Олександр і Дмитро Цыглины — керуючі партнери TFC | Фінансовий консалтинг, практикуючі інвестори з більш ніж 5-річним досвідом роботи на фондових ринках України, Росії, Америки. За цей час працювали в якості приватних інвесторів, брокерів, трейдерів і керуючих активами в різних вітчизняних і зарубіжних компаніях. Зараз професійно займаються дослідженнями і консалтингом в області біржової торгівлі та інвестування, продовжуючи інвестувати на фондових ринках різних країн.

У 2011 році випустили першу в Україні книгу про сучасної біржової торгівлі «Биржа.UA», в якій описали національні особливості українського фондового ринку, а також свій практичний досвід інвестування. Книга виявилася настільки успішною, що через кілька місяців після презентації книги, перший тираж був розкуплений і більше 1000 чоловік в Україні з нею ознайомилися. Паралельно з консалтинговим бізнесом, Олександр і Дмитро не припиняють практикуватися в біржовій торгівлі, ефективно примножуючи капітал на фондовому ринку.

Огляд книг для прочитання

Щоб загорітися темою інвестування та мотивувати себе цим серйозно займатися, рекомендуємо почитати «Спогади біржового спекулянта« Едвіна Лефевра. У цій нестаріючої книзі він описує цікаву життя одного з найуспішніших біржових гравців 20 століття – Джессі Лівермора. Книга проста у викладі і читається на одному диханні. Якщо ви захочете дізнатися більше про життя Лівермора, то можете прочитати ще книгу Річарда Смиттена Життя і смерть видатного біржового спекулянта

Якщо вас цікавить інвестування на українському фондовому ринку в реальні активи (акції і облігації підприємств), але ви забули з університетського курсу, чого вас вчили, або ви взагалі не були слухачем курсу «Фондовий ринок», тоді рекомендую почати з книги першого голови правління «Української біржі» Олексія Сухорукова «Один клік і ти — капіталіст. Версія 2:0 українська» в книзі відмінно показано як працює фондовий ринок зсередини, і які основні учасники там «роблять погоду».

Ми з Олексієм почали писати наші книги одночасно, регулярно спілкувалися та ділилися думками і в підсумку вийшли дві хороші книги – «Біржа .UA. Про біржової торгівлі доступно» – з практикою інвестування і «Один клік і ти — капіталіст» – з якісної теорії, без якої практика не спрацює.

Тепер про практику: практика в інвестуванні – це не веселе і захопливе заняття, а суворий і дисциплінований, часом дуже одноманітний процес. Тут важливі три основні речі:

1) Розуміти, що відбувається на ринку (з точки зору психології натовпу, а не інформаційного шуму, який створюють ЗМІ) – це допомагає визначати технічний аналіз. Дуже детально описав Джек Швагер в чудовій книзі «Технічний аналіз: Повний курс». Вивчіть детально першу частину книги, щоб зрозуміти на чому заснований класичний технічний аналіз. Його заснував понад 100 років тому Чарльз Доу (саме на честь нього був названий Індекс Доу Джонса — тоді він був редактором газети Wall Street Journal). Правила, які він ввів у практику інвестування продовжують працювати і зараз – неодноразово випробували на своєму досвіді. З цієї ж теми рекомендую також навчитися читати «музику ринку» за графіками японських свічок (який у багато разів за інформативністю перевершує звичайний лінійний графік). Дуже докладно описав роботу з японськими свічками у своїй праці Морріс: Японські свічки: Метод аналізу акцій і ф’ючерсів, перевірений часом

2) Розуміти себе: це індивідуальна психологія. Краще ніж психотерапевт про це мабуть ніхто не напише, і такий чоловік є – почитайте доктора психології Олександра Елдера , який до того ж є процвітаючим біржовим спекулянтом. Детальніше читайте в його чудовій книзі: «Як грати і вигравати на біржі: Психологія. Технічний аналіз. Контроль над капіталом». Ця перша спеціалізована книга, яку я прочитав про фондовий ринок в 2001 році, і з цього часу неодноразово її перечитую, щоб ще краще зрозуміти себе і свої деколи дуже нераціональні дії.

3) Управління ризиками та управління капіталом. Єдине, що відповідає нам на ринку – це наші втрати, і той, хто вміє грамотно управляти ними володіє, мабуть, найбільш цінними знаннями. Дуже докладно про це описав вчений-математик Ральф Вінс у книзі «Математика управління капіталом. Методи аналізу ризику для трейдерів і портфельних менеджерів». Книга досить складна, тому почати розбиратися в цій темі можна з прочитання цієї теми у книзі Олександра Елдера.

На завершення цього огляду хочу порадити усім не шкодувати грошей на своє навчання інвестування, і перед тим, як переводити гроші на свій біржовий рахунок, поспілкуватися з практиками і пройти хороші курси. На жаль, практичний досвід біржової торгівлі коштує занадто дорого, але, на жаль, особливо добре це розумієш тільки коли втрачаєш гроші. Тому намагайтеся вчитися на чужих помилках і чужому досвіді як можна більше, ну і звичайно на своїх помилках, але з невеликими втратами 😉