«Дурні бувають різні. Ні, прошу не вставати з місця, поки вас не викликали», — говорив Марк Твен. І з ним важко не погодитися. Однак, чума сучасності – це не дурні. А мудаки. Всього-то кілька літер змінилося, а яка колосальна смислове навантаження. При цьому вислів чудового письменника нітрохи не втратила гостроти. Навіть навпаки. Ось спробуйте, підставте потрібне слово в його фразу. Бачите, як відразу заграло!

Мудаки, дійсно, бувають різні. Ми зустрічаємося з грубістю і хамством кожен день: по дорозі на роботу, на вулиці, але що найсумніше, нам доводиться стикатися з закінченими козлами на роботі. Ці деструктивні елементи колективу псують не тільки нам нерви, але і робочі відносини. Своєю постійною критикою і гидотами створюють проблеми колегам і, як результат, знижують загальну продуктивність команди.

Типи і види м*даків

Роберт Саттон, професор менеджменту та інженерної справи Стенфордського університету, експерт з мотиваційним моделям, організаційним структурам і креативності. Він проводить семінари для менеджерів вищої та середньої ланки. У 2007 році був названий одним з лідерів думки, які формують сучасне ділове мислення, яке виходить за рамки академічної діяльності. Автор статей і книг «Мистецтво бути хорошим керівником», «Полювання за ідеями», «Хороший ріст — поганий ріст».

Він запропонував, що важливо, кілька практичних порад щодо боротьби з мудаками.

Для початку про типологію: бувають мудаки «тимчасові», ті, у кого просто поганий день. Щось пішло з ранку не так. Вода в крані закінчилася, молоко скисло, випадково наступили на сплячу кішку. В цю категорію потрапляють періодично все. Усвідомивши факт власного періодичного мудацтво, бажано стежити за своїм емоційним станом, не випускаючи негатив на інших людей. Так, це непросто. А хто сказав, що буде легко?

Тих, хто псує життя на постійній основі, автор назвав «сертифікованими мудаками». Тут про погані днями не йдеться. Такі люди систематично здійснюють декілька дій зі списку «брудної дюжини».

 • Особисті образи.
 • Вторгнення на «особисту територію» «об’єкта».
 • Непроханий фізичний контакт. Погрози та залякування — вербальні і невербальні.
 • «Саркастичні жарти» і «дражнилки», використовувані для образи.
 • «Нищівний» електронні листи.
 • «Статусні ляпаси» з наміром принизити жертву.
 • Публічні спроби дискредитувати або показові «розжалування».
 • Грубі втручання.
 • Лицемірні нападки.
 • Презирливі погляди.
 • Ігнорування.
 • М*дак за 600 000 доларів

  Конфліктні співробітники не тільки планомірно знищують здорові відносини в робочому колективі. Вони наносять серйозний економічний збиток своїм компаніям. Саттон дуже переконливо доводить цей факт.

  Приклад – судове врегулювання, зобов’язало в 2001 р. Mercury Mobile Communications Services виплатити штраф розміром 370 000 фунтів (еквівалент 600 000 доларів). Mercury дозволила менеджеру Саймону Стоуну «помститися» шляхом «відкритих образ і помилкових звинувачень» Джеффрі Лонгу, менеджеру по закупівлі, який повідомив директорам компанії про недоліки в управлінській діяльності Стоуна. В результаті стресу Лонг захворів, його шлюб розпався. У кінцевому рахунку Mercury визнала в суді свою відповідальність і виплатила потерпілому величезний штраф.

  Скільки коштує ваш «мальчиш-плохиш»?

  Саттон вводить термін «ОЗМ» — «загальні витрати на мудаків» і пропонує підрахувати витрати, які несе компанія через агресивних і конфліктних співробітників. Так, підрахувавши збитки за запропонованим автором списком ОЗМ, компанія в Кремнієвій долині вийшла на цифру у 160 000 доларів. Непогано для одного професійного мудака?

  Фактори, які Саттон враховує при формуванні ОЗМ:

  • Збитки, завдані жертвам та свідкам;
  • Біди сертифікованих мудаків;
  • Неприємні наслідки для керівництва;
  • Витрати на юридичні послуги та на кадрові проблеми;
  • Коли мудаки правлять: негативні наслідки для організацій

  Хороша людина – не діагноз

  Скільки разів ми чули цю фразу. Професор Саттон доводить, що і «унікальний талант» — це не виправдання для потурання і підлабузництва знахабнілим мерзотникам. Можливо, жорсткий і талановитий мудак і не спасує в складній ситуації, проте цифри говорять самі за себе: прибравши дратівливих типів, фінансові показники компаній поліпшуються, навіть якщо ніхто з решти працівників не в змозі наздогнати показники головного мудилы.

  Зовсім не потрібно замінювати агресорів на слабаків і ввічливих клонів, каже Саттон. «Я твердо вірю в переваги конфліктів і гучних суперечок». Але без переходів особистих кордонів.

  Автор пропонує десять практичних рекомендацій для дотримання правила «не працюйте з мудаками». А що робити, якщо злісна сволота — ваш керівник, клієнт, або, й того гірше – ви самі? Саттон передбачив такі варіанти і розповідає, як посадити «внутрішнього козла на ланцюг». А також способи виживання в недоброму колективі і складній психологічній обстановці.

  Перше враження, яке виникне після прочитання книги Роберта Саттона: «як же добре, що я не «сертифікований». Воно і зрозуміло, друковане слово ефективно впливає на людей з високим емоційним інтелектом, що приймають критику. Мудаки, на жаль, мудаками найчастіше і залишаться. Однак, якщо ви завжди підозрювали, що економічно вигідніше працювати в компанії доброзичливих людей, книга «Не працюйте з мудаками» надасть серйозні, обґрунтовані докази.

  «Не працюйте з м*даками» Роберт Саттон

  Купити книгу Роберта Саттона «Не працюйте з мудаками» в інтернет-магазині kniga.biz.ua