Є люди, чий внесок у розвиток людства відчувається лише через якийсь час, часто вже після їх смерті, а є люди, які змінюють образ наших думок ще за свого життя.

З’являються і розпадаються стартапи, розробляють дивовижні технології. Ми живемо в світі, де можливо все, і приклад цих 5 людей можна описати слоганом польської ігровий компанії: «People can fly».

Інгвар Кампрад: IKEA

Я досі пишаюся тим, що вмію доїти корову і косити траву.

Інгвар Кампрад, засновник ІКЕА

Історія бренду нерозривно пов’язана з його засновником — Ингваром Кампрадом, який протягом 70 років очолював компанію. Маленька шведська фірма, яку створили в непростий 1943 рік, змогла завоювати світ, увійти в будинку і закохати в себе споживачів.

Влітку 2002 року, коли була закінчена книга «Історія IKEA. Бренд, що закохав у себе світ», в компанії працювало 74 000 співробітників. Вона налічувала 175 магазинів у 13 країнах на 4 континентах. Але історія її написання почалася задовго до цього.

У квітні 1997 Інгвар зателефонував журналісту Бертилу Торекулю і запитав, чи не погодиться той написати книгу про IKEA. Кампрад пообіцяв розповісти всю правду, і це було ризиковано. Інгвара не назвеш безгрішним. Так, він відразу відмовився говорити про позитивний вплив компанії на країни за «залізною завісою». Неприємною була й історія про захоплення Кампрада і його сім’ї нацистським рухом у 1930-ті. Правда, як казав сам Кампрад, захоплення було «неусвідомленим» і ґрунтувалося виключно на пропагандистських ідеї Гітлера. Про це говорить і той факт, що один час Інгвар наглядав за коров’ячим стадом разом з одним Отто Ульманом — втекли з Німеччини євреєм, з яким пізніше вони почали разом працювати.

Першу прибуток Інгвар отримав з продажу сірників. Тітка, яка хотіла заохотити його бажання заробити, допомогла купити 100 коробок з сірниками на розпродажі в Стокгольмі. Починаючому підприємцю вийшло заробити на кожному 3-4 рази більші собівартості. Інгвар зізнався, що досі пам’ятає приємне відчуття від отримання першого прибутку. Майбутньому засновникові корпорації IKEA було 5 років.

Амбіції Кампрада росли. Він продавав різдвяні листівки і настінні картинки, ловив рибу і збирав брусницю, відправляючи її в сусідні селища. На продажу насіння в 11 років вдалося заробити на новенький велосипед і друкарську машинку.

Одержимість торгівлею у маленького хлопчика не зникло після дорослішання. Але з усіх принципів Інгвара нам особливо подобаються ті, які пов’язані з мрією і атмосферою — тим, що дарують речі IKEA при щоденному використанні.

3 принципу Інгвара Кампрада:
  • Дух компанії — потужна життєдайна сила.

Робота не повинна бути просто засобом для існування. Якщо не любиш свою роботу, третину життя вилітає в урну. Тим, на кому лежить управлінська відповідальність, вкрай важливо мотивувати підлеглих і розвивати їх здібності;

  • Досягати цілей, заощаджуючи ресурси.

Не потрібно бути генієм, щоб досягти мети, маючи необмежені ресурси. Перш ніж вибрати рішення, позначте його вартість. Тільки так ви зможете об’єктивно його оцінити. Бездумна трата ресурсів — одна з найпоширеніших хвороб людства;

  • Самі великі звершення чекають попереду.

Щастя — не досягнення мети, а шлях до неї. Тому рухайтеся вперед, постійно запитуючи себе: «Як то, що я роблю, можна зробити ще краще?». Радість відкриття має стати натхненням в майбутньому.

На жаль, 27 січня цього року Інгвар помер. Хочеться вірити, що цінності, які він заклав у самому початку становлення IKEA, залишаться міцним фундаментом, на якому базується успіх компанії.

Філ Найт: у гонитві за мрією

У 24 роки я прийшов до висновку, що світ створили божевільні ідеї

Філ Найт

Філ Найт, будучи підлітком, як і багато хто в його віці, любив помріяти. То він ставав відомим письменником, то отримував премію як видатний журналіст, той потрапляв під приціл телекамер як великий державний діяч. Але найбільш стійкою і свідомої мрією було стати великим спортсменом.

Філ багато зробив, щоб стати першокласним спортсменом. Він займався бігом під час навчання в Орегонському університеті, був постійним учасником і призером змагань. Тоді ж він і зрозумів, що не стане рекордсменом і не зможе вписати своє ім’я на сторінки історії спорту. А значить потрібно було знайти свій шлях.

Питання полягало в тому, як знайти спосіб відчути те, що відчувають спортсмени — не будучи спортсменом? Як отримувати від роботи стільки задоволення, щоб вона перетворилася на гру?

Питання питаннями, а вчитися треба. В інституті Філ Найт захистив курсову роботу на тему підприємництва та продажу взуття. Під час дослідження теми Філ «захворів» цією темою. Так у нього з’явилася Божевільна Ідея — продавати японські кросівки на неосвоєному американському ринку. Після подання курсової бажання відправити до Японії, знайти там взуттєву компанію і розповісти Божевільну Ідею, стало ще сильнішим.

Молодого підприємця не зупиняло ні відсутність грошей, ні повне незнання японської мови, ні недавній Перл-Харбор. Перший внесок у бізнес зробив батько Філа — дав тому 50 доларів у борг. З цих 50 доларів почалося подорож Божевільної Ідеї по світу, в результаті якого з’явився Nike — компанія з річним оборотом в 30 мільярдів доларів. Це вже більше, ніж взуттєвої бренд — це ідеологія, спосіб життя, система цінностей.

Філ Найт перетворив роботу в гру і став тим, ким мріяв з самого початку — багатим і знаменитим. І щоб передати цю пристрасть, він написав автобіографію «Продавець взуття». І знаєте що? Ми згодні з браузером з Forbes, який сказав: «Ця книга сягає таких глибин емоційної чесності, яких не торкнулися кращі біографії світу».

Джек Ма: будинок, який побудував Джек

Китай змінився за нас за останні 15 років. Ми сподіваємося, що в наступні 15 років за нас зміниться світ.

Джек Ма

У січні 2016 р. на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Джек обідав з Леонардо Ді Капріо, Кевіном Спейсі і Боно. На обіді також були генеральні директори The Coca-Cola Company, DHL і JPMorgan Chase. Таке блискуче даний цікавіше розглядати з позицій минулого. А в минулому 1999 році — Alibaba була компанією з «офісом» у квартирі Джека. Джек і його дружина Кейті вклали в стартап все, що у них було — в тому числі заклали невеликий заміський будиночок. Через 4 роки луснула бульбашка доткомів ледь не поховав повільно розвивається бізнес.

Незважаючи на кризу, Alibaba в тому ж 2003 році запустила Taobao — майданчик для продажу речей. Якщо тут спочатку продавали одяг і аксесуари, то в 2018 році Taobao став лідером e-commerce. Він в ТОП-3 по відвідуваності в Китаї і ТОП-15 — у світі. Але найбільш показовою стала поява фрази wanneng de taobao — «ви можете знайти все що завгодно на Taobao». У Китаї це синонім онлайн-пошуку. Джек вдало вибрав назва магазину — вираз «tao» означає «пошукати щось в інтернеті».

А адже через побоювання по відношенню до інтернету жоден з друзів не підтримав Джека в його прагненні створити Alibaba. Відразу після її заснування він зіткнувся з сильним неприйняттям з боку сім’ї та друзів. Джек Ма і сам зізнається, що їм рухала не віра в потенціал всесвітньої павутини, а бажання стати успішним, використовуючи отриманий досвід по максимуму.

Тепер вся планета бачить Будинок, який побудував Джек під вивіскою Alibaba. І цей будинок воістину великий.

Джефф Безос: як продати все

Джефф завжди знаходив потрібні слова і вів себе дуже розумно. Він – технічний засновник бізнесу у самому класичному варіанті. Він розбирається в кожній деталі та піклується про нього більше, ніж хто-небудь інший.

Ерік Шмідт, голова ради директорів компанії Google

На початку 1970-х років рекламний представник Джулія Рей зацікавилася х’юстонської шкільною програмою для обдарованих дітей. Навчальна програма Vanguard заохочувала творче мислення і незалежність суджень учнів. Рей записала в клас свого сина і почала проводити дослідження програми і те, як її застосовували в різних школах по всьому Техасу. На основі дослідження вона хотіла написати книгу. Через кілька років дослідження привело її в початкову школу River Oaks, де в якості супроводжуючого директор школи виділив їй білявого шестикласника. Його батьки попросили Рей тільки про одне: щоб справжнє ім’я хлопчика не розкривалося. Так хлопчина став Тімом.

«Коли я познайомилася з ним в його дитячі роки, для мене стала очевидною обдарованість цього хлопчика, а нова шкільна програма допомогла розвитку його здібностей». – помітила Рей. Пізніше в книзі вона згадала слова одного з вчителів, якого вона попросила оцінити потенціал здібностей Тіма: «Скажу лише, що не бачу меж того, чого він здатний досягти при мінімальному стороннє втручання».

Справжнім ім’ям Тіма було Джефф Безос і він став засновником Amazon — найбільша на планеті з обігу серед e-commerce компаній. У 1994 році Amazon починала як продавець книг, чий офіс знаходився на 40-му поверсі одного з хмарочосів в центрі Манхеттена. У 2018 вже бере участь у зйомках серіалу Tales from the Loop, «Ярмарок марнославства» і анімаційного «Невразливий». А у випадку з серіалом «Простір» Джефф Безос особисто курирував питання переїзду улюбленого проекту на сервіс Amazon. Для цього створили стриминговый сервіс Amazon Prime, який запустили одночасно в 242 країнах.

Незважаючи на такий успіх, Безос продовжує масштабувати бізнес і відкривати нові грані. На додаток до фінансування своєї власної аерокосмічної компанії Blue Origin, в серпні 2013 р. Безос за 250 млн дол. придбав опинилася в кризовому становищі газету Washington Post, чим приголомшив світові ЗМІ. В цьому проявляється «зміна реальності», яким воно було у Стіва Джобса. Так, Джефф часто говорить, що корпоративна місія Amazon полягає в поліпшенні існуючих стандартів у різних галузях промисловості по всьому світу». Амбітна місія, чи не так?

Те, що Безос — загадкова фігура, помітив і автор книги «Продається все. Джефф Безос та ера Amazon» Бред Стоун. Бред під час роботи над книгою зауважив, що Джефф завжди обережний у висловлюваннях і не відхиляється від усталених, вельми абстрактних тез — «джеффизмов». Любить ставити несподівані питання, микроменеджер по духу — ті, хто пам’ятають сцену з першого фільму про Стіва Джобса, де той накидається на співробітника за питання про шрифти, зрозуміють, про що йдеться.

Також завдяки венчурному капіталісту Джону Доерру стало відомо, що Джефф кожен раз бере червону кулькову ручку і викреслює з прес-релізів, описів продуктів, публічних доповідей і листів акціонерам все, що може здатися клієнтам недостатньо простим і позитивним. Так створюється легенда Amazon.

P. S. до Речі, ще один улюблений серіал Безоса — «Зоряний шлях: наступне покоління».

AirBNB: божевільний стартап Брайана і Джо

Нас вважали просто ненормальними.

Джо Геббиа

Для створення бізнесу потрібно мати стартовий капітал і мрію, яка буде достатньо сильною, щоб вести вас через труднощі. У Брайана Но і Джо Геббиа була лише невелика квартира і рідкісні підробітку. Щоб платити за оренду, хлопці придумали пускати на ніч незнайомців, які могли відпочити й поспати на надувних матрацах. Клієнтів збирали через сайт airbedandbreakfast.com, який зверстали за день. Не знаємо, як до цього ставилися власники житла, але пари місяців такої ризикованої справи виявилося достатньо для усвідомлення: потрібно робити стартап!

До збору стартового капіталу підійшли креативно: запустили в продаж до президентської кампанії Барака Обами брендовані пластівці «Obama o’s Captain and McCains». Коробки з пластівцями вдалося продати за 40$ за штуку, але головним виявилося не це, а увага підприємця Пола Грема. З його подачі Брайан і Джо з проектом AirBnb потрапили на бізнес-інкубатора Y Combinator. Через рік стартап отримав 7 млн. $ і відзвітував перед фондом про 700 тисяч операцій бронювання житла. У 2012 році ці показники досягли рекордних 10 млн бронювань. І якщо в 2014 компанію оцінили в 13 млрд $, то в 2015 цифра збільшилася вдвічі.

Якщо копнути глибше, історія з пластівцями — логічне продовження оригінальності засновників. Наприклад, Брайан Но в дитинстві просив у Санта-Клауса на Різдво погано виглядають іграшки, щоб їх переробити. Пізніше він захопився спортивної взуттям: в його архівах сотні варіантів редизайну кросівок Nike і Reebok. З такою ж пристрастю Но захопився хокеєм. Коли йому подарували повну екіпіровку, він не хотів її знімати і навіть спав у ній. У коледжі — Но навчався в Рід-Айлендской школі дизайну — там він був капітаном збірної з хокею. І каже, що саме спорт розвинув його лідерські якості.

Тому Airbnb — це не тільки про рух хоумшеринга. Це про трійцю мрійників, які нічого не розуміли в бізнесі, але хотіли перетворити розрізнений світ в єдиний глобальний будинок. Будинок, в якому можуть жити всі.