Юлія Бевзенко – один з постійних клієнтів нашого книжкового магазину. Більше року тому Юля залишила добре оплачувану роботу менеджера проектів в WEB-розробки для того, щоб реалізувати власний проект – бюро прогулянок «Секретний дворик». За цей час Юля встигла придумати сервіс щомісячної доставки квитків на культурні заходи – коробочка «Kyivbox», ранні екскурсії «Київ о шостій ранку», відео-прогулянки, «Дитячий сад на один день» – походи з дітьми в музеї, зоопарк, цирк, ляльковий театр, квести в музеях. Ще кілька проектів вона планує запустити найближчим часом.

Ми зустрілися з Юлею, щоб поговорити про те, як народжуються ідеї для нових проектів, яку роль в цьому грають книги, а також про те, як все встигати.

Юлія Бевзенко в Фейсбуці

– Юля, з чого все почалося? Ти працювала менеджером проектів у великій студії, у тебе була хороша зарплата, відмінні перспективи кар’єрного росту. Як ти зважилася все це кинути і стати екскурсоводом? Що підштовхнуло тебе до створення «Секретного дворика»?

– Перш за все, любов до Києва. Я сама з Ізмаїла, і ще школяркою щороку приїжджала сюди на все літо. Так що любов до міста у мене з десяти років. І я розуміла, що переїду сюди після школи, щоб навчатися. Працювала з 17 років в різних компаніях і в Comedy Club, і у Маргарити Січкар, і в Українському Медіа Холдингу, останнє місце роботи – Студія Артемія Лебедєва. В якийсь момент я зрозуміла, що дуже люблю Київ, що, гуляючи з друзями, не просто показую їм місто, а постійно розповідаю, знайомлю їх з несподіваними місцями – такими, про яких не здогадувалися навіть ті, хто живе тут давно. І стало ясно, що це вже практично готові прогулянки. З цього все і почалося.

– Тобто, це той випадок, коли те, що ти робила для друзів, переросло в бізнес-ідею?

– Сто відсотків! Причому спочатку навіть не в ідею заробляти гроші. Я вирішила піти на курси екскурсоводів. Але курс був спрямований на складання автобусної екскурсії для іноземців. Конкретні пам’ятки, жорстко вибудувана програма – ні кроку вліво, ні кроку вправо, ніяких двориків, ніяких кафе. Тому я отримала дозвіл працювати екскурсоводом: ліцензію, бэйдж, який дає право супроводжувати туристичні групи, – і почала все робити з нуля.

– Твої екскурсії абсолютно не схожі на стандартну екскурсійну програму. Які об’єкти ти показуєш? Наприклад, якщо я прийду до тебе і попрошу мені провести екскурсію по Києву, що ти мені покажеш?

– По-перше, я запитаю тебе, як давно ти тут живеш. Якщо людина жодного разу не був у Києві, то без Хрещатика, Софії та Андріївської церкви не обійтися. А якщо ти живеш тут все життя, то я поведу тебе по двориках, де знаходиться, наприклад, фундамент монастиря, про який ти знати не знала. Я розповім тобі про Андріївської церкви, але не те, до чого всі звикли. Моя прогулянка пізнавальна – це не занудная лекція. У мене абсолютно немає повчального аспекту.

Часто я працюю не просто екскурсоводом, а, як сама це називаю, «менеджером міста». Наприклад, мені кажуть: «Юля, от у нас є п’ять годин, що ти можеш нам запропонувати?», тобто люди повністю довіряють мені організацію їх дозвілля.

– Коли ти зрозуміла, що з роботою в офісі можна зав’язувати, і які найбільші страхи були пов’язані з цим?

– Я закінчила курси екскурсоводів і пішла зі студії. Все було дуже випадково, і не випадково. Книга «Remote. Офіс не обов’язковий» (і це не реклама) стала останньою краплею, після якої я зрозуміла – пора! Страхів не було взагалі. Єдиний страх, який є у всіх людей, які приїжджають в Київ, – як заплатити за квартиру. Але коли ти йдеш до своєї справи, твоє мислення змінюється, ти про це не думаєш. Ти в якийсь момент починаєш відчувати, що все буде добре. Я розуміла, що можу, знала, що буде круто, і у мене не було ніяких сумнівів. Я внутрішньо була повністю готова.

У мене не було конкретного бізнес-плану. Я просто чітко знала, що буду показувати нестандартний Київ. Не знала, як точно це буде: що індивідуальних прогулянок буде більше, ніж групових, що буду займатися дітьми, що придумаю «Київ о шостій ранку», що буду працювати в корпоративному сегменті з діловими людьми і що мені, нарешті, знадобляться англійська та іврит. Я просто хотіла показувати людям Київ. Всі! І коли робота стала мені в цьому заважати, я пішла.

– Існує помилкова думка, що якщо піти з офісу і зайнятися своєю справою, то роботи буде менше, а вільного часу більше.

– Я завжди в таких випадках кажу – не йдіть з роботи. Для початку напишіть п’ять пунктів в блокноті, що б ви робили, якби у вас зараз тиждень вихідних. Що б ви робили, якби у вас зараз мільйон? І для людей, у яких немає відповіді, це насправді і є відповідь. Багато хто вважає, що якщо займуться своєю справою, то не будуть працювати по вісім годин в день. Насправді, вони будуть працювати більше. Це процес цілодобовий. Ти починаєш мислити по-іншому. І справа не в тому, що ніхто не дасть тобі зарплату. Ти стаєш вище думок про отримання зарплати і дивишся на все з третьої точки. Все само приходить, двері відкриваються, і мозок починає працювати інакше.

Якщо ви приходите до подружки з ідеєю, а вона вам каже, що це дурниця,
і ви відразу скисаете, то вам з офісу йти не варто. Ви ще не готові.

– Зараз багато хто прагне звільнитися з офісу з позиції найманого працівника, стати фрілансером або почати щось робити, назвавши модним словом «стартап». Кому, ти вважаєш, офіс кидати не варто?

– Людям, які не впевнені в собі. Впевненість у собі – це не означає, що я крутіше і розумніший за всіх. Це, насамперед, визнання своїх недоліків, готовність працювати над собою і змінюватися. І знати, що все вийде. Не вірити, а саме знати! Якщо ви приходите до подружки з ідеєю, а вона вам каже, що це дурниця, і ви відразу скисаете, то вам з офісу йти не варто. Ви ще не готові.

– Тепер розкажи про коробочці «Kyivbox». Як з’явилася ідея? Я знаю, що був пост у фейсбуці у Лери Бородіної про те, як добре було б, якби з’явилися коробочки з квитками на концерти відомих виконавців у різних країнах. Цей пост, як завжди, лайкнула багато людей, а ти взяла і зробила з цього робочу ідею.

– Коли я побачила пост у Лери про коробочці, то відразу подумала, що було б класно зробити коробочку з київськими музеями. А я на той момент відвідала всі музеї Києва, їх у нас більше ста. Але потім, думаю, немає, нудно, є ж ще цікаві театри, лекції. Ага, можна зробити коробочку заходів – «Kyivbox». Все це прийшло мені в голову буквально протягом хвилини після того, як я прочитала пост. Написала Лері, не проти, якщо я адаптуються ідею? Вона відповіла – ні, от і все. Леруся, спасибі! 🙂

Я впевнена, що якщо довго чекати підходящого моменту для реалізації своєї ідеї, то його можна так ніколи і не дочекатися. Ми постійно до чогось готуємося – не приймаємо гостей, тому що квартира не прибрана, не йдемо виступати, тому що книгу по ораторському мистецтву ще не прочитана, і так далі. А життя – вона ось, прямо зараз! Ідеї треба якомога швидше показувати людям, тільки вони, люди, що можуть дати зворотний зв’язок.

– І якою була перша реакція на «Kyivbox»?

– Я розраховувала на п’ять замовлень. Хоча, звичайно, лукавлю – я знала, що це буде бомба, я розуміла ринок Києва і бачила, чого не вистачає людям. В перший місяць (жовтень минулого року) у нас було сімдесят замовлень на коробочку. Сьогодні – від шістдесяти щомісяця. У січні в одні руки ми продавали дві-три коробочки, люди купували їх на подарунки. Суть же в тому, що ніхто не знає, які саме заходи в коробочці, а сюрпризи люблять всі.

«Kyivbox» – це квитки на п’ять заходів для двох: майстер-класи, кінопокази, винні дегустації, лекції, походи в театр, квест-кімнати, дівич-вечори, різноманітні курси, майстер-класи і т. д. Частина заходів робляться спеціально для коробочки. За ним дуже добре відстежувати результативність – приблизно 30% не приходять. Є, правда, один цікавий момент. Нас часто запитують, раптом, в коробочці виявляться квитки на заходи на дні, які будуть зайняті? Ми спробували робити квитки без дати і побачили, що якраз такі квитки і пропадають. Якщо ви плануєте «коли-то піти в музей», ви не зберетеся туди дуже довго. Тому ми робимо фіксовані дати і час, тим самим допомагаючи вам не відкладати «на завтра».

Створюючи «Kyivbox», я не думала про прибутковому бізнесі, у мене не було на це часу. Я живу справжнім, ні до чого не готуюся, нічого не чекаю. Я за те, щоб робити все сьогодні.

– Я знаю, що в коробочці бувають не тільки квитки на заходи, там також були квитанції для оплати внеску у фонд «Таблеточки».

– Так, це я придумала на новий рік, щоб полегшити процес тим, хто давно збирався зробити внесок у фонд. Вважаю дуже важливим для себе віддавати: частина коштів, частину енергії. Віддавати те, що хочеш отримати. Ми також допомагаємо фонд «Happy Paw» – кладемо в коробочки їх листівки і магнітики. Я роблю прогулянки «Заплати скільки можеш», щоб могли прийти всі.

Є така книга «Брати чи віддавати», в ній добре показано, що ті, хто тільки беруть, можуть бути переможцями миттєво, але в довгостроковій перспективі виграють ті, хто вміє безкорисливо віддавати. У багатьох книгах написано – віддавайте. Причому важливо ще, що ви повинні віддавати не думаючи.

…не потрібно боятися віддавати останнє.
Найголовніше – віддавати безкорисливо і не чекати, що віддавши 10, отримаєш 100.

– Але для цього потрібно виконати над собою велику роботу…

– Потрібно мислити по-іншому. Коли Максим Бахматов (я працювала у нього в 2006 році в Comedy club UA) жив у вітрині «Цитруса»*, у мене з’явилося бажання розповісти йому про те, чим я займаюся, і допомогти грошима цього проекту. Пам’ятаю, віддала тоді останні 400 гривень. Мені хотілося не перерахувати гроші, а саме піти і покласти в коробочку Макса. Так, до речі, зробили багато, його коробочка зібрала величезну суму. Я вийшла з магазину, і мені відразу прийшло п’ять смс – п’ять замовлень на «Kyivbox». Мені життя підказало, що не потрібно боятися віддавати останнє, не потрібно боятися ділитися. Найголовніше – віддавати безкорисливо і не чекати, що віддавши 10, отримаєш 100.

Моя ідея раз в місяць розсилати листівки з цитатою про Київі передплатникам «Секретного дворика» – це просто бажання розділити з людьми частина мого великого захоплення і любові до міста. Я прошу їх раз на місяць залишити поштові адреси на сторінці в фейсбуці, а потім несу на пошту пачку листівок і відправляю їх в різні міста по всій Україні. І яке здивування, коли до мене на індивідуальну прогулянку приходять люди, які колись отримали від мене листівку і, приїхавши в Київ, згадали про мене і замовили прогулянку.

– Були люди, які говорили, що в тебе нічого не вийде, що це тебе не прогодує?

– Такого не було. Був момент, коли мій молодий чоловік не зрозумів, як можна звільнитися, коли така ситуація в країні і потрібна стабільна зарплата. Він боявся і переживав за мене. Але все це минуло, та й з чоловіком ми розлучилися.

Мені, в принципі, не потрібно, щоб хтось вірив у мої ідеї. Я не дуже люблю слово «вірити», я люблю слово «знати». І якщо ти знаєш, що твоя ідея хороша, то все, заспокойся вже. Наприклад, між ідеєю «Дитячого саду на один день» і її анонсом минуло не більше години. Час сам покаже, наскільки мої задумки затребувані. Якщо вони подобаються і потрібні людям – відгук буде. Якщо якась ідея не йде, я легко розлучаюся з нею.

Повинна бути внутрішня мотивація. Без неї нічого не вийде. Не потрібно чекати моменту, коли все буде добре і все навколо тебе підтримають. Такий момент може ніколи не настати.

Фото Юлії Остроушко

– «Київ о шостій ранку». Як з’явилася ідея?

– У мене на прогулянці була пара із Запоріжжя. Вони розповіли, що приїхали о шостій ранку, ввечері поїзд назад, шукали, чим себе зайняти, у дванадцять годин побачили екскурсію і прийшли. Я подумала: «Господи, люди в шість ранку приїхали, вони тыняются до дванадцяти, з дванадцяти до двох екскурсія, потім їм ще треба десь бути до поїзда. Жах! А адже в Києві масу чого можна подивитися, втомитися, а потім в поїзді просто лягти і спати». Потім я згадала свої львівські ранку. Кому розповідаю, всі кажуть, що у Львові таких екскурсій не вистачає, тому що потяги з Києва прибувають в шість двадцять. Все, так і народилася ідея – «Київ о шостій ранку». Я її анонсувала рік тому – зробила картинку «Я врятую вас від Макдональдса», тому що всі йдуть в Макдональдс на вокзалі – що в Києві, що у Львові.

– Давай тепер поговоримо про читанні. Знаю, що ти багато читаєш. Як формуєш свій список читання?

– Нещодавно я прочитала про дівчину, популярному ді-джея, яка художню літературу не читає взагалі. Їй набагато важливіше прочитати про те, що ракета полетіла в космос, ніж про вигаданої історії великої любові. А для мене така історія важлива! Мистецькі історії допомагають наповнити життя новим змістом. Важко уявити, що я не прочитала б Ремарка. Так що без художньої літератури я не можу жити, і тому 2015-й оголосила роком художньої літератури. Сьогодні у мене таке чергування – читаю одну художню книгу, про одну Києві, одну ділову. Ще захоплююся книгами Ошо, про трансерфинге реальності, набутті щастя і т. д.

Взагалі, дивно, як часто книги потрапляють в точку. Так було з «Remote», коли я ще тільки думала про те, щоб піти з офісу. У той же момент мені попалася дивовижна книга «Захотіла і змогла» – історії про жінок, які змогли реалізувати свої проекти і мрії, коли їм було добре за шістдесят.

Остання прочитана книга по особовому розвитку – «Сумнів» Слави Баранського. Після неї захотілося переглянути якісь речі, видалити друзів у фейсбуці, очистити свій інформаційний простір.

– Я часто чую такий аргумент, що не вистачає часу на читання. Коли ти встигаєш читати?

– Обов’язково читаю ввечері перед сном, в транспорті, але не художню літературу. У транспорті добре читати ділову літературу – що приліпилося, то твоє. У мене специфічний графік, багато зустрічей, різні перерви між прогулянками і заходами, тому завжди ношу з собою книги. Щоб часу на читання завжди вистачало, його треба планувати.

…дивно, як часто книги потрапляють в точку. Так було з «Remote», коли я ще тільки думала про те, щоб піти з офісу.

– Всі, хто читають тебе в фейсбуці, помітили, що ти ще й на спорт знаходиш час, після того, як у тебе почали з’являтися цікаві статуси-відмовки.

– Я подумала: «Юля, ти ніколи не займалася спортом. Щодня, крім неділі, це нереально. У мене немає часу. А якщо в сім ранку?», а потім почала викладати якісь свої емоції після тренувань: «Завтра не прийду – до завтра», «Якщо немає часу збирати форму – спите в ній». Це до всіх сфер відноситься не тільки до спорту. І я почала збирати і записувати всі можливі варіанти «стопів», «відмазок», якими ми себе зупиняємо.

Ми часто знаходимо відмовки, щоб не робити те, що хотіли б насправді. Або, як уже говорили, чекаємо якийсь особливий момент. Або нам здається, що от якби склалися відповідні умови, то ось тоді ми б розгорнулися на повну. Таких умов не буде. Діяти треба тут і зараз.

Так що, «якщо у вас не вистачає часу збирати форму – спите в ній». Інакше підходящий момент не настане ніколи.

– Нові ідеї на підході є?

– Звичайно. Я ось-ось презентую два нових проекти. Перший поки секрет, а другий вже запущений – це програма для жінок з розвитку ділової комунікації – «Діловий манікюр». Ми її робимо разом з моїм другом Олександром Солонько, колишнім керівником київської студії Артемія Лебедєва, сьогодні CEO агентства «Frontmen».

– Ти плануєш розширення «Секретного дворика»?

– Ні за що в житті! «Секретний дворик» – це я. Не тому, що я так хочу, по-іншому це не буде працювати. Ну гаразд, ще й тому, що я так хочу. 🙂

Список читання від Юлії

Ділова література

 • Джейсон Фрайд, Девід Хенссон, «Remote. Офіс не обов’язковий». Обережно! В офіс повернутися буде складно.
 • Карл Сьюелл, «Клієнти на все життя». Ви більше не зможете робити щось абияк.
 • Джозеф Шугерман, «Мистецтво створення рекламних послань». Навчитися викладати свої думки з користю для бізнесу.
 • Микита Непряхин, «Переконуй і перемагай». Зможете переконати будь-якої людини, навіщо вам потрібно співпрацювати.
 • Володимир Яковлєв, «Захотіла і змогла». Зрозуміти, що можливо абсолютно все, за однієї лише умови — треба хотіти. Огляд книги.
 • Книги про київ

 • Михайло Кальницький «Зодчі і зодчество». Уявлення про архітектуру Києва та історії видатних архітекторів.
 • Мішель Терещенко «Перший олігарх». Історія про людину, сім’я якого зробила незмірний внесок у розвиток Києва.
 • * В рамках благодійного проекту Української біржі благодійності «Частинка серця» мережі магазинів гаджетів і аксесуарів «Цитрус» Максим Бахматов прожив у вітрині магазину на Хрещатику 33 дні. За цей час він зумів зібрати понад 1,3 млн грн на кардіо-імпланти. Цих грошей виявилося достатньо, щоб врятувати 25 дітей. На даний момент 17 дітей вже прооперовані в НІССХ ім. Амосова.

  Фото: Юлія Остроушко і особистий архів