У попередньому матеріалі блогу ми розповідали, як формуються навички і звички, у тому числі – погані. Зрозумівши механізм появи залежностей, стає зрозуміло, як з ними боротися. Однак той же механізм відповідає за формування правильних звичок. Блогер і мандрівник, Тайнан, в книзі «Супермен за звичкою» на власному прикладі довів, що корисні навички можна довести до автоматизму, а це, в свою чергу, значно полегшать наше життя. Це не рабство, а свобода і усвідомлений вибір бути здоровим і щасливим.

Декілька слів про автора

Ім’я Тайнана не дуже знайома нашим читачам. Тайнан – молодий чоловік, який відрізняється неймовірною допитливістю, сміливістю і енергією. Йому цікаво жити, досліджувати, подорожувати і пізнавати невідоме. Так, він вивчав іноземні мови, облаштував басейн у вітальні (щоб завести живого пінгвіна), займався гончарством. З 2006 року Тайнан живе в автофургоні. Але це не простий трейлер. Тайнан облаштував сонячні панелі на даху, чайну кімнату в японському стилі, на підлозі біля нього перські килими: мінімалізм і розкіш в одному фургоні.

Для свого блогу він створив власну блог-платформу. У 2013 році Тайнан увійшов в Топ -25 блогерів світу за версією журналу Time. Але такі титули його не цікавлять. Адже вивчати життя набагато цікавіше 🙂 Як йому все це вдалося втиснути в 24-годинний день? Допомагають самодисципліна і корисні звички, доведені до автоматизму. Механізм формування ефективних навичок Тайнан описав у своїй невеликій, легкої і вельми суперменської книзі «Супермен за звичкою».

В чому наша «суперсила»: додати або відняти

Всі звички формуються однаково: «тригер – поведінка – звичка». Ця ланцюжок вже доведена нейробіолог. Залишається правильно застосувати її. Наприклад, коли ми голодні, ми з’їдаємо шоколадку і відчуваємо себе відмінно. Наступного разу мозок пропонує нам відчути себе ще раз добре, з’ївши шоколадний торт. Але з’їсти шматок торта або порцію корисних фруктів – залежить від нас. Мозок відреагує в будь-якому випадку однаково на угамування голоду: порцією дофаміну і радістю. Ми відповідаємо за своє життя, переконаний автор «Супермена за звичкою». Ми здатні змінювати шаблонні звички. Деяким людям простіше додати корисну звичку в свій побут, а іншим – відняти шкідливу. Щоб зрозуміти, що саме вам підходить, автор пропонує простий тест:

Що простіше — перестати їсти фаст-фуд або піти в спортзал? Якщо ви вибрали спортзал, то вам простіше додати, а якщо відмова від нездорової їжі, то відняти.

Визначившись з типом, можна спланувати, чи ви будете додавати нові корисні звички, або спочатку позбудетеся від старих і шкідливих.

Вірність – запорука успіху

Кожен раз, намагаючись обзавестися новою звичкою, ми налаштовані слідувати їй кожен день. Дуже круто і похвально. Але нас не завжди вистачає навіть на один тиждень. Ми скочуємося в рутину. Однак, не дарма експерти вважають, що для закріплення будь-якого навику потрібно як мінімум три тижні. Але давайте будемо реалістичними. У нас повно важливих справ, не завжди виходить дотримуватися намічених планів. Тайнан дає важливий рада. Навіть якщо ви змушені пропустити один раз заняття, дієти, не робіть цього два рази поспіль!

Якщо прогуляти один день — це знизити шанси на довгостроковий стабільний результат приблизно на 5%, то подвійний прогул зменшує їх на 40%. Три дні — і можна починати все спочатку.

Не слухайте нашіптування мозку

Поки не сформована звичка, наш мозок буде робити все, щоб ми перестали докладати певні зусилля для її формування. І мова йде не тільки про витіснення шкідливих звичок корисними. «З’їж солоденького, нічого від одного шматочка торта не станеться», — шепоче шкідливий мозок. І… саботує наші зусилля. Він, як важкий підліток, буде підставляти нас і ставити бар’єри на шляху. Що робити? Тайнан вважає, що потрібно проявляти усвідомленість і силу волі. Продовжувати працювати над собою далі, незважаючи на підступи мозку. Коли ваш мозок зрозуміє, що ви налаштовані серйозно, то він перестане чинити перешкоди і таки допоможе сформувати корисні навички.

Як оцінювати результати і проводити роботу над помилками

При формуванні нових звичок або усунення старих, Тайнан радить звертати увагу не стільки на цифри, скільки на вашу старанність. Худнути відразу і швидко мало у кого виходить. Але щоденні тренування, правильне харчування і режим дня нітрохи не менше важливі. Саме так і формується звичка. Старання обов’язково окупляться новими корисними навичками. Але навіть якщо ви допустили в процесі формування звички помилку, наприклад, не пішли в зал або проспали ранній підйом, то не варто лаяти себе. Важливо запам’ятати урок, отримати корисний досвід, а не займатися самознищенням, вважає Тайнан.

Робота над помилками не менш важлива, ніж сам процес впровадження нових звичок. Замість того, щоб лаяти себе і піддаватися смуткові «У мене нічого не вийде», єдино правильним буде сказати собі: «Я впораюся з цим в наступний раз».

Книга Тайнана «Супермен за звичкою» написана легко і завзято. Автор не претендує на наукові відкриття, а пише просто і доступно, використовуючи факти власної яскравої біографії. Він дає список корисних звичок, докладно ділиться планом їх досягнення, а також плюси і мінуси від їх впровадження в життя. Приміром, його спостереження про здоровий сон. Здавалося б, що може бути корисніше. Однак, Тайнан чесно знайшов як позитивні, так і негативні сторони цієї звички, до яких треба бути готовим.

Плюси: високий рівень енергії. Низький рівень стресу.

Мінуси: скорочується кількість годин неспання. Час перед засипанням неможливо раціонально використовувати.

Книгу «Супермен за звичкою» відмінно доповнить книга «Залежний мозок», яка розкриває механізм формування установок, залежностей і звичок, пояснюючи їх з наукової точки зору. Озброївшись цими книгами, ми цілком можемо почати новий рік з повного перезавантаження наших звичок і навичок. Ну що, ви готові приміряти плащ Супермена?

Супермен за звичкою

Як впроваджувати і закріплювати корисні звички

Замовити книгу