Сьогодні в гостях у нашого блогу Дмитро Суслов, директор 1С-Бітрікс Україна. Дмитро не лише багато читає, але і активно ділиться враженнями від прочитаних книг в персональному блозі. Розмовляємо з ним про те, навіщо сучасному керівникові читати бізнес-літературу, як мотивувати співробітників до читання, і які книги для керівників вразили, а які стали розчаруванням минулого року.

Дмитро Суслов, директор 1С-Бітрікс Україна, про книжки для керівників

– Дмитро, навіщо ви читаєте бізнес-книги? На ваш погляд, чи обов’язково це для сучасного керівника?

– Однозначно так. Часто я ловлю себе на думці, що читаю книгу не тільки заради конкретних знань, але і для певного інсайту. Він може навіть і не ставитися безпосередньо до її теми. Читаєш, наприклад, книгу з маркетингу або копірайтингу, а ідея виникає із зовсім іншої області. Кидаєш читання і починаєш відразу записувати. Буквально вчора почав читати «Як ростуть бренди». Для мене ця книга – осяяння, вона вибивається з ряду книг про маркетинг. Шкода, що її видали тільки зараз. Читаю запоєм, пишу про неї в фейсбуці і на внутрішньокорпоративному порталі. А ось книги про особистісному зростанні останнім часом взагалі перестав читати.

— Чому?

— Вони завжди про одне: «Встань, почни робити», «Врежь страху по обличчю», «Давай, давай, біжи куди-небудь»… В якийсь момент розумієш, що тобі це не потрібно. Можливо, я подорослішав, став більш організованим і самодостатнім 🙂 Сподіваюся на це 🙂 Набридли однакові заклики, які без подальших кроків нічого, за великим рахунком, не стоять.

— Не секрет, що більшість бізнес-бестселерів – перекладні. Є думка, що поки що набудуть права на книги, поки її переведуть, видадуть і відправлять в магазин, вона застаріває. І сенсу витрачати час на читання немає, тому що навколо достатньо більш свіжої інформації. Згодні з цим?

– Безумовно, є інформація, яка швидко застаріває. Якщо говорити про інтернет-маркетингу або маркетингу в цілому, то про самих свіжих «фішках» дізнаєшся з перекладних статей в інтернеті чи читаєш їх в оригіналі. Але іноді навіть не в цьому справа. Є видання, які хоч і були написані десять років тому і в них не йдеться про сучасних інструментах, але це класика. «Термін придатності» у таких книг досить великий. Якщо брати тему менеджменту, то книги Брайана Трейсі завжди актуальні. Вони можуть доповнюватися трендами, але в цілому не застарівають в межах двох-трьох поколінь точно.

— Який формат віддаєте перевагу: паперові книги або електронні?

– Тільки паперові.

— Цікаво чому? Вже років десять кажуть, що книга в паперовому вигляді ось-ось помре.

– По-перше, мені незручно читати з екрану. Я не сприймаю цей формат. По-друге, у паперового видання є своя фактура, аромат сторінок і типографської фарби. Це дуже круто. Навіть ось ця закладочка, яка на мові видавців по-особливому називається ляссе – приємна річ, яку з електронною книгою не відчуваєш.

— Тобто від паперових книг ви поки не відмовитеся?

– Я взагалі не збираюся від них відмовлятися. Не бачу причин. Книги – це вага, який я купую з читанням. Моя домашня бібліотека раз у п’ять більше офісної, і в ній є книги, які я взагалі ще не відкривав. Знаю, що до них потрібно повернутися, підходжу і вибираю: «Ось цю, ні, ось цю буду зараз читати». Електронні книги позбавлені відчуття тактильності, їх не можна взяти, подивитися, погортати…

— Ви згадали офісну бібліотеку. Як вважаєте, чи потрібно змушувати співробітників читати?

– Треба. Причому, це мають бути книжки не лише на вузькопрофільні теми, але і за суміжною тематикою. Нехай бухгалтер візьме в руки книгу з маркетингу, а маркетолог дізнається нове про управління проектами. Пам’ятайте банальне «— А ти не боїшся, що ти навчиш їх, і вони підуть? — Ні, я боюся, що я цього не зроблю, і вони залишаться»? Так ось це, в тому числі, і про читання книг.

— Багато керівників скаржаться, що є бібліотеки, є книги, а співробітники все одно не читають. Що може мотивувати до читання?

– Розуміння того, навіщо це може бути потрібно прямо тут і зараз. Це повинна бути якась сверхъяркая книга. Наприклад, як одне з недавніх наших придбань – «PR в реальному часі. Тренди. Кейси. Правила». Вона актуальна – автор пройшовся по всім трендам, і написана живою мовою. Мене ця книга дуже сподобалася, і я відразу ж приніс її нашу піар-фахівця. І оскільки книга відповідала «болів» повсякденної роботи, то вона відразу ж «пішла», і мотивувати до читання не треба було.

Найчастіше я купую в офіс книги, які вже прочитав. Тобто не просто поповнюю бібліотеку, а далі ви вже самі розбирайтеся. Ні, я прочитав, зазначив актуальне для компанії, і тільки після цього кажу: «Колеги, можете сміливо брати цю книгу».

— За останній час, які книги, крім «Як ростуть бренди», здалися максимально корисними і застосовуються в роботі?

– Нещодавнє відкриття для мене – книга Ніни Звєрєвої «Я кажу – мене слухають. Уроки практичної риторики». Причому я спочатку прочитав іншу книгу цього автора — «Зі мною хочуть спілкуватися», а потім побачив, що у мене на полиці стоять її «Уроки». Я багато виступаю на різних заходах, тому для мене ця книга актуальна. Вона не для новачків, а для людей, які занурені в публічні виступи, переговори і комунікації. Дуже крута книга.

Добре пішла «Пиши, скорочуй» Ильяхова («класика», яку вже всі напевно купили). Я багато спілкуюся з людьми, пишу в фейсбуці, веду особистий блог. Книга «Пиши, скорочуй» дозволяє з розрізнених слів зібрати текст, який добре вкласти людям у мозок. Вона про те, як ставитися до тексту, щоб він був зрозумілий. Ось це в ній головне. Я не запам’ятаю всі правила, які є в цій товстелезній книзі, але, створюючи текст, буду знати, що писати його повинен не канцеляризмами, а зрозумілими для людей словами.

Дуже сподобався «Жорсткий менеджмент». У Приватбанку, який мені її подарував, ця книга – номер один в корпоративній бібліотеці. Я її почав читати, а там жорстко так про співробітників: усім сидіти, працювати. Пам’ятаю, що подумав: «Ні, ну як так можна з людьми», – і відклав її. А через два роки, коли після чергової книги про особистісному зростанні захотілося прочитати щось з менеджменту, дістав і… втягнувся. Подумав: «Ось адже шикарна річ!». Ставлю цій книзі оцінку десять з десяти. Але, знову ж, вона не для початківця керівника. «Жорсткий менеджмент» я прочитав після п’яти років роботи в компанії. Деякі поради з неї використовував і не прогадав.

Ще одна мегаполезная книга «Майстри слова» Джеррі Вайсмана – вона для досвідчених спікерів, тих, хто часто виступає і презентує, в ній є тонкощі і нюанси, які новачкові непомітні. Там же багато прикладів з виступів відомих людей і про те, як вони виходили зі складних ситуацій.

Книга «Scrum. Революційний метод управління проектами». В ній правильний баланс між дійсно зрозумілою і хорошою методикою для ведення проектів і легкістю опису. Вся суть книги вміщується в десяти сторінках, які описують саму методику як керівництво до дії. Все інше – розповіді, як застосовувати, де застосовувати, навіщо. І це дуже добре її продає, мені здається. Scrum будь процесні речі привносить проектность. Мабуть, тому так популярна книга.

У моєму списку книг, обов’язкових до прочитання, переважно видання про бізнесі, маркетингу та публічних виступах. Якщо згадати про книги про особистісне зростання, то я закінчив читати «Без жалю до себе». Початок було цікаве, а потім все та ж риторика. Дочитав до кінця заради пристойності.

— Чи Любите ви книжкові історії успіху?

– Люблю, якщо вони добре і яскраво написані. «Яндекс. Книга» – чудова. Може тому, що ми з Яндексом спілкуємося, а може бути тому, що дійсно крута історія.

Перший час читав книжки Бренсона, потім набридли, тому що вони всі однакові. Хоч назви поміняй місцями – одні і ті ж історії. Сподобалася «Доставляючи щастя». Там сама історія крута: нічого не виходило, а потім різко вистрілила.

Хороші книги «Робота рулить!» і «Як працює Google». Вони не стільки про якісь навички, скільки про те «як у людей буває». Мало що можна перекласти, наприклад, на нашу компанію. Тим не менш, корисно дізнатися, як ці речі робляться.

— Чим можуть бути корисні книги з розряду «подивитися, як влаштовано у інших», адже багато з них малозастосовні на практиці?

– Тут є два моменти. Або подивитися і подумати: «А ми робимо так само, і воно у нас працює». Або зазначити: «У нас так працювати не буде, і ось з якої причини». Гарна книга змушує подумати. Якщо ж вона нічого нового не дає, така книга марна.

— До речі, які книги у вашому списку непотрібних?

– Як не дивно, «Чудовий сервіс» Джона Шоу – я був на тренінгу рік тому, не стільки заради контенту, скільки хотілося подивитися на світового спікера. Тренінг сподобався, енергія, а відклав книгу, так і не дочитавши до кінця.

Попало купити «Бізнес в Instagram. Від реєстрації до перших грошей». Порвати і викинути, даремна взагалі. Є схожа книга про секрети розкручування в YouTube, ось вона хоч і написана невдалим мовою, але корисна і практична.

«Мистецтво навчати» – цікава тема про те, як передавати знання, але наскільки ж важко написана сама книга. Чотири рази підступав до неї, але й половину не прочитав.

Не пішов Адізес і його «Як подолати кризи менеджменту». Розумію, що він дуже крутий, що його книги – класика розповіла про зростання компаній і всього, що з ними відбувається. Але читати було важко. Можливо, справа у перекладі.

— Такий розкид в тематики: від стратегічного управління до вузького інструментарію. Чим керуєтеся при виборі книг?

– По-перше, я отримую розсилки kniga.biz.ua і Міфу. Кілька разів в тиждень заходжу на сайт видавництва МІФ і дивлюся новинки з корпоративної культури, управління компанією, маркетингу, читаю описи і фрагменти. Іноді ставлю книги в обране ще за кілька місяців до їх видання. Цікаві знахідки зустрічаються і в «Альпіна паблішер».

— Що б порадили читати керівникові-початківцю?

– Початківцю керівнику добре почитати Бренсона, надихнутися, мотивуватися. Більш серйозні книги по менеджменту можуть бути поки що не цікаві, тому що не розумієш проблематику. Складно керівнику, який тільки прийшов в компанію, читати книгу про те, як звільняти людей. Бажання розширювати коло читання з менеджменту виникає по мірі виникнення нових проблем і ситуацій.

— «45 татуювань менеджера» читали?

– Звичайно.

— І як вам вона?

– Круто. Дуже круто!

— Круто чому?

– А тому, що я сам був продажником. Я точно так само починав, як описує Максим Батырев. У 2003 році, після того як мене відрахували з медуніверситету за несплату, я прийшов працювати менеджером відділу продажів програмного забезпечення «Ліга:Закон» та 1С. Просто з нуля. І тоді ж почав набивати шишки в продажах. І ось цим книга мені дуже близька.

— А «45 татуювань продавана» не читали?

– Купив, але руки ще не дійшли. Дякую, що нагадали про «45 татуювання менеджера». Вона теж хороша для початківців керівників.

— Новим співробітникам які книги рекомендували б прочитати в обов’язковому порядку?

– Професійні книги. Щось класичне, фундаментальне з маркетингу. Ігоря Манна рекомендував би абсолютно всім, хто приходить. «Фіолетову корову» і «Клієнтів на все життя». Це класика.

— Скільки книг в рік ви читаєте?

— У позаминулому році я прочитав рівно 40 книг, в минулому – 32.

— Як вдається, будучи зайнятою людиною, так багато читати?

— Читаю в основному в дорозі. 30-40 хвилин вранці – це мій час для читання. Увечері вже не почитаєш, тому що темно. На вихідних теж не виходить. А ось вранці завжди беру з собою книгу.

— Сорок – це майже по книзі в тиждень. 32 – по одній книзі на 2 тижні. І це виключно в дорозі. А є особисті лайфхаки з читання?

– Корисний лайфхак, який я б хотів використати, але поки не виходить. У мене є знайомі, які, читаючи книгу, складають по ній тези, навіть презентації для себе роблять в Power Point. Ще один хороший спосіб – робити позначки на полях книги. Але у мене рука не піднімається «псувати» книгу, а для нотаток немає часу.

Моє головне правило: коли я читаю і доходжу до місця, яке мені цікаво, то відкладаю книгу і відразу ж починаю приміряти це на своїй справі. Якщо виходить, записую і ставлю завдання, з ким-то обговорюю: «А ви так робили?». Це не стільки про читанні, скільки про використання книг в майбутньому.

А саме читання – головне, щоб був час.

Я знову почав читати з другого року в 1С-Бітрікс. До цього років десять або більше взагалі не читав. В школі багато читав. А потім під час навчання в медуніверситеті довелося читати величезну кількість фахової літератури. Там було? Приходиш у вівторок на заняття по анатомії, а наступне заняття вже в четвер. І тобі кажуть: «Треба вивчити сторінки з 20-ї по 60-ту». Не ознайомитися, не перегорнути, а саме завчити 40 сторінок тексту — і це геть відбило бажання брати в руки книгу.

— А що стало відправною точкою, з якої повернулася любов до читання?

– З’явилося видавництво МІФ. Пам’ятаю, перша їхня книга, яку прочитав, «Rework«. Потрапила до мене зовсім випадково, здається, виграв на роботі. Мені вона неймовірно сподобалося, тому що я таким способом знання ще не отримував. До цього знання, значить, нудний підручник. А тут і написано цікаво, і про бізнес.

— Скільки вже книг у списку читання на 2017-й?

– Вже більше тридцяти. Але ж у цьому році ще щось цікаве видадуть. І я знову куплю. Здається, доведеться купувати новий книжковий шафа.