Час – гроші, час – дорогоцінний подарунок, час – нескінченне рух. Час біжить, іде, вислизає, летить, і вже здається, що в добі далеко не 24 години, щоб встигнути зробити все, що значиться в наших списках щоденних справ. А чи є в них час на «вільний час», і як воно виглядає?

Вільний час – це «день, коли я лежу вдома і хворію». Знайомтеся – Бриджид Шульте, журналіст популярної американської газети, мати двох дітей, і, за її власним визнанням: «временинехватальщица. …як можна ще назвати стан, коли ти ніби так поспішаєш, що підпалюєш свічку з обох кінців, щоб вона швидше догоріла до середини?». Бріджит – автор книги «Мені ніколи! У пошуках вільного часу в епоху загального цейтноту», масштабного дослідження того, куди йде час у сучасної людини.

Куди йде час

Все почалося з редакційного завдання і пошуків відповіді на просте, начебто, питання, чому так мало жінок читають газети? Та, з’ясувалося, що у них просто немає на це часу. Опитування 2004 року серед матерів дітей до шести років виявив, що ні одна з респонденток не мала вільного часу взагалі.

«Я виконую всю роботу по дому. Я оплачую рахунки, виношу сміття. У машині у мене ціла хімчистка. Так що вранці, коли чоловік читає газету, я перебуваю у постійному русі: відводжу дочок у школу і сама готуюся до роботи. Чоловіки ж на все дивляться інакше. Вони можуть спокійно читати газету, коли навколо них виростає гора брудної білизни. А я – ні».

«У сучасних жінок список завдань ніколи не закінчується… Нам весь час доводиться думати про справи, і це дає сильний ефект брак часу».

Але, як виявилося, це проблема не тільки жінок, але й чоловіків. «Я ніколи не встигаю зробити все, що необхідно (…) Напевно, доведеться менше спати», – це слова 35-річного співробітника ІТ-компанії, у якого нещодавно народився син. Так, у наш час батьки теж стають схильними до стресів, пов’язаних з браком часу, так само як і матері, а в деяких випадках навіть більше.

Сьогодні дослідженням того, куди сучасні люди витрачають свій час, займається Міжнародна асоціація досліджень використання часу. Вона налічує понад 1200 активних членів і збирає дані більш ніж в ста країнах світу. І дані ці невтішні.

В Австралії «дві третини респондентів відчувають, що не встигають зробити всі справи в той день, на який вони були заплановані. 57% відчувають занепокоєння, що не проводять достатньо часу з сім’єю. Майже половина опитаних щодня відчуває себе заручником обставин. 60% висловили готовність заощадити на власному сні, щоб знайти додатковий час.

46% учасників дослідження розповіли про повну відсутність вільного часу, навіть на те, що вони люблять найбільше».

«Результати опитування канадців, в якому брали участь більше тридцяти тисяч представників працюючих сімей, показали, що майже 90% респондентів відчувають «рольову перевантаження»: вони намагаються зробити якомога більше справ, щоб відповідати вимогам, які до них пред’являють їхні робота і життя. Міністерство охорони здоров’я Канади підкреслює, що все більше людей страждають від перевантажень на роботі і вдома. Зростає кількість депресій і тривожних станів. Із збільшенням кількості робочих годин і зменшенням часу, відведеного на відпочинок, люди частіше хворіють, стають більш розсіяними, а їх робота — непродуктивною та безініціативною».

Чому нам не вистачає часу на життя

Ми живемо в часи цейтноту, але при цьому існують кілька шаблонів поведінки, які крадуть наш час. Це надзайнятість, «ідеальний працівник» та «ідеальна мама».

Один з дослідників, з якими розмовляла Бриджид Шульте, називає надзайнятість гламуром нашого століття. «…Зайнятість — це предмет конкуренції, – говорить вона. – Вони (люди) таким чином підтверджують власний статус. Якщо людина зайнята, значить, він важливий оточуючим. Значить, він успішний і живе повним життям. У них є чітка установка: “Я зайнятий більше, ніж інші”. І якщо ви не настільки зайняті, як ваші знайомі, то ви стаєте в їх очах невдахою».

Психологи пишуть про пацієнтів, що знаходяться в крайньому ступені духовного виснаження, які вважали, що зайнятість дозволяє вважати людину компетентним, розумним, успішним, яким додатково можна захоплюватися і яким можна заздрити.

Ще один ворог нашого часу – стереотип ідеального працівника. За визначенням Бриджид Шульте, це працівник, який «не бере відпустку по догляду за новонародженим. Ідеальному працівникові не потрібні гнучкий графік, робота з частковою зайнятістю або, боронь боже, дистанційна. (…) Замість непотрібних домашніх справ ідеальний працівник повністю присвячує себе роботі. Він приходить першим і йде останнім. Він рідко хворіє. Ніколи не бере відпустку або, якщо це іноді трапляється, продовжує працювати навіть на відпочинку. (…) Ідеальний працівник відповідає на електронні повідомлення в три години ночі. (…) Він вчасно виконує навіть найбезнадійніші проекти — ціною власного сну і особистого часу. Ідеальний працівник готовий перебувати на посаді понаднормово або у другу зміну. Він настільки відданий своїй справі, що не помічає проблем в сім’ї, з власним здоров’ям».

Але можна назвати такого працівника кращим? Самим продуктивним? Найкреативнішим? Самим розумним і кмітливим? Насправді немає. Працівники, повністю занурені в стандарт ідеалу, нещасні і малопродуктивні.

І, нарешті, «ідеальна мама» з вічною дилемою, що краще: піти працювати або залишатися з дітьми вдома. Одна з героїнь книги говорить: “Працюючі матері, як ви, відчувають почуття провини і занепокоєння: “чи Достатньо я хороша мати?”, “Чи достатньо я проводжу час зі своїми дітьми?” А ми, домашні квочки, теж задаємо собі питання: “А чи все я встигла зробити?”, “Чи Правильно я зробила?”, “Може бути, мені варто піти на роботу?”, “І навіщо я стільки вчилася?” Ми всі мучений себе». Виходить, що всі ми, незалежно від того, чи працюємо ми або сидимо вдома, іноді випробовуємо почуття провини, а іноді намагаємося чимось компенсувати той спосіб життя, від якого відмовилися».

Що робити?

Щоб мати час на все, сучасним людям потрібно міняти погляди на відносини, роботу і вільний час. Нам всім потрібно знаходити час на неробство. Не лінь і неробство, але на заняття, яке допоможе нам «освіжити душу». Ось кілька «рецептів часу» від Бриджид Шульте:

  • Звільніть у собі «ідеального працівника». Попрощайтеся з часом, який ви проводите в кріслі, отсиживая «обов’язкові» годинник в офісі. Міняйте робочу культуру, її стандарти і методи управління.
  • Виберіть що-небудь ОДНЕ найважливіше, щоб йти до цієї мети кожен день.
  • Розподіляйте свій час. Багатозадачність робить вас дурніший. Працюйте сфокусовано протягом певного часу з регулярними перервами. Пам’ятайте, що більшість дрібних і неважливих завдань потрібно залишити в тих 5% всіх справ, які не являють ніякої цінності.
  • Створюйте сімейні традиції і спрощуйте рутину, щоб мінімізувати ймовірність сварок, нарікань і образ. Робіть все разом. Визначте для себе і своєї сім’ї, що вам потрібно зробити, щоб вдома і в житті все було добре. Встановіть стандарти, прийнятні для всіх. Потім почніть розподіляти всі домашні обов’язки таким чином, щоб ваші сини і дочки виконували роботу нарівні з усіма. Перевіряйте. Оцінюйте. Продовжуйте працювати над цим. Не зітхайте, не скаржтеся і не прагніть виконати всю роботу самостійно, буркочучи, що вам ніхто не хоче допомагати
  • Дозволяйте мозку відпочивати. Звільняйте голову і наповнюйте тіло радістю від кожного подиху, кожного прожитого миті. Жінкам взагалі властиво замислюватися про проблеми і турбуватися. Спостерігайте за своїми думками без будь-яких суджень про них, намагайтеся думати позитивно, і нехай нервові клітини вашого мозку вибудовують нові зв’язки між собою. Якщо треба, просіть про допомогу і допомагайте самі. Напишіть великий список справ (таким чином ви звільните мозок від надлишкової інформації), а потім дозвольте собі не виконати його повністю. Витратьте п’ять хвилин на те, щоб записати свої занепокоєння у «щоденник тривоги». Очистіть свій час.

«Наблизьте горизонт часу. Уявіть, що кожен день — останній. Як це вплине на вас? Що ви зробите? Як ви розпорядитеся своїм часом? Подумайте про це».

Книга «Мені ніколи!» Бріджит Шульте

Вічно зайнятим мамам книга допоможе розібратися, в який момент варто відкласти миття посуду і просто побути зі своєю дитиною; батькам пояснить, чому в сучасному світі взяти декретну відпустку по догляду за дитиною абсолютно не означає «бути під каблуком у дружини»; босам нагадає, що «ідеальний працівник» далеко не той, хто проводить за робочим столом більше всіх часу і відповідає на електронні листи в три ночі. Чимало цікавого знайдуть для себе політики і держчиновники, наприклад, що підтримка сімей з дітьми, як, скажімо, в Данії-це інвестування в майбутнє країни.

Прочитати уривки і замовити книгу Бриджид Шульте «Мені ніколи! У пошуках вільного часу в епоху загального цейтноту» можна у нас на сайті: http://kniga.biz.ua/book/psychology/59/4672/