На початку кожного року, місяці, а то й тижні ми прагнемо розпочати нове життя. Традиція у людей така. Ми хочемо розвинути в собі нові, корисні навики і позбутися від шкідливих звичок. Чи варто говорити, що з цих планів мало що тлумачного виходить. Не кажучи про те, щоб засвоїти гарні звички, ми не в змозі позбавитися від поганих звичок. Ми можемо протриматися без куріння, соціальних мереж або звичайного шоколадного батончика максимум пару днів. Чому так? Невролог і психіатр, Жадсон Брюер вивчає питання залежності в книзі «Залежний мозок».

Механізм виникнення залежностей

Всі знають, що палити шкідливо. Як і їсти багато солодкого, або сидіти постійно в соціальних мережах. Але все одно з незрозумілих завзятістю продовжують потурати своїм слабкостям. Немов постійно чіпають свої старі рани, не даючи їм загоїтися. Це не приносить нікому радості, але ми продовжуємо йти на поводу своїх слабкостей. У чому причина такої поведінки?

Брюер запропонував досить стандартну схему розвитку будь-яких звичок, і поганих і хороших: «тригер (спусковий гачок) -поведінка — винагорода». Простий приклад: ми голодні, бачимо їжу – з’їдаємо її – чудово себе почуваємо. Через деякий час мозок говорить нам: «Давай з’їмо що-небудь смачне, ось цю шоколадку, і будемо себе відчувати ще краще». Через пару раз таких вправ мозок закріплює приємні відчуття. Та виникає стабільна установка, яка згодом стає залежністю. По суті, люди недалеко пішли від собак Павлова. Тільки ми самі виступаємо в ролі піддослідних тварин, і в ролі жорстоких дресирувальників.

Дофаминовая «засідка»

Для тих, кому цікавий детальний механізм виникнення залежностей, чому саме наш мозок і тіло реагує на тригери установками, автор детально пояснює роботу «гормонів щастя» або нейромедіаторів. Виявляється, у створенні міцної зв’язку «тригер – поведінка – винагорода», а потім і у формуванні залежностей, активно бере участь дофамін. Саме цей гормон викликає відчуття ейфорії та щастя. Кожен раз наш організм вимагає все більшу і більшу дозу подразників (тригерів), щоб отримати якомога більше дофаміну. Причому для багатьох нагородою є саме усунення неприємного відчуття від сформованій залежності. Так ласун поглинає ще більше тістечок, щоб не думати про вже з’їдені солодощі, шопоголік купує ще більше брендових, непотрібних речей, щоб на час забути про «червоне сальдо» на кредитній картці, а залежний від наркотиків приймає чергову дозу. Така поведінка схоже на розчісування старих ран. Ми знаємо, що це погано, що рани не можуть зажити, але з маніакальною завзятістю продовжуємо їх чесати. Тому що це так приємно!

Де ж вихід?

У 2002 році Деніел Канеман отримав Нобелівську премію за розробки в області економіки, враховуючи при цьому психологічні аспекти поведінки споживачів. Він і його колеги розробили два види поведінкового мислення, назвавши їх, Система 1 Система 2. Ці системи нагадують відомих персонажів популярного серіалу Star Trek.

Система 1 відповідає за примітивну емоційну сферу нашого життя. Ми реагуємо на події, що відбуваються емоційно, імпульсивно і нелогічно. Цю Систему можна описати фразою «Я хочу». Канеман назвав цю систему «швидким мисленням». Саме вона бере активну участь у формуванні залежностей, дозволяючи нам потурати своїм слабкостям.

Система 2 відповідає за формування здібностей високого рівня, які включають в себе планування дій, самоконтроль і логічні міркування. Але якщо спиратися в повсякденному житті лише на 2ю Систему, то можете бути впевненими, що вона перша і вийде з ладу при найменшому збої і поштовху. Пам’ятайте графа де Рейно з фільму «Шоколад»? Саме він старався з усіх сил жити, керуючись честю і обов’язком, відмовляючи собі в маленьких радощах і задоволеннях і осуджуючи слабкості інших. Саме граф, втративши самовладання, розгромив шоколадний магазин головної героїні фільму і, втративши залишки самоконтролю, об’ївся солодощами. Магазини трощити ми не будемо, а ось з’їсти цілу плитку шоколаду за один присід – цілком можемо.

Тому Брюер радить не перевантажувати нашу Систему №2, дозволяти собі невеликі послаблення, включити в раціон корисні продукти, повноцінний сон, медитації. Всі ці заходи дозволять нам не допустити емоційних перевантажень, коли 2 Система «злетить з котушок» і віддасть кермо правління повністю в руки Системи 1.

Як побороти дофаминовую залежність?

Автор книги «Залежний мозок» пропонує прості, на перший погляд, методи, щоб хоч частково, але позбавитися від поганих звичок і залежностей. Отже, як позбавитися від залежності в деталях:

  • Зосередити увагу на чомусь і не відволікатися. Існують спеціальні практики зосередження, медитація – одна з них. Але і звичайний беззвуковой режим телефону, відмова від соціальних мереж, послідовне виконання поставлених завдань допоможуть нам підвищити рівень зосередженості.
  • Вчіться отримувати не тільки винагороду, але і покарання. Так, так, не бійтеся карати себе за «погану» поведінку. Зніміть «рожеві окуляри» інтерпретації того, що відбувається (це була весела вечірка!). Скажіть собі чесно, це була вечірка, на якій ви випили зайвого і вели себе неналежним чином.
  • Відчуйте себе «в потоці». Велику частину життя ми проживаємо на автопілоті. Постарайтеся зупинити це безцільне проживання моменту. Увімкніть усвідомленість, проживайте кожен мить, як ніби він останній. Ми входимо в стан потоку, займаючись улюбленою справою. Саме тоді наша свідомість живе, яскраве і зацікавлена.
  • Відмовтеся від пораженських настроїв. Занепокоєння, сумніви, самокопання і зневіра – все це заважає нам в житті, дозволяючи стресу і залежностях брати верх над нашим життям. Як казав майстер Йода:

«Ні! Не пробуй! Або роби, або не роби. Не треба пробувати».

Книга «Залежний мозок» написана зрозуміло і доступно для тих, хто хоче розібратися з собою і зрозуміти, наприклад, чому він так любить викурити цигарку-другу після обіду, або чому власні селфи в Инстаграмме доставляють йому(їй) таку радість. А головне, як можна позбутися хоча б від однієї – двох шкідливих звичок. Книга наближає нас на крок до пізнання самих себе. Можна використовувати ті ж механізми формування залежностей для створення правильних, корисних навичок і звичок? Поговоримо про це в наступному матеріалі.

Залежний мозок

Від куріння до соцмереж: чому ми заводимо шкідливі звички і як від них позбавитися

Замовити книгу