Як ставитися до ігор? З одного боку, це розвага. І розвага дороге — наприклад в 2010 власник віртуального астероїда з нічним клубом комп’ютерної гри Entropia Universe продав його з користю для свого гаманця за 635 000 доларів.

З іншого боку — це інструмент. Потужний інструмент, який використовують у медицині, бізнесі та науці. Наприклад, у 2003 році розробили гру SnowWorld для пацієнтів опікових відділень: у цьому VR-проекті вони в засніженому світі кидалися сніжками в сніговиків.

З третього боку — це спорт. Призові фонди в кіберспортивних дисциплінах досягають 1 млн. доларів. Україна, до речі, показує хороші результати на світовій арені: наприклад, 25 березня Дмитро Сахарук зайняв перше місце в турнірі з Quake Champions.

А ось для авторки книги “Реальність під питанням”, геймдизайнерки Джейн Макгонігел гра стало чимось більшим. Гра врятувала їй життя.

До літа 2009 року Джейн написала майже половину книги і планувала закінчити її у грудні. Але сталося дещо, що розтягнув цю роботу на два роки. Джейн отримала струс мозку та її супутниками надовго стали головний біль і запаморочення. Вона не могла читати або писати довше кількох хвилин, забувала те, що робила 5 хвилин тому. Лікарі обіцяли покращення через місяць, але через 3 місяці Макгонігел зрозуміла: вона потрапила в пастку. Чим сильніше вона була пригнічена, тим більше часу потрібно для одужання, а значить — було ще більше приводів для стресу. Її рятувальним колом стала гра в альтернативної реальності, яка вона спочатку розробила спеціально для себе — SuperBetter.

SuperBetter врятував Джейн і вона поділилася досвідом з усім світом. SuperBetter — гра в альтернативній реальності про супергероїв, яка впливає на одужання і перетворює його в багатокористувацький пригода. Вона розроблена для того, щоб допомогти людям швидше відновитися після травм або краще справлятися з хронічним захворюванням.

Структура гри SuperBetter

Гра складається з 5 місій:

 • Створіть таємну особистість, якій ви станете. Джеймс Бонд або Герміона, Бетмен або Диво-Жінка — обмежень немає. Ви отримаєте надздібності цього героя.
 • Знайдіть союзників. Навіть у сильного і розумного Бетмена були союзники: Робін, Найтвинг, Альфред. Виберіть людей, з якими хотіли б зіграти і на яких можна покластися. Дайте кожному з них конкретне завдання. Один із союзників повинен стати наставником — він буде раз в день або тиждень видавати вам нові “квести”.
 • Знайдіть поганих хлопців: все, що змушує вас почувати себе гірше: довгі прогулянки, гучна музика, шкідлива їжа. Додавайте нових поганих хлопців і викреслюйте тих, з якими ви впоралися. Союзники допоможуть у вашій боротьбі.
 • Визначте посилення (пауэрапы). Це те, що ви зможете робити, коли помітите поліпшення самопочуття. Наприклад, зламана нога не завадить слухати подкасти та вчити англійську за серіалами, а хронічна втома не буде перешкодою невеликим прогулянкам на весняному сонечку.
 • Напишіть список супергеройське справ. Пишіть навіть ті цілі, яких ви поки не зможете досягти через хворобу. Намагайтеся щодня виконувати хоча б одну задачу і викреслювати її зі списку. Попросіть союзників допомогти вам і давати поради.
 • Під визначення ARG потрапило одразу два види ігор: в альтернативної реальності і доповненої реальності. У augmented reality games ви за допомогою смартфона або планшета взаємодіяти з віртуальними об’єктами у реальному житті. Для alternate reality game часто не потрібен комп’ютер або мобільний пристрій. Платформою стає реальне життя, а ігрові елементи тільки підсилюють інтерес. Тому ігри в альтернативній реальності допомагають домогтися від життя більшого. За цей антиэскапизм Джейн Макгонігел любить такі ігри і розробляє їх. Також ARG полегшують досягнення 4 прагнень:

  • робота приносить задоволення;
  • більше надій на зв’язку;
  • міцні соціальні зв’язки;
  • з’являється більше сенсу в житті.

  У augmented reality games гравці взаємодіють з цифровим контентом (персонажами, предметами) у реальному світі. Так, у Pokemon GO покестопы прив’язані до різних громадських місцях. Банки, магазини і кафе можуть встановити покетстоп у себе — так гра змінює територію. Зараз команда розробників працює над новим ARG-проектом по всесвіту Гаррі Поттера.

  Чому ігри корисні?

  Сатья в тему: Бізнес як гра: як робити бізнес, щоб не смикався очей

  • задовольняють потребу у важкій роботі. Джейн в книзі прийшла до парадоксальних висновків: легкі розваги, шопінг і байдикування може привести нас до нудьги і розладу. «Важкі» розваги або робота з викликом змушують відчувати позитивний стрес (еустресс), який підвищує концентрацію і покращує настрій;
  • допомагають легко входити в стан потоку. У науковому дослідженні «По ту сторону нудьги і тривоги» потоком назвали особливий вид щастя, який розбурхує почуття творчого досягнення і збільшує продуктивність роботи». У ігор самий низький поріг входження в цей потік;
  • вчать створювати щастя. Зазвичай щастя представляють у вигляді скарбу, що потрібно відшукати. Джейн стверджує: щастя можна тільки створити! У процесі створення щастя людина фокусується на діяльності, а не результат. Письменниця Елізабет Гілберт, авторка бестселера «Їж, молись, кохай», так сформулювала цю думку краще: «Щастя — це результат особистих зусиль. …Ви повинні невтомно працювати над втіленням того, що вважаєте благом для себе»;
  • дають миттєвий зворотний зв’язок. З гравцем виробляється візуальний, аудіальний, тактильний контакти, він одразу розуміє, що якось вплинув на ігровий світ. Цього не вистачає в реальному житті, де між тренуваннями та отриманням звання майстра спорту можуть пройти роки.

  Гра — не щось випадкове або дурне. Казуальну «Веселу ферму» і хардкорную Dark Souls, напружену «Мафію» і веселого Pokemon GO об’єднує одне: вони роблять наше життя цікавішим. І це добре!

  Джейн Макгонігел

  Реальність під питанням

  Чому ігри роблять нас краще і як вони можуть змінити світ

  Замовити книгу