Продовжуємо говорити про читанні з цікавими людьми. Сьогоднішня наша співрозмовниця – засновник відомого українського сайту The Devochki Оксана Павленко – розповіла, що читає сама і що радить прочитати тим, хто теж хоче заробляти на життя письменницьким ремеслом.

— Розкажи про себе. Чим зараз займаєшся?

— Я головний редактор, засновниця сайту The Devochki, роблю програму на Old Fashioned Radio, почасти вважаю себе блогером і завжди перебуваю у пошуку.

— Оксан, ти багато читаєш взагалі?

— Коли зрозуміла, що стала менше читати, поставила собі за мету – одна книга на тиждень. Такий чіткий графік для мене не спрацював, тому розслабилася і вивела формулу – відкривати нову книгу, як тільки закрила прочитану. Про те, що читаю, розповідаю в своєму Инстаграме під #оксаначитаеткниги. Помітила, виходить три-чотири книги в місяць. Не прагну до цифр, тут мене цікавить сам процес.

— А як ти ставишся до бізнес-книг?

— Більше люблю художню літературу, з нею я відпочиваю. Коли читаю нон-фікшн, відчуваю постійну роботу. Здається, що саме книга заявлена, як навчальна – обов’язково повинна щось одержати. Бізнес-книг читаю мало, по-чесному, не сильно відчуваю в них потреба.

Я читаю ту «нехудожку», що насилу можна віднести до книг по бізнесу – це біографії, навчальні книги, пов’язані зі здоров’ям або психологією і т. д. Бізнес-книги – не подорожник, який можна прикласти і все заживе. Серед них бувають корисні екземпляри, але популярність напряму «розвиваючий» літератури плодить пустушки.

— Але щось вартісне ж є?

— Скажу в цілому про нон-фикшене. Перша – Венді Сузукі «Дивна дівчинка, яка закохалася в мозок». Враховуючи популярність нейробіології, дивно, що про неї так мало говорять. Друга – «Заразливий» Йона Бергера. Книга наповнена не тільки корисною інформацією, але і безліччю прикладів, які хочеться переповідати знайомим. Третя — «Включайся!» Шеріл Сендберг. Книга операційного директора Фейсбука, про те, як будувати кар’єру жінкам і займати своє місце за столом.

— Зараз ти читаєш майже все українською. Спеціально так вибираєш книги або само собою виходить?

— Українські видавництва випускають масу цікавих книг, з багатьма з них ми підтримуємо дружні стосунки, тому моя книжкова полиця весь час поповнюється подарунками. До того ж, українські книги зараз доступніше – можна зайти в книжковий і спокійно купити собі три крутих новинки.

— Як ти оцінюєш розвиток українських видавництв на даний момент? Якщо такі, які можуть скоро переплюнути МІФ?

— Я радію за українські видавництва з кожної їх новою книгою. Я люблю «Наш формат», «Книголав» і «Основи», кожне з них працює і з художньою літературою, і з нон-фікшн. Звичайно, з масштабами МІФ не порівняти, але думаю, що всі будуть рости.

— Я хочу навчитися добре писати. Порадь мені, що почитати. Чи як по-іншому можна навчитися?

— Щоб писати, треба читати. Недавно на лекції почула, що варто читати чотири книжки одночасно – художню, нон-фікшн, збірка віршів і одну іноземною мовою. Хочу спробувати і не зійти з розуму. Читання розвиває словниковий запас і відчуття слова, допомагає правильно формулювати свої думки.

Написано багато про те, як писати, але жодна книга не стане підручником. Зараз неймовірною популярністю користується «Пиши, скорочуй». Вона корисна для тих, хто тільки починає свій шлях або для тих, хто не заробляє словом, але часто стикається з листом в роботі – пише десятки листів в день. Читаючи, варто не забувати, що мова йде виключно про інформаційному стилі. Для розвитку письма не лишнім буде прочитати «Слово живе і мертве» Нори Галь. А ще я можу порадити книгу Ростислава Семківа «Як писали класики» – в ній розбирається біографія і лист відомих письменників.

Якщо людина постійно працює з текстами, то варто себе прокачувати – читати статті, відвідувати тренінги та майстер-класи. Навіть якщо впевнені, що все знаєте – краще освіжити знання. І, якщо хочеться навчитися писати, працює правило «ні дня без рядка» — нехай це навіть пост в соціальних мережах.

— Твоя улюблена книга на даний момент і чому?

— Неможливо відповісти на це питання, якщо багато читаєш. У кожної вподобаної книзі є щось своє. Зараз я з задоволенням читаю сучасну американську літературу. Якщо говорити про давніх закоханості, то повертаюся до Ремарку, Саган і Хемінгуея. На питання «Що почитати?» завжди відповідають «Оповідання» О. Генрі. З українських книг моя улюблена — «Місто» Підмогильного. Це геніальний письменник, який багато в чому випередив свій час.

— Чому ти рідко читаєш електронні книги?

— Люблю паперові книжки. Подобаються розглядати обкладинки, гортати їх у книжкових магазинах – мені дуже важливий цей тактильний і візуальний момент вибору. Коли береш до рук паперову книгу, відволікаєшся від рутини. У цьому є якийсь ритуал, який мені підходить. Електронні книги читаю рідко, але є додаток на телефоні з кількома книгами, які можна читати уривками.

— Ви в The Devochki часто публікуєте переклади американських статей на теми рівності, відносин. Не думала перевести і випустити якусь книгу на цю тему?

— Ніколи про це не думали. Кожен повинен займатися своєю справою. Ми – робити класний сайт, видавці – давати людям нові книги. У нас було кілька ідей для книг «за мотивами» сайту, можливо, коли-то ми втілимо їх у реальність. У мене є ідея для підліткового роману, але не впевнена, що вона втілиться в книгу.

— Що хочеш почитати найближчим часом?

— «Так мало часу, так багато книг» – це про мене. На полиці лежить з десяток тих, що хочу прочитати, а ще кілька незабаром вийдуть в українських видавництв. Крім того, я хочу повернутися до класичної літератури. Зараз почала «Леді Африка» Полі Маклейн, паралельно спробую осилити «Друга стать» Сімони де Бовуар, а ще треба вибрати що-то не сильно важке для відпустки.

Must-read від Оксани Павленко