглянути своє ставлення до невдач і болю, поставити правильні життєві цілі та орієнтири, брати відповідальність за своє власне життя. Розглянемо лише декілька з цих моментів.

Стаття в тему: Краще пізно, ніж ніколи: починаємо наступну життя

Ми всі – звичайні люди. І ви теж. Тепер змиріться з цим

За легендою на дні зловісного скриньки Пандори лежала надія. Як одне з проклять і нещастя для людства. Вірніше всього, надія теж втікла звідти. Інакше звідки у нас стільки надії, впевненості у кращому дні? Ми сподіваємося, що завтра буде краще, знайдеться краща робота, ми зустрінемо гідного партнера, наше здоров’я видужає, і взагалі світ заграє різними фарбами, а у вікно постукає райдужний єдиноріг? Ми хвилюємося і переживаємо за наших бажань досягти більшого і кращого. Стоп! – говорить нам автор книги «Тонке мистецтво пофігізму», Марк Менсон. Життя якраз хороша, коли в ній менше хвилювань і тривог. Ваші бажання і хвилювання – не більше, ніж успішний маркетинговий хід великого бізнесу. Дбати треба про те, що дійсно важливо для вас.

Є такий неприємний нюанс, який філософ Алан Уотс назвав «законом зворотного зусилля»: чим більше ми прагнемо чогось досягти, стати розумнішим, сексуальніше, багатше, тим більше ми комплексуем з-за недосяжного. В очах оточуючих ми виглядаємо просто жалюгідними. Про це ж з перших сторінок книги говорить і Марк Менсон:

Впевненому чоловікові немає потреби доводити свою впевненість, а багатій жінці — своє багатство. Все і так видно. А якщо весь час мріяти про щось, з підсвідомості не виходить думка: бажаного — ні.

Медіа живить нас думкою, що кожна людина унікальна, він здатний на великі звершення. Ми охоче віримо цьому брехні. Всім хочеться бути великими. Але в більшості своїй ми не народжені, щоб казку зробити бувальщиною». Олігархи і правлячі світу цього не досягли таких висот, маючи своє его позитивом. Крім того, що вони всі до біса багато працювали, але ставили правильні цілі і, що дуже важливо, навчалися саме на негативному досвіді. Ми ж у своїй масі так і залишимося середнячками. Це не прикро, просто факт, який потрібно прийняти і прекрасно жити з цим далі. Менше помилкових тривог і турбот про досягнення недосяжного, чи не так?

Біль – класний учитель

Говорячи про те, що невиправданий позитив і безплідні надії лише послаблюють нас, змушують даремно нервувати, автор заявляє, що саме негативний досвід – важливий і потрібний помічник у житті. Негативний досвід, як біль у м’язах після хорошого тренування, несе в собі набагато більше цінності. Коли ми відкрито говоримо про свої страхи і невпевненості, ми набагато більш привабливі в спілкуванні.

Практичне просвітлення — це вміння змиритися з тим, що страждання неминуче: що б ви не робили, життя буде складатися з невдач і втрат, жалю і смертей. І коли ви змиритеся з усім лайном, яким закидає вас життя (повірте, вона закидає вас кілотоннами лайна), ви на свій помірно-духовний лад станете непереможним. Зрештою, єдиний спосіб перемогти страждання — навчитися виносити його.

Як тут не згадати Будду: спроба уникнути страждання вже веде нас до нового страждання. Відмова визнати поразку вже є поразка. Вирвати біль і страждання з життя неможливо, як неможливо перемогти і смерть. Намагаючись зробити це, ми погубимо самі себе. Але, тільки прийнявши присутність болі в житті, ставлячись до неї спокійно, без істерик, як до неминучої частини самого себе, ставлячись до неї «пофигистично», можна полегшити собі життя.

Твоє життя – твоя відповідальність

Що б не відбувалося у нашому житті, ми змушені брати на себе відповідальність. Іноді ми потрапляємо в самі неприємні ситуації, в яких немає нашої вини. Але це не знімає з нас відповідальності.

«З великою силою приходить велика відповідальність». Це останні слова дядька Бена перед тим, як грабіжник, відпущений Пітером Паркером, за абсолютно незрозумілої причини вбиває його на людній вулиці.

Так-так, дуже правильна думка з фільму «Людина-павук». Чим більшу відповідальність ми беремо на себе, тим більшу силу отримуємо. Марк приводить такий приклад:

Припустимо, одного разу вранці ви прокинулися і виявили новонароджене немовля біля порога своєї квартири. Вашої провини в цьому немає: немовля підкинули не ви. А ось відповідальність є. Треба терміново вирішувати, що робити. І що б ви не вибрали — залишити немовля собі, позбутися від нього, залишити на порозі або згодувати питбулю, — ваш вибір принесе проблеми, і відповідальні за ці проблеми будете саме ви.

Орієнтуйтеся на правильні цінності

Цінності і орієнтири можуть бути хорошими і поганими. Тут Менсон нічого нового не відкрив: це істина, по суті, відома кожному із нас. Марк ще раз повторив її і трошки класифікував, не більше того.

Хороші цінності:

  • засновані на реальності;
  • соціально конструктивні;
  • безпосередні та контрольовані.

Погані цінності:

  • відірвані від реальності;
  • соціально деструктивні;
  • не безпосередні і не контрольовані.

Хороші і здорові цінності реалізуються всередині нас. Наприклад, займатися творчістю, допомагати іншим і розвивати усвідомленість і смирення можна хоч зараз, і робити це можна де завгодно. Потрібно лише настроїтися і захотіти. Ці цінності безпосередні, контрольовані і залишають вас у контакті з реальністю, а не відбивають у вигаданий світ.

Погані цінності зазвичай зав’язані на зовнішні події: потрібно літати бізнес-класом, мати дорогу сумочку, знищити «ту тварюку з сусіднього відділу» і мати великий банківський рахунок. Зміст хороших і поганих цінностей ясний кожній дорослій людині.

В якості висновку: при чому тут ведмідь на обкладинці?

До речі, ведмідь на обкладинці книги теж несе в собі певний сенс. Принаймні, так бачить автор:

Якщо б я міг вигадати супергероя, я б вигадав Панду Розчарування. Він носив смішну маску навколо очей і майку (з великою літерою Т), дуже маленьку для його великого черевця. А його суперсила полягала б у тому, що він розповідав людям сувору правду про них потрібну, але небажану.

Він ходив від дверей до дверей, як розповсюджувач Біблії, дзвонив мешканцям і говорив неприємні речі, наприклад: «Велика прибуток допоможе вам відчувати себе краще, але діти вас за це не полюблять». Або: «Якщо ви питаєте себе, чи довіряєте своїй дружині, то, напевно, не довіряєте». Або: «Те, що ви називаєте дружбою, є лише постійні спроби вразити оточуючих». Потім він бажав би мешканцеві доброго дня і не поспішаючи йшов би до наступного будинку.

Книга «Тонке мистецтво пофігізму» прекрасне не тільки дуже слушною, точним, життєвим поглядом на сучасний світ і спробою зробити його чіткіше і краще. Марк не соромиться писати про себе самому, виставляючи свою персону не в самому кращому вигляді. Люди, які самі побували на дні, зазнали страждання і пережили біль, найкращі порадники, ніж «круті хлопці», які сидять під пальмами і повчають, як вийти із зони комфорту тих, хто ледве зводить кінці з кінцями. Марк пише про досить складних і неприємних речах, але простим, доступним язиком, наводячи безліч прикладів з життя.

«Тонке мистецтво пофігізму» читається на одному диханні, але змушує задуматися про своє життя, переглянути цінності, звіритися з реальністю і прочистити свій мозок від зайвих проблем і зайвих хвилювань.

Тонке мистецтво пофігізму

Парадоксальний спосіб жити щасливо

Замовити книгу