Багато моїх знайомих перший раз-мами, захопившись теоріями раннього розвитку, водили дітей з шести місяців на англійську, миксовали методику Домана і кубики Зайцева, монтессорили як могли. Коли моєму першому дитині був рік, найбільш часто говорилось словосполучення в нашому домі було «дрібна моторика». Я створювала незліченні сенсорні коробки, скуповувала допомоги і ночами моніторила інтернет у пошуках нових ігор з крупами і макаронами.

Автор:Тетяна Шевченко

https://www.facebook.com/marie.loe.1

Про себе: двічі мама (три роки і три місяці). До народження дітей 10 років працювала 24 години на добу, у приватній авіакомпанії, в косметичній компанії. Під час першої вагітності носилася по відрядженнях, вчилася, будувала. У другу вагітність – вступила до аспірантури. Вивчила, як мені здається, всі методики розвитку (педагогічне перше освіта), обскакала дитячі центри в пристойному радіусі, нічого не влаштувало, займаюсь з дітьми сама. Скуповувала все, що попадалося – альбоми для творчості, книжки-расскраски, допомоги у вигляді тестів, все, де в назві «розвиток». Половина на практиці виявилися зовсім не тим, що хотілося б застосовувати. Зараз для мене головне в посібниках – простота у використанні (щоб можна було доручити заняття того, хто буде сидіти з дитиною) і системність (розвиток навичок, відпрацювання вміння).

Про зошитах Kumon пишуть багато і різне. І що хороші посібники, що можна те ж саме друкувати з інтернету і давати дитині. І дорого, і що є аналогічні і нітрохи не гірше. Думки діаметральні, два табори – байдужих немає 🙂
Дочекавшись, коли дитині виповниться півтора року, я купила першу зошит Kumon. Мені здавалося, що «від двох» це близько до півтора. Давалося, чесно кажучи, важко. Я не заспокоїлася, купила ще п’ять зошитів, і в черговий розпродаж – ще вісім. Перша моя емоція була здивування. Погортала зошит і спантеличилася. Начебто нічого особливого, чого їх так хвалять. Потім ми сіли з донькою малювати. Пізніше використовували чотири зошити за одне заняття. Посібники викликають у дитини захоплення. Барвисті, великі, як книги, тільки малювати можна. Якщо давати моїй дитині вибір, чим би їй хотілося зайнятися – вона часто приносить ці зошити.
За півтора року Kumon і мене навчив, що «тихіше їдеш – далі будеш». Що маленькими кроками можна здійснити навколосвітню подорож. Що не виходить все і відразу, і нічого в цьому такого.
Кілька особливостей:

 • Дотримуватися рекомендацію одна-дві сторінки.
 • Обережно хвалити дитину (він і так побачить, добре вийшло). А для мотивації – в кінці кожного зошита є сертифікат за успіхи.
 • Кожне заняття – це гра, процес повинен бути в радість. Якщо дитина лінується, балується – це привід відкласти до наступного разу.
 • Кому не підійде:

 • Дорослим дітям (якщо перевищено вік, зазначений на посібнику, то, швидше за все буде не цікаво).
 • Розвиваючих центрах, де більше трьох дітей у групах. Це все-таки індивідуальні зошити, для домашнього навчання.
 • Зустрічаються пропозиції з удосконалення цих посібників. Зошит розбирають на сторінки, вкладають у файл і малюють по файлу фломастером. Я не пробувала, так як вважаю, що починати малювати\писати (а основна мета задоволення від Kumon – це навчитися володіти пишучим приладдям, ножицями, розвинути ту саму дрібну моторику) краще олівцями. Фломастерами дитина буде малювати і так, а олівець допомагає відпрацювати зусилля, тиск, для того, щоб з’явилася лінія.

  Кому в першу чергу я б рекомендувала зошити Kumon? Таким же як я, ледачим мамам. Для занять потрібно 10-15 хвилин в день, через місяць результат вже видно. Незважаючи на уявну простоту, такі нескладні завдання – саме те, що психологи рекомендують для раннього розвитку.

  До того ж, їх можна дарувати на свята, дні народження, якщо ви думаєте, що у дитини занадто багато іграшок.

  Стаття в тему: Як допомогти дитині ефективно вчитися

  Наші фаворити

  «Вчимося вирізати»


  Найголовніше було підібрати ножиці, щоб дитина міг без допомоги сам різати. Спочатку рівні лінії, потім зигзаги. У процесі роботи з зошитом постраждали також журнали і газети та інша папір, що потрапляли під руку.

  «Прості лінії» та «Прості лабіринти»


  Спіралі складні, особливо враховуючи завдання не відривати олівець. Тому моя майже трилітка виконала завдання з’єднати стрілку і зірочку безпосередньо.

  Хвалила за винахідливість, але наполягла, щоб хоч одну з трьох спіралей промалювала як просять.

  «Ігри з числами від 1 до 70»

  Потім буває важко побачити, що ж вийшло намалювати по крапках, я здогадуюсь за змістом, дитина будку назвав з першого разу.

  «Вчимося малювати»


  Не знаю, чому з кіл починаємо малювати, а не з овалів. Цікаво, що ж вийде на останньому уроці, ще не пройшли її.

  Здивування викликали тільки завдання в «Чарівних лініях». Один розворот – легке завдання і другий – складне. Тому ми пройшли спочатку всі непарні сторінки, потім повернулися і почали малювати на парних.

  У випадках, коли дитині надто вже просто справлятися з завданнями – відкладаю для молодшої.

  Всі зошити Kumon в інтернет-магазині kniga.biz.ua