Перше видання «П’ятої дисципліни» Пітера Сенге вийшло ще в 1990 році, коли на Заході тільки почали розвивати економіку знань. Тоді книга була посібником по створенню конкурентоздатних «навчаються організацій». У ті роки це звучало як виклик традиційному «приказывай-і-контролюй» менеджменту. Через 20 років виявилося, що автор прав і великі компанії багато в чому використовують його ідеї. Інтерв’ю з ними і потрапили в останнє перевидання: Unilever, Intel, Ford, HP.

У 1983 році за опитуванням Royal Dutch/Shell третина фірм зі списку Fortune 500, складеного в 1970 році, закрилися. Як не потрапити до «чорного списку» невдах? Директор міжнародної бізнес-школи MIT Sloan Пітер Сенге передбачає, що рішення — за методом системного мислення. Він допомагає корпораціям стати «навчаються організаціями».

Цей стиль роботи побудований на 5 дисциплінах:

 • дисципліна з управління ментальними моделями;
 • дисципліна побудови бачення;
 • дисципліна командного навчання;
 • дисципліна персонального зростання і навчання;
 • дисципліна системного мислення (фундаментальна).

Що таке системне мислення

У традиційної ієрархічної організації «верхи» думають, а «низи» виконують. У розумної організації вам потрібно об’єднати процеси роздуми і дії в кожній людині.

Рей Статтею, СЕО Analog Devices

Системне мислення — дисципліна, яка вчить бачити ціле. Суть цієї дисципліни полягає у зміні мислення:

 • бачити взаємозв’язку, а не лінійні ланцюжки причини-наслідку;
 • бачити процес змін, а не конкретні події.

Пітер Сенге називає системне мислення «п’ятої дисципліною», на якій базуються інші 4 дисципліни, описані в книзі.

Які дисципліни потрібні «розумної організації»?

Дисципліна управління ментальними моделями

Ментальні моделі утримують людину в рамках звичного способу поведінки і мислення. Вони можуть бути простими узагальненнями («людям не можна довіряти») або складними теоріями (теорія всесвітньої змови).

Ментальні моделі визначають поведінку кожної людини. Так, якщо людина вважає, що людям не можна довіряти, він буде вести себе інакше, ніж відкритий для інших осіб. У бізнесі ментальні моделі також небезпечні. Вони заважають реалізовувати гарні нові ідеї з-за конфлікту з усталеними уявленнями.

Дисципліна управління ментальними моделями включає в себе 4 елементи:

 • вміння бачити різницю між теоріями, які проголошуються і які застосовуються на практиці;
 • вміння помічати перехід від спостережень до узагальнень;
 • озвучування того, що зазвичай залишається несказанним (техніка «ліва колонка»);
 • збереження балансу між вивченням питання і «притяганням» фактів для його обґрунтування (навички ефективного спільного навчання).

Дисципліна побудови бачення

Спільне бачення стимулює готовність до ризику і експериментів. Воно також допомагає домогтися лояльності та залученості співробітників в довгостроковій перспективі. У компанії з’являється мета, гідна того, щоб до неї прагнути — і це запалює команду.

Спільне бачення розвивається на основі персонального. Тільки так воно отримує енергетичний заряд і викликає бажання наслідувати. Як зазначає Білл о’брайан з компанії Hanover Insurance: «Моє бачення не грає для вас ролі. Вас мотивує тільки ваше бачення».

Дисципліна командного навчання

Час одинаків минув, тепер більшість важливих рішень приймаються в команді. Тому завдання дисципліни командного навчання — домогтися злагодженості і розвинути здатність команди створювати результати, які важливі всім учасникам.

Злагоджена команда входить в стан потоку — загального напрямку до мети.

Цей ефект можна порівняти з направленим лазерним променем. У такому стані у команди виникає спільне бачення і розуміння, як краще доповнити зусилля один одного. Так першокласний джазовий оркестр складається з талановитих музикантів, які знають не тільки, що грати разом, але і як це робити.

Дисципліна персонального росту та навчання

Персональний зростання і навчання співробітників не гарантує формування «розумної організації». Але жодна «навчається організація» неможлива без особистого вдосконалення її учасників.

В одному з виступів Річард Тирлинк, колишній СЕО компанії Harley-Davidson зазначив: «Для того щоб по-справжньому реалізовувати ідею росту і розвитку співробітників, в неї треба щиро вірити. Ви повинні вірити в те, що для співробітників важлива місія компанії, що вони прагнуть вносити свій внесок у її досягнення, готові нести відповідальність за результати, визнавати свої помилки і по можливості усувати проблеми».

11 законів системного мислення

Дійсно креативна особистість знає, що створення чого-небудь досягається через роботу з обмеженнями. Без обмежень не буде і створення.

1. Сьогоднішні проблеми викликані вчорашніми «рішеннями».

Те, з чим організація бореться сьогодні — відстрочені наслідки рішень, які були прийняті в минулому.

2. Сила дії дорівнює силі протидії.

У системному мисленні цей ефект називається «компенсуючої зворотним зв’язком». Чим більше зусиль докладаєш, тим гіршою стає ситуація, тим більше протидія системи. Негативна зворотна реакція перекриває позитивні результати від втручання.

3. Після поліпшення ситуації все одно настає погіршення.

Коли ви починаєте приймати вірні стратегічні рішення, ситуація може продовжувати погіршуватися. А за цим слідує питання: «Це точно спрацює?». Будьте терплячі — для більшості «правильних» рішень, які засновані на системному мисленні, потрібно час, щоб отримати результати.

4. Легкий вихід зазвичай веде назад.

Зазвичай ми хочемо, щоб було добре і на вчора». Очікування швидких змін на краще небезпечно для організації.

В New Yorker була чудова карикатура. Сидить у кріслі людина штовхає величезну кісточку доміно, що нависає над ним ліворуч. Вираз його обличчя немов говорить: «Нарешті я можу розслабитися». Він не бачить, що ця кісточка доміно падає на іншу, а та — на наступну і так далі, так що утворюється ланцюгова реакція, і врешті-решт коло замкнеться і на нього впаде кісточка праворуч.

5. Лікування може бути гірше хвороби.

Іноді прості або знайомі рішення викликають звикання і стають небезпечними. Такий ефект Пітер Сенге називає «перекладанням відповідальності на того, хто допомагає».

У бізнесі відповідальність перекладають на консультантів і коучів. Замість того, щоб навчити працівників самостійно вирішувати свої проблеми, вони роблять все, щоб компанія не змогла обходитися без «помічників». З часом вплив такого «помічника» буде рости: наприклад, збільшиться обсяг державного кредитування від міжнародних організацій.

6. Тихіше їдеш — далі будеш.

«Чим швидше росте компанія, тим краще, хіба не так?», запитає читач. Як не дивно, немає. У будь-якої природної системи, будь то екосистема або компанія, є внутрішня природна швидкість розвитку. Ця оптимальна швидкість зазвичай набагато менше максимально можливої. Коли зростання стає занадто інтенсивним, система включить компенсуючі механізми для уповільнення. Іноді це може призвести до руйнування системи — наприклад, банкрутства компанії.

7. Причина і наслідок можуть відстояти в просторі і часі.

Наслідок — це очевидні симптоми, які вказують на проблеми: безробіття або падіння попиту. Причина ж — внутрішні характеристики системи, які викликають симптоми. Якщо виявити і змінити такі характеристики, ситуація покращиться. Проблема в тому, що по поширеній думці зміна причини повинно миттєво прибрати колишні симптоми проблеми.

8. Малі зміни можуть призвести до вражаючих результатів — потрібно знайти оптимальну точку докладання зусиль.

Системне мислення показує, що невеликі, але цілеспрямовані дії іноді здатні призвести до значних результатів. Прихильники системного мислення називають це «принципом важеля».

На жаль, не існує простих правил, які допоможуть визначити найбільш ефективні зміни при найменшій затраті зусиль. Зате в «П’ятої дисципліни» описані способи мислення, що полегшують процес пошуку.

9. Не можна і рибку зловити, і руки не замочити.

Американські виробники довгі роки були переконані, що не можна досягти високої якості при низьких витратах. Логіка зрозуміла: більш якісні товари вимагають підвищити витрати на виробництво. Але виробники не враховували, що якщо поліпшити бізнес-процеси, то:

 • не потрібно буде усувати шлюб;
 • зменшиться кількість скарг від покупців і підвищиться їх лояльність;
 • знизяться витрати на гарантійне обслуговування.

Дійсно, в повному обсязі економія може проявитися через кілька років, але в цьому сила системного мислення — в довгостроковому плануванні.

10. Розділивши слона навпіл, ви не отримаєте двох маленьких слоників.

Бачити «слона» не означає, що будь-організаційний питання можна зрозуміти, тільки якщо розглянути його з точки зору всієї компанії. Для розуміння деяких питань потрібно проаналізувати, як взаємодіють відділи маркетингу і продажів, для інших — зрозуміти динаміку розвитку галузі бізнесу.

11. Нікого звинувачувати.

Людина любить звинувачувати у своїх проблемах когось іншого — конкурентів, пресу, мінливість ринків, уряд. Системне мислення вчить нас, що не існує ізольованих факторів: ми і причина наших проблем — частини однієї системи. Вихід у тому, щоб змінити взаємини з нашим «ворогом».

Світ ускладнюється, тому сьогодні ми особливо сильно потребуємо системному мисленні. Ми створюємо більше інформації, ніж можемо сприйняти, прискорюємо зміни так, що не справляємося з темпами. З-за цього відбуваються «системні катастрофи»: глобальне потепління, зміна клімату, міжнародна торгівля наркотиками, торговельні та бюджетні дефіцити країн. Ці проблеми не викликані локальної причиною.

Згадайте фрази: «Це занадто складно для мене» або «Я нічого не можу вдіяти. Проти системи не попреш». Системне мислення може стати протиотрутою від почуття безпорадності, яке багато хто відчувають після того, як ми вступили в «епоху взаємозалежності».

Впровадити системне мислення означає стати «розумної організацією». Ви готові навчатися?

Пітер Сенге

П’ята дисципліна. Мистецтво і практика розумної організації

Замовити книгу