Мистецтво – це чаклунство. Магія, яка творить дива, з нашим мозком і сприйняттям. Споглядаючи твір мистецтва, яке нас хвилює, ми в прямому сенсі відгукуємося на нього, використовуючи наше фізичне тіло, клітини, мозок. Немов крізь нас проходить заряд електричного струму. І, незважаючи на те, що сьогодні багато музеї та галереї виклали свої оцифровані архіви в інтернет, нічого не може зрівнятися з походом в музей. Як правильно споглядати предмети мистецтва, отримувати від цього задоволення і ділитися радістю з іншими – книга Бріджит Пейн «Як мистецтво може зробити вас щасливішими».

Чому споглядання творів мистецтва чинить на нас такий вплив? Наукові дослідження показали, що розглядання пейзажів прискорює процес одужання після хвороб і в цілому зменшує рівень стресу. Крім того, розуміння мистецтва допомагає нам пізнати сутність трьох дуже важливих реальностей:

  • Реальність цього світу;
  • Реальність інших людей;
  • Реальність себе.

Реальність світу

Різноманіття нашого світу вражає уяву. Красу і велич можна побачити скрізь: в силуеті старої будівлі, засніженій вулиці, океанський прибій, простий глиняного чашці. Головне –зробити крок і вийти за двері, перестати мислити і бачити оточуючі нас речі на «автопілоті». Як нам відмовитися від цього «автопілота», зробити пролом у стіні повсякденності – відповідь одна: за допомогою мистецтва.

Мистецтво не завжди буває легким або приємним. Навпаки, іноді твори мистецтва можуть викликати у нас суперечливі або навіть негативні почуття. Але якщо після розглядання картини кров задвигтіла швидше по венах, якщо наш мозок запрацював швидше, нам є, що сказати, значить, ця картина пробудила в нас якусь іскру, розкрила двері в реальність, змусила нас подивитися на світ по-іншому. Мета мистецтва – досягнута.

Реальність з іншими людьми

Ми всі колись були примхливими маленькими дітьми. Спробуйте, змусьте малюка зробити те, що він не хоче. Це чертовски складно! Діти живуть в эгоцентричном світі, діти – егоїстичні. Вони просто не вміють поки що відчувати емоції інших людей і співпереживати. У них немає почуття емпатії. Емпатія – навик не вроджений, а розвивається з роками. Який тут зв’язок з мистецтвом? Сама безпосередня. Мистецтво дозволяє нам розвинути навички емпатії. Адже дивлячись на твір мистецтва, ми волею-неволею дивимося на світ очима творця. Принаймні, намагаємося побачити те, що бачив художник. Навіть якщо сам автор давно не з нами. Ми можемо бачити епоху, в якій він жив, відчути його відчуття. А що це, якщо не емпатія?

Але одна справа, коли ми дивимося на роботи класиків, а що робити, якщо це абстрактні творіння Ротко або Джексона Поллока? Тут складніше: адже нам доведеться відчути те, що відчували художники-абстракціоністи. Теж прекрасна вправа на тренування емпатії.

Перебуваючи поруч з творами мистецтва наодинці, ми ніколи не відчуємо себе самотніми. Поруч з нами будуть їх творці, реальні люди, які справді жили, творили, раділи, страждали, і всю цю гаму почуттів передали свої робіт.

Реальність самого себе

Ми, люди, дивні істоти. З одного боку – ми всі як маленькі егоїстичні діти, не думаючі про почуття і переживання інших людей. З іншого – ми істоти соціальні, нам важливий соціум, його оцінки. Ми знаходимося в постійному стресі від навколишнього нас реальності, ми втомлюємося на роботі, живемо в стані «автопілота». Що нам може допомогти вийти з цього замкнутого кола, відчути повноту життя, пізнати свої власні емоції, своє «я»? Мистецтво, звичайно. Дивлячись на твори мистецтва, ми відчуваємо різні емоції, які виводять нас із стану душевної сліпоти. Ми починаємо знову відчувати навколишній світ і самих себе. Деякі види мистецтва складні і інтелектуальні, інші – декоративні. Але всі вони змушують нас відчувати і думати. Тому, навіть якщо деякі роботи нам відверто незрозумілі, це не страшно: головне, розвивати свій мозок, змушувати його думати, а душу – відчувати. Так ми пізнаємо самих себе.

Як почати дивитися мистецтво і отримувати від цього задоволення

Якщо ви вирішили долучитися до мистецтва, Бріджит Пейн радить почати з чогось нескладного: це може навіть онлайн-ресурс. Для початку визначіться, що б ви хотіли подивитися: абстракціонізм? Фотороботи? Класиків? У мережі знайдеться все. Деякі воліють альбоми з ілюстраціями, книги, присвячені мистецтву і навіть фільми. Ви можете вибрати кілька блогів чи сайтів музеїв і побути наодинці з творами мистецтва, не виходячи з дому. Чудово проведений вечір вихідного дня!

Якщо ж ви вирішите піти в музей чи галерею, то ось декілька порад автора книги:

  • Виберете для відвідування спокійний день.
  • Не намагайтеся обійти всі зали за один день, це просто неможливо і вкрай виснажливо, виберете один-два вакансій, що вас залу;
  • Не лінуйтеся читати таблички: там багато цікавого;
  • Якщо ви хочете заглибитися в тему, візьміть аудіогід.
  • Зупиняйтеся перед «зацепившем» вас твором. Дайте собі пару хвилин відчути або обміркувати побачене.
  • Дивіться на інших людей. Рада, на перший погляд, дивний. Однак, навіть спостерігати за іншими відвідувачами буває корисно. Як вони реагують на предмет мистецтва, які емоції переживають? Поспостерігайте за ними без осуду. Ця вправа допоможе розвинути емпатію;

  • Прислухайтеся, про що говорять оточуючі. Іноді просто постояти близько цікаво розповідає екскурсовода може бути дуже корисним. Вони знають про кожній роботі безліч цікавих нюансів, які невідомі відвідувачам.

У книзі «Як мистецтво може зробити вас щасливішими» Бріджит Пейн дає масу корисних і добрих порад, як почати долучатися до мистецтва, терпляче пояснюючи, чому це так важливо. Нас оточує безліч краси. У музеях і галереях висять картини, стоять скульптури. Зовсім необов’язково чекати особливого випадку, якоїсь грандіозної виставки, щоб вибрати на зустріч з прекрасним. Це можна зробити в найближчий вихідний, недалеко від вашого будинку. Головне, почати бачити красу, яка буде заповнювати наше існування.

Бріджит Пейн

Як мистецтво може зробити вас щасливішими

Замовити книгу