А ви знаєте, що у кожного з нас є свій особистий психотерапевт? І біограф, і вірний слухач, і друг, який ніколи не засудить. І все це безкоштовно і в одній особі. Це – наш особистий щоденник. Насправді ми давно ведемо щоденники в тій чи іншій формі: від записів в соціальних мережах, постів у блозі або фотографій в Инстаграме. Щоденники несуть відмінний терапевтичний ефект: вони витягають на поверхню пригнічені емоції і надають чіткість думок. А це, в свою чергу, дає нам можливість подивитися на себе з боку. Кетлін Адамс веде щоденник вже майже тридцять років. Свій досвід вона зібрала у книзі «Щоденник як шлях до себе». Тут зібрані 22 практики ведення щоденників – більш ніж достатньо, щоб почати непростий, але захоплюючий шлях самопізнання.

«Дорогий щоденник» — тихий друг і вірний слухач

Цікавий факт: виявляється, практика ведення особистих записів бере свій початок у стародавній Японії. У 60-х роках психотерапевт Айра Прогофф запропонував ведення щоденників як частина терапії. Він писав:

≪знання, недоступні розумінню… які приходять до нас з глибини≫.

Кетлін Адамс вважає, що саме щоденники — ключ до позитивних змін у житті. Вони, немов фізичні вправи, тримають нас в тонусі, допомагають відволіктися і розслабитися. Крім того, щоденник схожий на чарівне дзеркало: перечитуючи свої записи, ми може глянути на себе як би з боку.

У 1987 році я проводила дослідження про терапевтичну користь ведення щоденника. Всі учасники відповіли, що одна з причин, чому вони взялися за щоденник — потреба ≪вести письмовий розмова з собою в пошуках вирішення проблем≫. А 93% повідомили, що щоденник для них — ≪безцінний метод самотерапії≫.

До речі, Джулія Кемерон у книзі «Шлях художника» рекомендує кожен день робити вправу «Ранкові сторінки»: заповнювати три сторінки щоденника. Слідувати за потоком думок, поки мозок ще не прокинувся, а внутрішній критик — не включився.

Про що писати? Трампліни, списки, теми дня

Спочатку може здатися, що писати в особистому щоденнику зовсім не про що. Ну не про сніданок ж писати або про зустрічі з колегою? Просто почніть писати, в тому числі про зустрічі з колегою, про сніданок, про те, як пройшла ніч, про сни і побажаннях цього дня. Крім того, автор рекомендує корисну практику під назвою «Трамплін». Вона допоможе вам почати діалог з чистим аркушем. Напишіть першу фразу або питання, наприклад, «чи Потрібно мені другу вищу освіту?» і почати міркувати на цю тему, не бійтеся трохи пофілософствувати. Адже це ваші особисті сторінки, ніхто крім вас їх читати не буде. Трампліном можуть бути будь-які фрази, які потрібно розширити і продовжити.

Крім фраз-трамплінів, можна складати списки, тільки не щоденних завдань і покупок, а, наприклад, список якостей, які мені подобаються, список досягнень, список речей, за які ми вдячні світобудови.

Ще один спосіб почати вести щоденник – регулярно спостерігати за певною сферою життя. Кетлін Адамс називає цей метод темою дня. Необхідно продумати 31 тему зі свого життя (фінанси, здоров’я, особисте життя, сім’я і т. д), розподілити теми, по календарних днях та усвідомлено спостерігати за їхніми змінами.

Скільки часу займає щоденник?

Багато хто думає, що вести щоденника – справа не тільки клопітка, але займає багато часу. Насправді це не так. Вам не потрібно витрачати більше, ніж 15 хвилин в день. Просто опишіть, яким був минулий день. Або спробуйте позитивно запрограмувати день майбутній, придумавши йому кілька гарних епітетів. Потім порівняйте, чи збулися ваші «передбачення».

Три практики ведення щоденника

Ми переконали вас, що ведення щоденників – річ корисна і цікава? Тоді вперед, розглянемо декілька цікавих практик з 22 запропонованих.

Практика невідправленого листа

Цифрові технології багато чого змінюють в нашому житті. Епістолярний жанр – мистецтво написання листів, практично зникло. Ми всі користуємося електронною поштою і чудово себе почуваємо. І все-таки, іноді корисно написати лист, поміркувати в ньому про життя, про дружбу, про любов. І не відправити. Ось правила написання невідправлених листів:

 • відсутність цензури або редагування. Ви можете писати гнівні або роздратовані, або сумні листи. Це спосіб виплеснути енергію і турбують вас емоції;
 • невідправлені листи нікого не ображають. Тут немає витоку інформації, адже ці листи залишаться невідправленими;
 • ви можете писати їх кому або чому завгодно. Це ваші правила, і тільки ви придумуєте;
 • це не діалог, а монолог. Ви пишете про те, що ви відчуваєте і переживаєте.

Книга Еліс Уокер ≪Колір пурпурний≫*, яка отримала Пулітцерівську премію, містить цілу колекцію Невідправлених листів до Бога. Почніть створювати свою колекцію!

Аналіз сновидінь

Свіжі сни дають корисну інформацію про наш внутрішній стан. Але важливо вчасно їх запам’ятати, спробувати аналізувати. Адже сновидіння, які ми бачили тиждень тому, вже неактуальні, їх мало хто пам’ятає.

Кетлін Адамс радить записувати свої сни після пробудження. Деякі психотерапевти, до речі, рекомендують вести щоденники снів окремо від інших щоденників. Автор не бачить необхідності розділяти ці щоденники, адже в сукупності вони несуть подвійну цінність сприйняття.

Дивно, який ясною стане ваше життя, якщо ви навчитеся прислухатися до вражаючих речей, що відбуваються вночі.

Щоб записувати сни, бажано тримати ручку і блокнот біля ліжка. Відразу ж після пробудження записати сон чи його уривок. Можливо, вас щось особливо зачепило або розтривожило уві сні: запишіть це.

Слід пам’ятати, що наші сновидіння унікальні, і ніхто не може їх розшифрувати точно. Існує ряд стандартизованих архітипових образів, але і до них треба підходити критично. Перш за все ми повинні самі відчути, що означає той чи інший сон. Але подібне тлумачення допоможе нам розібратися зі своїми страхами, бажаннями і душевними станами.

Уявний діалог

Ще один цікавий метод ведення щоденника: вести уявний діалог з ким-то. Не плутайте з надісланими листами, які відбуваються у формі монологу. Для інтересу придумайте яскравий і незвичайний образ співрозмовника. Це може бути не тільки людина, але і емоція, книга, фільм, та що завгодно. Кетлін вела діалоги з книгою. А ось приклад діалогу з фінансами:

Діалог з речами корисний у розумінні символіки або у визначенні світоглядної системи, яка асоціюється у вас з матеріальними предметами. Діалог з грошима може бути особливо відкритим. Міки вважає, що Діалог ≪розгорнув її відносини з грошима на сто вісімдесят градусів≫:

Міки: Привіт! Ви — гроші?

Гроші: Так. Ми виглядаємо так, як ти чекала?

Міки: Ні, я не думала, що у вас стільки особливостей. Я вважала, що бачу вас тільки при оплаті рахунків і іншого, але не усвідомлювала вас як дивно цікаву особистість.

Гроші: Ось чому ми не хотіли спілкуватися з тобою! Ти ставилася до нас як до рабів.

Міки: Вибачте мене!

Гроші: Ти вважаєш, що ми могли б проводити більше часу разом?

Міки: Так, я знаходжу вас дуже привабливими.

Книга «Щоденник як шлях до себе» сповнена цікавих практик. Навіть знайомство з ними змусить багатьох задуматися про користь ведення щоденників. Всі вони допомагають у самопізнанні та особистісному зростанні. Кілька загальних рекомендацій, які дає автор:

 • Не бійтеся помилок, помарок, не звертайте уваги на акуратність;
 • Датируйте кожну запис;
 • Малюйте, вклеюйте картинки, фантазуйте;
 • Пишіть швидко і не намагайтеся обдурити самого себе;
 • Не соромтеся описувати важливі, особисті епізоди життя;
 • Не змушуйте себе писати, якщо зовсім не пишеться;
 • Прибирайте щоденник від чужих очей

Стаття в тему: найкращий день: огляд нових творчих блокнотів

Кетлін Адамс

Щоденник як шлях до себе

22 практики для самопізнання та особистого розвитку

Замовити книгу