В одному з недавніх інтерв’ю геніальний актор Дастін Хоффман сказав: «Мені 77 років, і Боже ти мій, як я зараз щасливий! Але мені знадобилося 45 років, щоб дістатися до цього моменту мого життя. У 30 я став всесвітньо відомий, але прийшов страх старіння, 40 років далися мені страшенно важко, 50 –ще жорсткіше. У 60 я вирішив, що вистачить боротися з собою. Це марно». Книга Барбари Шер «Краще пізно, ніж ніколи» саме про це: позбавленні від помилкових ілюзій, нав’язаних суспільством, позбавлення від страхів і боязні невдач, мужність жити своїм унікальним життям.

Злі ігри Матінки-Природи

Іноді здається, що Матінка — Природа не матінка зовсім, а цинічна мачуха. Принаймні, таку цікаву теорію будує Барбара Шер. З одного боку, люди стали жити довше, бути здоровими, виглядати краще. Але безкоштовним буває тільки..та нічого, включаючи той самий сир, не буває безкоштовно! Природа лупить нас що є сечі гормонами прямо в мозок. Б’є нещадно і набагато довше, ніж це робила пару сотень років тому. Тому як, омолодивши наш організм, природа вимагає від нас розмноження. Зараз немовлям в 40 років нікого не здивуєш. І ми ведемося на цю гормональну гонку, хочемо виглядати ще краще, красивіше у свої 40, хочемо впевнено змагатися з 20-ти літніми. У нас з’являється дивне відчуття, що все зроблене, весь наш досвід – це все сумне і тьмяне, що робити далі – незрозуміло. Гостре відчуття, що час іде, і нам до істерики знову хочеться бути молодим.

Позбавляємося від страхів і ілюзій

Ми вступаємо у другу половину життя вкрай непідготовленими; гірше того, ми робимо це, перебуваючи під впливом неправильних уявлень наших колишніх істин і ідеалів К. Р. Юнг

Нам здається, що ми вже порозумнішали, що тепер-то точно все зробите правильно, як серце в юності жадало. Ілюзій більше немає. Як би не так! Відсутність ілюзій, це ще одна ілюзія, яку підкидає нам криза середнього віку. Але одне вже добре, ми стали відчувати час. Як воно витікає. З’явився страх смерті. При правильному підході страх може допомогти нам зробити кілька важливих перших кроків на шляху до самих себе.

Що ж таке криза середнього віку? Це коли ви нарешті опинилися тут і зрозуміли, що ніякого “тут” не існує

Нам доведеться переглянути кожен аспект свого минулого життя: особисте життя і любов, ставлення до чужої думки, оцінку своїх професійних якостей, своє ставлення до свого тіла і здоров’я, зовнішності. Це Все підлягає ретельній ревізії і переосмислення. Доведеться відповісти собі на питання: навіщо я все це роблю (від сексу до кар’єрного росту)? Щоб суспільство похлопало мене по плечу? Я дійсно хочу займатися тим, чим займаюся? Ні? Тоді навіщо я це роблю? Заради кого чи чого? Одна з найпотужніших ілюзій сучасності: ілюзія могутності. «Я – особлива, мені все по плечу». Ця установка зіпсувала, на думку Барбари, не одне життя. Ми повинні навчитися приймати той факт, що наші можливості обмежені. Про це вже подбали до нас. Земля відмінно обертається без нашої допомоги.

Вправа «Що мені заважає?»

Просто дайте собі якомога більше пояснень: чому ви не використовуєте свої таланти і не вмієте насолоджуватися життям . Будьте чесні з собою: «Немає часу», «Немає таланту», «Мені лінь», «Немає грошей і можливостей».

Тепер уявіть: вам цю хвилину сказали, що жити залишилося рівно два роки. Який пункт зі списку ви готові викреслити? Прийшла пора з’ясувати, чого саме ми хочемо від життя. Чекати більше не можна. Просто немає часу.

Чудові новини: ситуацію можна не контролювати

Очистивши себе від усього зайвого, наносного, що накопичилося за років так, 20, дорослого життя, від ілюзії могутності, у вас, нарешті, з’явиться шанс достукатися до своїх істинних мотивацій і бажань. А ту віз зобов’язань і справ, яку ми покірно тягнули роками, і яка стала просто непідйомною, можна переполовинити, відмовитися від помилкових пріоритетів, відкинути все зайве, і полегшити собі життя. Ми — всього лише крихітна частинка цього світу. Можна перестати кидати всі свої ресурси на завоювання світу, і дозволити собі нести відповідальність за своє власне життя і бажання. Навіть якщо ми коли-то вирішили, що пізнали механізм роботи нашого світу (Будемо дути в дудочку, притопывать ніжкою, і наші бажання збудуться), насправді це не так. Ще одна ілюзія, що з’явилася до середнього віку. Дозвольте Всесвіту, Світобудови, Бога, зірок відповідати за світові процеси. Ви тут, по суті, ні при чому. Розуміння цієї істини дасть нам свободу.

Вправа: Опитування про могутність

 • У вас більше одного списку справ (для роботи, для дому, для вихідних і т. д.)? Проаналізуйте, скільки пунктів можна викинути з кожного списку. Є списки, які можна викинути?
 • Якщо б ви вважали себе лише людиною і переживали стрес, або втомилися, або вам стало б нудно, як буває звичайним людям, — які пункти ви б виключили зі своїх списків справ?
 • Чи Можете ви уявити, що живете в маленькому селі і у вас немає нічого, крім часу? Опишіть свій уявний день. Вам би сподобалося це чи змусило б нервувати?
 • Яке завдання викликає у вас найбільше тривоги на роботі? Як ви думаєте, що стоїть за цією тривогою? (Пам’ятайте: тривога — практично той же страх. Шукайте небезпека, реальну або уявну, яка є причиною тривоги.)
 • Відповіли позитивно на кілька запитань, цілком імовірно, ви в полоні ілюзій про світове панування. Світ без вас пропаде, не виживе, ви у відповідальності за все. Від подібного світогляду необхідно позбутися, чим раніше, тим краще.

  Мужність почати друге життя

  Відмовившись від ідеї завоювати і проконтролювати весь світ, тверезо оцінивши свої сили, вийшовши з гонки змагань під назвою «Я найпривабливіша», у нас є шанс почати другу, третю, нову, повноцінне життя. Тільки тепер у списку пріоритетів на верхніх позиціях повинні стояти наші справжні бажання, а не бажання соціуму, родичів і оточуючих нас людей. Потрібно заново пробудити свій творчий потенціал, згадати, як здорово бути допитливим, відродити свою унікальність. Зайнятися, нарешті, тим, про що мріяла і сумувала душа, але на це ніколи не було часу. Воно з’явилося тепер. Не треба боятися здаватися нетактовними або беспардонными. Інакше життя так і залишиться вашою, але лише теоретично.

  Ніхто не обіцяє, що позбавлятися від ілюзій, вийти з гонки сексуальності й привабливості, знаходити мужність сказати «ні», дозволити собі просто відчувати щось особливе, давно забуте і похована під купою справ, буде просто. У кого-то деякі ідеї Барбари, наприклад, певний відмова від зовнішньої привабливості, може викликати неприйняття. І це теж нормально. Сама автор підкреслює, що тільки ваші справжні відчуття підкажуть, куди потрібно рухатися далі. Але якщо з’явилося відчуття, що життя йде не в тому напрямку, а часу все менше, радості від буття не додається, що потрібно терміново робити книга Барбари Шер буде гарним помічником і підказкою на шляху до нового життя.