Бути здоровою, щасливою і успішною людиною краще, ніж хворим і нещасним. Це істина, яка не потребує доказів. Найцікавіше, що дуже багато залежить від нас самих, а не від соціуму. Адже ніхто нас не змушує вести нездоровий спосіб життя, є шкідливу їжу, «зависати» в соціалках замість занять спортом і проводити вихідні на дивані замість природи. Сумно те, що ми розуміємо, наскільки шкодять нам погані звички, щиро хочемо змінитися, ставимо собі цілі «з квітня піти в зал, щоб схуднути до літа». Але, на жаль, щороку – одне і те ж: наша життя йде практично без змін.

А все тому, що цілепокладання – це, звичайно, чудово. Але цілі припускають кінцевий результат і чіткий відрізок часу. Наприклад, багатостраждальне схуднення з квітня по… відпустку. А хочеться, щоб результат наших досягнень залишався фіксованим, стабільним. Тому правильніше буде, не просто ставити цілі, але виробити звички, які допоможуть досягти стабільних результатів. І нехай це буде не шалений ривок сил у спортзалі протягом двох місяців, а спокійні заняття, але протягом багатьох років. Ми підготували для вас 4 книги, які пояснять процес формування звичок, і допоможуть «перезавантажитися», щоб щоденні дії, доведені до автоматизму, йшли на користь.

Тайнан «Супермен за звичкою»

Кожен понеділок ви плануєте змінити своє життя, наприклад, почати бігати або вивчати іноземну мову, але нічого не виходить? Тоді книга відомого блогера Тайнана «Супермен за звичкою» — для вас. Цьому керівництві немає жорстких установок, типу, «все кинув і побіг. Прям от зараз!!». Навпаки, автор прекрасно розуміє, наскільки складно змінити сформовані звичаї та ритуали життя. Він м’яко і насамперед, на власному прикладі показує, які кроки краще зробити, щоб сформувати нові шаблони поведінки. Ось декілька порад:

 • Ключ до успіху у формуванні нових звичок: сталість. Набагато легше дотримуватися все життя помірних навантажень, ніж кидати всі сили на виконання понад-завдання. Краще півгодини в день тренуватися, але кожен день, ніж за кілька годин «вбиватися» в залі, а потім кинути цю справу.
 • Якщо ви вирішили сформувати нову звичку, не пропускайте її два рази поспіль. Всі ми люди, бувають різні обставини в житті. Але якщо ви вирішили вивчати іноземну мову, то не пропускайте заняття два рази поспіль. Інакше сформується неправильна звичка. І все можна починати спочатку.
 • Не варто відразу кидатися і формувати кілька звичок. Виберіть для себе одну, максимум дві нові звички. Спостерігайте за змінами, що відбуваються. Вони теж виявляться не відразу. Звички мають накопичувальний ефект. Результат буде видно через пару місяців, а то й через рік. Будьте терплячі і готові до цього.
 • Не важливо, що зараз ви ще не можете похвалитися видатними результатами. Ви тільки почали, так що будьте поблажливі до себе. Краще погано, ніж ніяк. Якщо ви сьогодні пробігли 2 кілометри замість 3, пам’ятайте, це краще, ніж просто лежати на дивані і «висіти» в комп’ютері.

Тайнан радить оцінювати не самі результати, а то старанність, з яким ви підходите до питання. Будьте ласкаві до себе, м’яко міняйте шаблони поведінки, і поступово це поліпшить якість вашого життя в цілому.

Огляд книги «Супермен за звичкою»: Перезавантаження звичок у новому році: як стати Суперменом

Бретт Блюменталь «Одна звичка в тиждень»

52 тижня – це багато чи мало? За рік можна багато запланувати, встигнути, досягти певних цілей. Особливо якщо рухатися до них планомірно. Це ж стосується і звичок. Не потрібно відразу навантажувати себе непідйомними обіцянками. Маленькі кроки працюють. Навіть мінімальні зміни покращать наше життя. Бретт Блюменталь у книзі «Одна звичка в тиждень» радить виділити на одну невелику нову звичку один тиждень року. За цей час ми зможемо освоїти новий шаблон звички, і побачити невеликий, але відчутний результат. За 12 місяців наше життя стане набагато яскравішим і насиченим.

Щоб нам було простіше приступити до освоєння нових звичок, Блюменталь запропонувала свою програму, розраховану на 52 тижні. Наприклад, один тиждень присвячена розвитку звички посміхатися. Забавно, що навіть натягнута посмішка підвищує рівень ендорфінів у крові, і ми дійсно починаємо почувати себе краще, навіть в стресових ситуаціях.

Усмішка — природне «ліки» комплексної дії. Вона дозволяє нам краще себе почувати, виглядати краще і красивіше старіти. Крім посмішок, автор радить почати вести щоденники, більше слухати музику, частіше гуляти, проводити час з близькими людьми.

Важливо відмовитися від тактики «змінити все й одразу» і рухатися до цілей маленькими кроками, і досить довго за часом. До кінця року ви помітите значні поліпшення в житті.

М. Дж. Райан «Міняємо звички»

М. Дж.Райан, бізнес-тренер і викладач, у книзі «Міняємо звички» пропонує 81 метод відмовитися від життя на «автопілоті». Так ми зможемо почати діяти усвідомлено і досягати поставлених цілей. Але для того, щоб перестати жити на автопілоті, потрібно змінити свої звички. А адже багато хто з них стали непомітною, але невід’ємною частиною нашого існування. Для початку автор цитує приказку індонезійського племені асаро:

Знання – всього лише порожній звук до тих пір, поки не оселиться в м’язах.

Виходячи з цього, Райан розробила методику психологічних мантр, тих, що схожі на мантри тибетських ченців. Повторюючи одну й ту ж установку, поки вона не в’їсться в підсвідомість, людина і сам змінюється в потрібну йому сторону. Коли багаторазово повторювана мантра, або установка, стає частиною вас, змінює вас і навколишній світ, можна братися за наступну фразу.

Коротенькі фрази, які становить М. Дж.Райан працюють і перемагають дію на автопілоті, тому що допомагають нам усвідомлювати, що з нами відбувається в даний, конкретний момент нашого життя. Крім того, вони нагадують, чого саме ми хочемо досягти. Ось деякі з її фраз-мантр для подолання життя на автопілоті.

 • Якщо ви нічого не попросите, то нічого і не отримаєте. Є люди, які працюють все життя в поті чола, але не отримують ні визнання, ні нагород. І якщо ви не вмієте заявити про себе, то, швидше за все, і нічого не отримаєте. Тому що ви не нагадуєте про себе, і не пробачите заслужених бонусів.
 • Завжди пам’ятайте про свої досягнення. Коли ми пам’ятаємо про попередні успіхи, ми аналізуємо, що було зроблено правильно, які вірні кроки були зроблені. А це запорука наступних успіхів. До речі, концентрація на своїх невдачах може породити таку невдачу.
 • Ми самі відповідаємо за свої реакції на події і ситуації. Перевірте силу цього виразу в процесі взаємовідносин з близькими людьми. Ми самі вибираємо, ображатися на близьких, гнів або вибрати позитивні емоції і реакцію на проблему.

Шон Янг «Звички на все життя»

Шон Янг, професор медичної школи Каліфорнійського університету, у книзі «Звички на все життя» пропонує науковий підхід до змін в життя і відмови від шкідливих звичок, які отруюють нам життя. Більшість з нас часто приймає бездумні рішення як на роботі, як і в особистому житті і побутових питаннях. А що говорити про шкідливі пристрасті, типу фаст-фуду або «залипання» в смартфон? У кожного з нас є парочка шкідливих звичок, від яких ми будемо раді позбутися. Але проблема в тому, що «хотіти позбутися», не значить дійсно позбутися. А навіть якщо нам пощастить, і ми відмовимося від якоїсь із шкідливих звичок, це не означає, що ми закріпимо результат. Немає гарантії, що через пару місяців або навіть тижнів ми не повернемося до шкідливого способу життя або прокрастинації в соціальних мережах.

Стаття в тему: Механізм виникнення залежностей, та методи боротьби з ними

У чому полягає підхід Шона Янга? По-перше, слід визнати, що ми не в силах змінити свій характер. Це те, що закладається з дитинства, деякі риси закладені генетично. Тому поради в стилі «хочеш стати успішним бізнесменом, перетворися в Ілона Маска» не працюють. Ми не станемо илонами масками або стівом джобсами, пора це визнати. Але, на щастя, щоб змінитися в кращу сторону, нам не треба змінювати свою особистість. Важливо зрозуміти, як саме можна помінятися і слідувати цьому механізму.

Автор пропонує використовувати певні сили психологічного впливу, які допоможуть нам позбутися від шкідливих звичок і придбати корисні. Саме ці сили викликають певні емоційні і неврологічні зміни. Причому, деякі сили можуть мотивувати нас надіти кросівки і вийти на пробіжку, а інші – зависнути перед монітором з келихом вина. Сили, про яких говорить Шон Янг:

 • Сходи – це система маленьких кроків. Саме маленькі кроки, зроблені щодня, допоможуть нам позбутися від шкідливих звичок і зростити корисні.
 • Спільнота – відіграє важливу роль у формуванні соціальних навичок у людей. Потужність спільнот і громадської думки важливо правильно оцінити, щоб добитися стабільного результату у себе.
 • Важливість – Що для вас дійсно важливо в житті, і як це співвідноситься з думкою інших людей? Якщо ви хочете постійно займатися фітнесом, це має бути дійсно важливим саме для вас, а не нав’язаних соціумом, чи не так?
 • Легкість в житті. Домігшись істинної легкості, люди можуть закріпити бажану поведінку.
 • Нейрохакинг. Чули вислів, «зміни способу мислення, зміниться і образ життя». Тобто, спочатку нам пропонують уявити бажане, і воно поступово реалізується. Але Янг пропонує піти від зворотного: спочатку дія, а потім зміна мислення. Курець може скільки завгодно думати і розуміти, що паління шкідливе, але без дій його міркування марні. Нейрохакинг дозволяє перенастроювати мозок і допомагає домогтися позитивних змін.
 • Захопливість – якщо людина отримує задоволення від свого заняття, він продовжує цим займатися. Янг показує, що при правильному підході навіть звичайні необхідні справи можуть стати джерелом радості і натхнення. А значить, легше увійдуть в наше життя і приживуться, змінюючи його на краще.
 • Повторення. У Марка Цукерберга є близько 20 однакових футболок, щоб не треба було замислюватися над тим, що надіти. Наш мозок влаштований таким чином, що для ефективних результатів йому потрібно повторювати одноманітні дії. Тому ми повинні навчитися рутинному підходу, щоб мозку легше було закріпити результати.

Як бачимо, при правильних підходах ми можемо позбутися від шкідливих і оволодіти навичками формування нових, корисних звичок. Будь-яке заняття буде для нас посильним, цікавим і приносити задоволення. І не потрібно відкладати вивчення цих підходів «на завтра», приступайте до них прямо сьогодні!