Іноді здається, що впоратися зі стресом на роботі просто неможливо. Ще й у сусіда поруч гримить музика, сусіди зверху носять тапочки з цегли, запахи, дратують, занадто яскраве світло не дає можливості сконцентруватися. Дратує буквально все навколо! Знайомі відчуття? Цілком імовірно, що ви ставитеся до категорії надчутливих людей. Для них звичайні життєві ситуації можуть бути джерелом постійного стресу і напруги. Як з цим жити – в книзі Теда Зеффа «Надчутливі люди». Тут підказки, як знайти спокій, будучи дуже чутливим, в нашому божевільному світі, і що робити друзям і близьким, щоб підтримати таких чутливих людей.

А ви надчуттєвий людина? Тест

15%-20% населення землі мають більш тонкою душевною організацією, ніж інші. Вони гостріше реагують на зовнішні подразники: запахи, світло, звуки. Крім того, їх виводить з душевної рівноваги велике скупчення народу, шуми і життєві зміни. Пам’ятаєте, як у школі нам показували подразливість найпростіших організмів на укол голкою? Ось так і надчутливі люди відчувають дискомфорт і страждання від звичайних, на наш погляд, речей. Крім того, вони часто відчувають себе ніяково в суспільстві, тому що оточуючі не розуміють їх реакцій. Щоб дізнатися, надчутливі ви, можна пройти простий тест, який пропонує в книзі Тед Зефф. Просто відзначте, «В» — вірно або «Н» — невірно. Більшість «вірно» вказує на вашу надчутливість.

 • Я тонко відчуваю всі нюанси навколишнього оточення;
 • На мене впливає настрій інших людей;
 • Я дуже чутливий до болю;
 • У напружені дні я відчуваю потребу забратися в ліжко, піти в темну кімнату або інше місце, де зможу усамітнитися і відчути полегшення;
 • Я надзвичайно чутливий до впливу кофеїну;
 • Мене легко виводять з рівноваги яскраве світло, сильні запахи, груба тканина або завивання сирени;
 • У мене багата внутрішня життя;
 • Гучні звуки, шум викликають у мене дискомфорт;
 • Мене глибоко зворушує мистецтво;
 • Я свідомий;
 • Мене легко злякати;
 • Я нервую, коли мені потрібно багато зробити за короткий час;
 • Коли людям некомфортно, я знаю, що зробити, щоб їм стало зручніше (наприклад, розсадити їх по‑іншому або поміняти освітлення);
 • Мене дратує, коли мені доручають зробити дуже багато справ відразу;
 • Я з усіх сил намагаюся уникнути помилок, нічого не забути.

Якщо більшість ваших відповідей «неправильно», не варто думати, що ви товстошкірий, просто ваша нервова система знаходиться в більш спокійному, збалансованому стані. А як працює нервова система надчутливого людини?

Зайва дратівливість надчутливих людей – це не їхня примха або каприз. Дослідження показали, що частота мозкових хвиль вище, ніж у звичайних людей. Саме тому люди надчутливі тонше відчувають навколишні подразники, гостріше реагують на світло і звуки. Якщо вони розуміють свій стан, усвідомлено підходять до своєї особливості, практикують медитативні техніки, зберігати душевний спокій таким людям простіше.

Шукаємо душевний комфорт, змінюємо звички

Важливий крок для надчутливих людей – прийняття своєї чутливості. Їм необхідно проаналізувати своє життя і зрозуміти, що основна мета – душевний спокій. Для цього потрібно усунути по максимуму всі подразники з життя. А ось для цього важливо міняти свої звички. Адже саме з-за нашого укладу життя ми часто страждаємо.

Коли ви були дитиною, батьки, вчителі, однолітки і ЗМІ говорили вам, що щастя можливе тільки при певних умовах. Серед них — великі заробітки, ідеальна друга половинка і успіхи в роботі. Але пошук щастя і спроба добитися самоповаги виключно за рахунок зовнішніх стимулів можуть викликати занепокоєння у схильного до роздумів чутливого людини.

Зрештою, фінансове благополуччя, ні сім’я не можуть зробити нас щасливими, якщо ми постійно перебуваємо у важкому душевному стані та роздратуванні. Прибираючи подразники, надчутливі люди учаться дбайливо ставитися до себе і з повагою до своїх потреб.

Змінивши свідомість і засвоївши нові позитивні установки, ви будете самостійно проводити зміни, щоб знайти душевний спокій і радість життя.

Стаття в тему: Радість зсередини: викликаємо радість «по запиту»

Звільнення від установок суспільства

Щоб зрозуміти, як найбільш ефективно допомогти змінити свої звички, бажано врахувати такий момент: психологи виділяють два типи соціальної особистості, А і В.

 • Поведінка типу А визначають три основних фактора: негайне вирішення завдань, підвищена конкурентоспроможність і ворожість.
 • Особистість типу B характеризується слабко розвиненим відчуттям терміновості завдань, відсутністю конкурентоспроможності та агресії.

Чи варто говорити, що в нашому сучасному суспільстві найбільш переважний тип А. Поведінку цього типу людей не завжди позитивно впливає на нервову систему надчутливих людей. Крім того, СЧЛ найчастіше відчувають потребу бути частиною сучасної культури і соціуму, щоб не бути відкинутими. А це, в свою чергу, підвищує їх дратівливість, неспокій і невпевненість в собі. Щоб позбутися вимог і установок, характерних для типу А, Зефф рекомендує СЧЛ регулярно медитувати, переглянути свій розпорядок дня, урізати соціальні мережі і телебачення, більше приділяти увагу фізичним вправам та грамотно планувати свій робочий графік. Ось один з прикладів вправ, які автор радить надчуттєвим людям.

Вправа: Медитація «білий світ»

Після декількох хвилин повільного глибокого дихання уявіть навколо себе кришталево чистий білий світ… Зверніть увагу, як він охоплює кожен сантиметр вашого тіла… Переконайтеся, яка це сильна захист… Уявіть, як негативна енергія відбивається від непроникною броні і повертається назад до свого джерела… Ви в повній безпеці… Ви в повній безпеці… Ви в повній безпеці…

Всі практики, які представлені у книзі «люди Надчутливі» спрямовані на заспокоєння, концентрацію уваги, зниження неспокою і розслаблення. Автор дає покрокові рекомендації для надчутливих людей, наводить приклади бесід з психологами, пояснюючи, навіть невеликі зміни звичок і установок можуть покращити якість життя таких людей.

Тед Зефф

Люди надчутливі. Від труднощів до переваг

Замовити книгу