Наше життя складається з постійних процесів прийняття рішень: від мікроскопічних: випити каву або чай з ранку, до більш масштабних: як інвестувати фінанси, в який університет піде вчитися дитина. В останньому варіанті ми вже не просто приймаємо рішення, але впливаємо на долю іншої людини. Як зробити так, щоб наші рішення приймалися ефективно, без шкоди оточуючим, але з максимальною користю? Чи це взагалі можливо? Автори книги «Nudge. Архітектура вибору» вважають, що це можливо, і кожного з нас можна підштовхнути зробити потрібний вибір, прийняти правильне рішення. Ось цей майже незримий поштовх при прийнятті рішень автори книги, Річард Талер та Кас Санстейн, назвали «архітектура вибору». До речі, ідеєю архітектури вибору зацікавилися в британському уряді… що вже звучить неоднозначно, чи не так?

Як ми приймаємо рішення

Отже, ви купили новий мобільний телефон. Стоп! А навіщо ви його купили? Чим поганий був старий? Чому саме цю модель ви вибрали? Вже чи не тому, що вибір вам нав’язала ціла команда «креативних і талановитих богів маркетингу». Зате тепер вам належить мучитися принятиями нових рішень: який купити чохол, яку мелодію і заставку поставити… А по суті нічого не зміниться від цих рішень. Крім того, в телефоні вже є набір стандартних опцій, що також є певним м’яким підштовхуванням у виборі.

Підштовхування — це будь-який чинник, помітно змінює поведінку гуманов (звичайних людей).

Звичайні люди, автори називають їх гуманами, роблять свій вибір найчастіше імпульсивно і на автоматі. З-за цього вони часто потрапляють в мережі маркетингових вивертів. Існує ще й інший тип людей, Homo economicus, людина економічна. В наших реаліях зустрічається вкрай рідко: це люди, які чітко розуміють, чого хочуть і не хочуть, їм практично неможливо нав’язати свою точку зору, вони розуміють причини тих або інших явищ і не піддаються підштовхуванням. Ви часто зустрічали таких? От і автори теж не бачили эконов. І використовують їх як ідеальний приклад поведінки. Гуманы, тобто ми з вами, піддаються підштовхуванням на «ура». Автори вважають, що застосовуючи правильне, делікатне підштовхування в питаннях вибору, можна розширити можливості якості життя звичайних людей. При цьому не порушуючи нашої свободи вибору. Чи Так це насправді?

Стаття в тему: Полювання на споживача: як захиститися від маніпуляцій

Свобода вибору – міф чи реальність?

Всі хочуть зберегти свободу вибору. Все ілюзорно вважають, що мають цю свободу. Ніхто не хоче, щоб держава втручалася у наш вибір і наші рішення. Але, тим не менш, держава, звичайно, підштовхує громадян до певного вибору, маніпулюючи ними. Дуже часто саме цей факт призводить багатьох до обурення: це порушує особисту свободу. Автори книги «Nudge» принципово не згодні з таким твердженням. Більше того, вони вважають його помилковим.

Невірне припущення полягає в тому, що майже всі і майже завжди роблять вибір, найкращим чином відповідає їх інтересам, ніж якщо б за них вибирав хтось інший. Цей посил в корені невірний. Оскільки люди не можуть прийняти ідеальне рішення, зміни в архітектурі вибору лише покращать їхнє життя, причому як цього хочуть вони, а не чиновники. Ми постараємося продемонструвати, що організувати архітектуру вибору на благо людей не тільки можливо, але в більшості випадків ще й легко.

Отже, автори пропонують делікатне втручання в свободу вибору людини, яка полегшить йому життя і зробить її більш якісною. Ось лише кілька прикладів з книги, як архітектура вибору поліпшила життя людей:

  • у студентській їдальні спочатку пропонували здорову їжу — овочі, фрукти, потім все інше, як результат — споживання здорової їжі значно підвищилося;
  • проблему донорства після смерті вирішили, включивши дозвіл на використання донорів в документи на отримання прав, при цьому залишивши варіант подачі окремого листа, якщо людина з цим не згоден;
  • усі мешканці певного району отримали інформацію про середньому споживанні електрики, і ті, хто використовував більше, змогли зменшити споживання;
  • студенти університету отримали інформацію про середню тижневому споживанні алкоголю і споживання зменшилося.

Звучить чудово, чи не так? Настільки прекрасно, що в 2010 році ідеєю підштовхування зацікавився уряд Великобританії. Було створено цілий підрозділ уряду за бихевиористскому инсайту, яке тепер стало незалежним від уряду.

Коли потрібно підштовхування?

Талер і Санстейн вважають, що підштовхування потрібно не постійно, адже ми самі в змозі вирішити, чи любимо ми шоколадне або ванільне морозиво, а лише в складних ситуаціях, коли немає зворотного зв’язку і нам непросто інтерпретувати ситуації з-за її нестандартність.

Як відомо, у більшості існують проблеми з самоконтролем і шкідливими звичками: куріння, споживання алкоголю, надмірне споживання цукру, неакуратність у фінансових питаннях. Саме тут і потрібні особливі фахівці – архітектори вибору.

Більшості не потрібен спеціальний стимул, щоб з’їсти ще одне шоколадне тістечко, але можна допомогти їм частіше займатися спортом.

Точно також архітектори можуть допомогти населенню розібратися у фінансових питаннях, щоб не попастися на обіцянки фінансових інститутів, але зібрати на безбідну старість.

Противники теорії підштовхування

Безперечно, ідея авторів, Талера та Санстейна, при всій простоті досить приваблива. Держава і суспільство допомагають споживачам зробити правильні вибори шляхом ненав’язливого підштовхування в потрібному напрямку. Але у цієї теорії є і противники, возражающие, що підштовхування йде в більшості випадків не від уряду, а від бізнесів. І поки будь-який бізнес буде переслідувати свій фінансовий інтерес, то і підштовхування буде йти саме в бік цього інтересу. Крім того, противники теорії вважають, що свобода вибору все одно має залишатися в руках самих людей. Саме вони можуть зрозуміти свої глибинні мотиви і бажання. Все інше – це якась модель тоталітарного суспільства. Адже ніхто не хоче жити, знаючи, що «великий брат стежить за тобою». І, нарешті, багато експертів вважають втручання архітекторів в особисте життя людей просто неетичним. А саме це й відбуватиметься при «делікатному» підштовхуванні.

Як сказав колишній віце-прем’єр Великобританії Нік Клэгг: «Проблема в тому, щоб знайти шляхи, що допомагають людям діяти як у своїх, так і в громадських довгострокових інтересах, водночас поважаючи індивідуальну свободу».

Як бачимо, ідея підштовхування в бік правильних рішень і архітектура вибору породила гострі дискусії в суспільстві. Детально ознайомитися з теорією можна на сайті nudges.org

«Nudge. Архітектура вибору»

Замовити книгу